Iiri poliitik Clare Daly nimetas Obamat sõjakurjategijaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. juuli 2013 kell 15:27 

Iiri poliitik Clare Daly nimetas oma 21. juunil peetud emotsionaalses kõnes parlamendile Obamat sõjakurjategijaks ja sajandi silmakirjatsejaks. Daly, sõltumatu parlamendiliige, kes esindab Põhja-Dublinit, nahutas Iiri peaministrit Enda Kennyt Obama soosimise pärast, öeldes, et too on silma kinni pigistanud USA-Süüria poliitika suhtes ning droonide kasutamise osas.

 

“Kas see isik sihib sajandi silmakirjatseja tiitlit?“ küsis Daly Obama kohta. “Me peame asju nimetama õigete nimedega ning reaalsus on see, et iga tõese uurimuse kohaselt on see mees sõjakurjategija,“ ütles ta, lisades, et Obama on mees, kes suurendas 200% droonide kasutamist, mis on tapnud tuhandeid inimesi, sealhulgas sadu lapsi.

Daly kõne peegeldab seda, kuidas rahvusvaheline arvamus Obamast on muutunud tema droonide poliitika tõttu. Enamik Euroopa riike on endiselt Obama toetajad, kuid Inglismaal on pead tõstmas ka negatiivsed meeleolud.

Daly oli eriti ärritatud Obama kõnest Põhja-Iirimaa rahuprotsessi kohta (Obama rõhutas Belfastis enne G8 kohtumist peetud kõnes, et rahu saavutamine Põhja-Iirimaa konfliktis on eeskujuks rahu tagamisel kogu maailmas ja seega on selle küsimuse lahendamine kriitilise tähtsusega – toim.). Ta leidis, et see retoorika on vastuolus Obama enda rahutagamise operatsioonidega üle terve maailma. “Rahu ei ole Iraagis, Afganistanis ega Pakistanis ning kindlasti ei ole rahu Süürias,“ ütles ta. Daly kritiseeris ka Obama administratsiooni otsust varustada relvadega Süüria opositsiooni.

Peale selle nimetas ta Inglismaad USA prostituudiks ning küsis, kas Enda Kenny kavatseb oma kabineti kaunistada tähtede ja triipudega ehitud päkapikumütsidega, et oma alandlikku kuulekust näidata.

Daly kõnet saatis erutunud sumin vaheldumisi haudvaikusega, samal ajal kui Kenny teda ilmset ebamugavust tundes kuulas.

17.18. juunil toimus Põhja-Iirimaal juhtivate tööstusriikide G8 tippkohtumine, kus peateemaks oli Süüria konflikt. Briti peaminister David Cameron tervitas Lough Erne’i kuurordis peale Itaalia, Jaapani, Kanada, Prantsusmaa ja Saksamaa riigijuhtide ka USA presidenti Barack Obamat ja Vene riigipead Vladimir Putinit.

 

Vaata videot:

 

Allikad: Youtube, Huffington Post, Postimees

Foto: ekraanitõmmis

 

Toimetas Meeli Seermaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt