Kontrollühiskonna seaduste valguses: EKRE on eeskujulik tuulelipp?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. juuni 2021 kell 12:46Foto: ekraanikuva

Sel nädalavahetusel läheb teisele lugemisele vastuoluline seaduseelnõu 366 SE ehk n-ö biomeetrilise superandmebaasi ABIS eelnõu, mille vastu on Riigikogus enim sõna võtnud EKRE fraktsioon. Ometi näitab lihtne otsing valitsuse eelnõude andmebaasis, et enne Riigikogusse jõudmist oli eelnõu algatajaks möödunud aasta oktoobris tollane siseminister Mart Helme.

 

Kuigi algses eelnõus ja praegu Riigikogus olevas eelnõus on erinevusi, on suures plaanis tegu sama asjaga (võrdle ise: Mart Helme esitatud eelnõu, Riigikogus menetlusel oleva eelnõu erinevad versioonid). Mart Helme ise kommenteerib Uutes Uudistes, et “inimõigusi austavas ühiskonnas ei ole Suure Venna eelnõul kohta” ja lisab, et ABIS on algusest peale olnud projekt, mida on intensiivselt vedanud ametnikud, mitte poliitikud.

“ABIS-e eelnõu algne eesmärk oli uue IT-rakenduste uuendamine vanade andmebaaside asemele. Esmasele kooskõlastusringile saatsime just sellise plaani. Kui edasise töö käigus selgus, et ametnike initsiatiivil muutus eelnõu superandmebaasi loomise eelnõuks, jäi see eelmises valitsuses just meie fraktsiooni ministrite vastuseisu tõttu toppama,” ütleb Helme.

See kõik võib ju nii olla, ent paraku ei ole tegu esimese korraga, kui EKRE kontrollühiskonnale teed sillutavate seadustega seotud on. EKRE 2020. aasta väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu allkirjastas eelnõu mis sisaldas elektroonilise side seaduse muudatusi, mille eesmärgiks näis olevat rahva omavaheline suhtlus kontrolli alla saada.

Kui nüüd Helme süüdistab eelnõude vedamises ametnikke ja räägib ministritest kui nukuvalitsusest – muide 2015. aastal intervjuus Telegramile väitis ta, et selle nukuvalitsuse liikmed saavad käske mujalt – siis kes oli ta ise, kui allkirjastas ABIS-eelnõu 13. oktoobril 2020?

Pilt: siseministeerium

EKRE käitumine meenutab paratamatult tuulelippu. Ka kurikuulus NETS-i eelnõu (mille tõttu said alguse selle kevade meeleavaldused Toompeal) koostati algselt siis, kui valitsuses oli EKRE – ja milline erakond oli koos meeleavaldajatega selle eelnõu vastu?

 

Allikad: ERR, eelnoud.valitsus.ee, lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt