POLKA #09 (valitsuskriis, Mart Helme umbusaldamine, roheliste petitsioon ja abielureferendum)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. november 2020 kell 9:52“Poliitiline Karussell” (POLKA) on jõudnud üheksanda osani. Vaadates tagasi möödunud kuule, võtab radikaalne poliitikavaatleja Andres Laiapea kokku Mart Helme homoebasõbralikkusele järgnenud valitsuskriisi, mis ei pruugi olla veel lõppenud, peatub kavandataval abielureferendumil ja roheliste algatatud petitsioonil, millega taotletakse perekonnaseaduse muutmist.

Artikli lõpust leiad ka pleieri, millele vajutades kuuled kogu artiklit autori enda esituses.

 

Just siis, kui tundus, et EKRE inimeste väljaütlemistest puhkenud skandaalides ei ole enam mingit mõtet näpuga järge ajada, sest lõpuks osutub kõik vaid suureks meediavahuks, mille hajudes selgub, et mingeid poliitilisi tagajärgi sellel jälle ei olnud, muutus mäng taas huvitavaks.

15. oktoobril avaldas Saksamaa avalik-õiguslik ringhääling Deutsche Welle oma venekeelses uudisteportaalis pika intervjuu Eesti Vabariigi siseministri Mart Helmega, milles nimetatud isend laksutas muu hulgas lõugu homoseksuaalsete inimeste kallal, soovitades joosta neil ringi Rootsis, kus kõik olevat nende suhtes viisakamad kui Eestis. Helme kinnitas avameelselt, et tema ise suhtub neisse tõesti ebasõbralikult.[1] Vaevalt oli see Eestis veel kellelegi uudis, et Helme selliseid vaateid omab ja agaralt kuulutab, kuid sellele vaatamata vallandus sotsiaalmeedia ajajärgule iseloomulik ahelreaktsioon, mis ei pruugi olla veel kaugeltki lõppenud.

16. oktoobri pärastlõunal avaldas Delfi antud intervjuust lühikese kokkuvõtte, pannes loole pealkirjaks “Mart Helme Deutsche Wellele: geid jooksku Rootsi, seal on kõik nende vastu viisakamad”.[2] Juhtivatest poliitikategelastest reageeris avalikult esimesena peaminister, Keskerakonna esimees Jüri Ratas, kes pöördus oma valitsuskabineti liikme poole postitusega Facebookis. Ratas meenutas, et koalitsiooni moodustades lepiti ju kokku teistsugustes väärtushinnangutes. Ta nimetas Helme sõnu üheselt taunimisväärseteks.[3] Keskerakonna parlamendifraktsiooni juht Kersti Sarapuu aga ütles Postimehel, et kõike, mida sülg suhu toob, ei peaks minister intervjuus rääkima. Tema mõistis Helme seisukohad lausa kategooriliselt hukka.[4] Sotsiaalminister Tanel Kiik, teatavasti üks praeguse valitsuskoalitsiooni arhitektidest, kuulutas Facebookis, et ükski poliitik ei tohi kunagi kasutada ministri võimupositsiooni ühegi ühiskonnagrupi tagakiusamiseks.[5]

Seejärel ärkas ka opositsioon. Erakonna Eesti 200 esinaine Kristina Kallas[6] ning Reformierakonna esinaine Kaja Kallas[7] tegid Facebookis peaaegu üheaegselt sarnased postitused, milles märkisid, et Helme koht ei ole valitsuses, ning väljendasid lootust, et Ratas käitub sel korral nagu peaminister, seisab oma sõnade eest lõpuni. Veidi hiljem avaldas Ratasele toetust ka roheliste üks juhtidest Züleyxa Izmailova, kes kutsus ühtlasi riigikogulasi üles muutma perekonnaseadust, et tagada ka samasoolistele paaridele õigus sõlmida abielu.[8] Rohelised tõid oma Facebooki lehel välja, et on esimene Eesti erakond, mis toetab kahe täiskasvanud inimese abielu sõltumata nende soost.[9] Nende sõnul ei tohiks Mart Helmel olla aastal 2020 kohta mitte üksnes Eesti valitsuses, vaid üldse poliitikas.

Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi ütles siis Postimehele, et normaalse valitsuse puhul järgneks Helme poolt väljaöeldud mõtete peale tema viivitamatu vallandamine.[10] Oma lühikese kommentaari väljastas samal õhtul ka sotside esimees Indrek Saar, kes leidis samuti, et Helme koht ei ole valitsuses, rõhutades samas, et siseministri sõnade eest vastutab ka peaminister.[11] Keskerakonna eurosaadik Yana Toom märkis Facebookis, et Helme justkui ei tahagi koalitsioonis olla.[12] Kaitseminister Jüri Luik, erakonnast Isamaa, seletas aga Delfile, et sellised lubamatud väljaütlemised mõjuvad halvasti vähemuste turvatundele ja ühiskonna sidususele. Tema sõnul oli Helme jutt vale, sest tegelikult on vähemused Eestis kaitstud.[13]

Kätte jõudis 17. oktoober, laupäev. Praeguse valitsuskoalitsiooni loomise peale Keskerakonnast lahkunud ja hiljem sotsidega ühinenud Riigikogu liige Raimond Kaljulaid kirjutas Eesti Päevalehe arvamusportaalis, et Mart Helme võib oma möödunud tööpäevaga rahule jääda, sest kõik tegelesid jälle tema personaalküsimusega, kuid ta võib kindel olla, et mitte midagi ei juhtu – mõistetakse hukka ja sellega asi piirdub, koalitsioon kestab edasi.[14] Sve

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt