Andmekaitse Inspektsioon: praeguses kaoses ei tohi ununeda meie õigused ja vabadused

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. märts 2021 kell 11:51Ajal, mil lisaks meedias ja sotsiaalmeedias kommenteerijatele on ka nn arvamusliidrid hakanud sõna võtma, et tuleks eraldada nn vaktsineerimisvastaseid ja vaktsineerituid, haigeid ja terveid, ning piltide ja videote abil häbimärgistama maskist loobujaid, on Andmekaitse Inspektsioon (AKI) tänuväärselt tulnud välja seisukohaga, kus pööratakse tähelepanu meie õigustele ja vabadustele. 

 

AKI eilses Facebooki postituses seisab:

Mõistame igati vaktsineerimise vajalikkust ja ühist võitlust viiruse seljatamisel, aga juhime tähelepanu, et kogu kaoses ei ununeks meie kõigi õigused ja vabadused.

Kõikide COVID-positiivsete töötajate, laste, õpetajate, lapsevanemate ja muude isikute kohta ei ole õigust teistele infot jagada ilma nende selge nõusolekuta. Kui kohusetundlik töötaja on oma tööandjat diagnoosist teavitanud, ei tähenda see seda, et tööandja võib teavitada tervet kollektiivi.

Lähikontaktseid saab välja selgitada ja puudutatud inimestega ühendust võtta ainult Terviseamet! Omaalgatuslikku nõiajahti ei peaks pidama ei tööandjad, lasteaiad, korteriühistud ega muud isikud.

Kui tööandjad vahendavad vaktsineerimisnimekirjade koostamist, siis on oluline märkida, et nad ei või mingil juhul koguda andmeid, kes ei soovi vaktsineerimist, sealhulgas nõuda neilt põhjuste esitamist. Vaktsineerimise üle otsustamine on iga isiku vaba valik.

Ka maskikandmise kontrolli osas ei ole õigust koguda diagnoose, vaid oluline on arsti kinnitus, et isik ei saa tervislikel põhjustel maski kanda. Andmekaitse Inspektsioonile teadaolevalt on osad arstid vastavaid tõendeid inimeste palvel ka välja andnud. Teema on aktuaalne, kuna politsei võib hakata ka maskikandmisest hoidujaid trahvima.

Uus piirang „soovitus mitte viia lapsi ilma hädavajaduseta lasteaeda ega lastehoidu“ tähendab, et lasteaed on avatud ja kui vanem lapse sinna ikkagi viib, siis ei või uurida mis on parasjagu kellegi „hädavajadus“. Lasteaiarühmale peab andma vaid info, mis ajast ajani on rühm suletud, mitte kes on rühmast haigestunud.

Kindlasti on oluline meeles pidada, et andmekaitse aluspõhimõtted on alati eesmärgipärasus ja minimaalsus.

Kui vaktsineerimine on igaühe vaba valik, siis miks on oma töötajaid survestanud näiteks Kaitsevägi ja Synlab?

 

Allikas: AKI Facebook

Foto: yganko / Adobe Stock

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.