Soomes on tehtud ligi 11 000 koroonavaktsiini kõrvaltoimete teadet, nende läbivaatamiseks palgati lisatööjõudu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. september 2021 kell 13:32Soomes on tehtud ravimiametile Fimea ligi 11 000 teadet koroonavaktsiini kahjulike kõrvaltoimete kohta – teatisi on nii palju, et neid ei jõuta enam läbigi vaadata. Fimeale ei tulnud see üllatusena, et teateid on nii suurel arvul. “Vaktsiinid on tundlik teema ja nende mõjust teatatakse tundlikult. Seda mõjutab ka asjaolu, et vaktsiini pakutakse kogu elanikkonnale, seega on vaktsineeritud inimeste arv oluliselt suurem kui näiteks hooajalise gripi vaktsineerimise puhul,” ütles Fimea peaarst Maija Kaukonen. Fimea on värvanud lisatööjõudu, et koroonavaktsiini kahjulike kõrvaltoimete teateid läbi vaadata, kirjutab Yle.

 

Praegu leevendatakse olukorda nii, et arstid loevad teated kõigepealt läbi ja selle põhjal antakse neile olulisuse hinnang. Olulisemad teated võetakse ette kõigepealt. Teateid on tulnud ka raskete kõrvaltoimete, näiteks südamepõletiku kohta, mis on nõudnud haiglaravi. Sellised teated on ka rahvusvaheliselt tunnistatud rasketeks.

Euroopa ravimiamet on teinud kindlaks koroonavaktsiini kõrvaltoimetena südamelihase ja südamevatsakeste põletiku. Juba juulis tulid teated selle kohta, et vaktsiin võib selliseid vaevusi põhjustada.

Soomes on raskeid juhtumeid seoses koroonavaktsiinidega registreeritud praeguseks 2394. Tõsiste juhtumite hulgas on ka need, kus inimene on pidanud palaviku tõttu kodus haiguslehel olema.

Praeguseks on Fimeale tehtud 117 teadet, kus inimene on surnud pärast vaktsineerimist. Samas ravimiamet surma põhjust ei tuvasta, seda teeb arst. Terviseamet on teinud uuringu surmade kohta pärast esimest vaktsiinidoosi ja seda on võrreldud kontrollgrupiga, järeldades, et Soomes pole suremus pärast vaktsineerimist tõusnud.

Vaktsiini kõrvaltoimete info saadetakse edasi Euroopa ravimiametile, kus neid juhtumeid edasi uuritakse. Näiteks AstraZeneca vaktsiini seotust vere hüübimishäiretega hakati uurima juba kevadel.

Eestis saab kõrvaltoimetest teatada Ravimiameti kodulehel SIIN.

Allikad: Yle, eestinen.fi

Foto: Pixabay / iXimusKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt