Suurtööstuste huvid seati prioriteediks ehk ohtlikud kemikaalid Euroopas endiselt au sees

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. juuli 2017 kell 10:58



Euroopa Liit on paljude arvates andnud endokriin- ehk hormonaalhäirete vältimises tagasikäigu, sest eelmisel teisipäeval otsustasid liikmesriikide esindajad Euroopa Komisjonis hääletada endokriinhäireid põhjustavate ainete tuvastamise selliste kriteeriumide poolt, mis põhimõtteliselt eiravad ettevaatuspõhimõtet.

 

“Tegu on kahetsusväärse sündmusega, sest kõnealused kriteeriumid sisuliselt eiravad ettevaatuspõhimõtet ja keelustatud on ainult need ained, mille osas on endokriinhäirete põhjustamine kindlalt tõestatud,” ütles otsust kommenteerides Eestimaa Roheliste liider Züleyxa Izmailova. “Senine kogemus keskkonnakeemia vallas näitab, et kindlate tõendite kogumise eelduseks on märkimisväärne keskkonnakahju. Sellise kahju ennetamist kõnealused kriteeriumid ei võimalda.”

“Lisaks sellele võimaldavad kriteeriumid lubada kasutusse selliseid endokriinhäireid põhjustavaid aineid, mille puhul ongi toimemehhanism kavandatud sihtorganismide endokriintalitust häirivana,” selgitas Izmailova. “Eelmisel nädalal astuti tõsine samm tagasi, eemale Euroopa rahvaste ja looduse kaitsest endokriintalitust häirivate kemikaalide mõju vastu.” Izmailova sõnul kulub Euroopa Liidus endokriinsüsteemi häiretega seonduvatele tervishoiukuludele aastas 163 miljardit eurot ning summad näitavad tõusutrendi.

Maaeluministeeriumi Taimetervise osakond, mis sisuliselt tegeleb taimemürkidega ning on suure tõenäosusega taimemürke tootvate suurkorporatsioonide mõjusfääris, on juba pikemat aega olnud seisukohal, et ohtlike ainete määratlemiseks väljapakutud kriteeriumid ei eira ettevaatuspõhimõtet. Samas on maailma endokrinoloogia eksperdid, nende hulgas ka Euroopa Endokrinoloogia Selts ja Euroopa Laste Endokrinoloogia Selts avaldanud oma seisukoha Euroopa Komisjonile saadetud ühiskirjas, milles väljendatakse tõsist muret komisjoni poolt sisesekretsioonisüsteeme kahjustavate kemikaalide (EDC) kriteeriumide kohta. Kirjas väidetakse, et antud kriteeriumidega pole võimalik tuvastada EDC-sid, mis juba praegu inimeste tervist kahjustavad ning pole võimalik tagada tervise ja keskkonnakaitse kõrget taset.

“Endokriinsüsteemi häirivad kemikaalid on ühed reprodiktiivhäirete põhjustajad, seega on madala sündivuse- ja aina kahaneva rahvaarvuga riigil eriti oluline oma rahva tervise eest hoolitseda. Paraku Eesti vastutavad ametkonnad nii ei leia ja see on lausa kuritegelik,” märkis Izmailova.

2013. aastal pidi Euroopa keskkonna peadirektoraat arendama välja regulatsiooni ning keelustamise kriteeriumid hormonaalsüsteemi kahjustavate kemikaalide (EDC) kohta. Neid aineid sisaldavad paljud igapäevased tooted alates kosmeetikast, vaipadest ja arvutitest, lõpetades pestitsiidide, plasti ja ehitusmaterjalidega. Kuna EDC-d mõjutavad juba väga väikestes kogustes elusorganismide hormoonsüsteeme, võivad need põhjustada arvukalt tervisehäireid, näiteks on inimestel seotud kokkupuudet EDC-dega nii eesnäärme-, rinna- kui ka munandivähiga, aga ka viljatuse, diabeedi ning ülekaalulisusega. Maailma tervishoiuorganisatsioon (WHO) leidis oma raportis lausa, et EDC-d on “globaalne hädaoht“. Selle kõige valguses peeti mõistlikuks kehtestada piirangud EDC-de kasutamisele ning pikemas plaanis keelustada nende kasutamine. Ametnike poolt paar aastat tagasi koostatud mustandi kriteeriumid oleksid keelustanud 31 EDC-sid sisaldavat pestitsiidi, kuid nagu näha, siis paraku ei sobinud selline asjade käik paljudele firmadele ning nendega sooje sidemeid hoidvatele poliitikutele…

 

Allikad: Eestimaa Roheliste pressiteade, Euroopa Komisjoni pressiteadeEuroopa Komisjonile saadetud ühiskiri, Telegram

Foto: citypassguide.com

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt