Tallinna börsi juht: praeguse inflatsiooni põhjuseks ei ole sõda, vaid majandust moonutav rahatrükk

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. jaanuar 2023 kell 17:34Foto: Pixabay / angelolucas

Tallinna börsi juht Kaarel Ots märkis ERR-is ilmunud artiklis, et kuigi praeguse inflatsiooni põhjuseks on toodud Venemaa algatatud sõda Ukrainas, on selle peamine põhjus olnud siiski pärast eelmist majanduskriisi hoo sisse saanud keskpankade rahatrükk. Ta kritiseeris ka rohepöörde läbiviimist, mis keskendub liialt CO2 emissiooni piiramisele, märkides, et Euroopa Komisjoni plaan muuta Euroopa Liit 2050. aastaks kliimaneutraalseks, on “fantastika”.

 

Otsa sõnul pole Eesti osanud ära kasutada neid kümmet aastat, kui laenuraha oli odav.

Kommenteerides viidet, et laenurahaga oleks võinud välja ehitada vähemalt kolm suurt Tallinnast lähtuvat maanteed, märkis Ots, et sellest räägitakse iga valimiste eel, kuid siis on alati olnud peamine vastuargument, et see tooks kaasa inflatsiooni.

“Asi läks väga imelikuks 2020. aastal, kui igasugused pidurid läksid pealt ära ja Euroopa Keskpank trükkis kahe aastaga raha juurde 2,5 triljonit. See on pretsedenditu, mis on toimunud,” märkis ta, et USA ja Euroopa keskpank asusid majanduse olukorda moonutama pärast eelmist finantskriisi raha juurde trükkimisega.

 

Tavakodanikud peavad nüüd ohvreid tooma

Vastates viitele, et inflatsiooni põhjuseks on toodud Venemaa algatatud sõda Ukrainas, tõdes Ots, et ei nõustu sellega ning leidis, et peamine põhjus on siiski rahatrükk.

“See on levinud selgitus. /—/ See on nii otseselt kui üldse saab olla keskpankade soolo tulemus. Aga nüüd tavakodanikud peavad ohvreid tooma. Rahatrükk pole mitte kunagi lõppenud teisiti, kui praegu näeme. Isegi hullemalt on läinud. Arvata, et nüüd läheb teisiti, on soovmõtlemine,” rääkis Ots.

Ta lisas, et kui Eesti ei oleks eurotsoonis, siis tähendaks praegune inflatsioon sisuliselt meie rahvusvaluuta devalveerimist.

Ots märkis, et kui nüüd üritatakse ohjeldada tekkinud inflatsiooni sellega, et tõstetakse intresse, siis tema ei saa aru, kuidas saaks seda nii teha, kui see tuleneb energiahindade tõusust, Covidist või tarneprobleemidest.

“Seega levinud selgitused ei päde – need pole inflatsiooni põhjused. Selle põhjus on ikkagi see, et tekitati mitte millestki raha, seda kulutati nii, nagu homset ei olekski ja nüüd on tulemus käes. Ja seda suppi söövad meie ja meie lapsed,” tõdes ta.

 

EL-i rohepöörde eesmärgid on fantastika

Ots kritiseeris ka rohepöörde läbiviimist, mis tema hinnangul keskendub liialt CO2 emissiooni piiramisele ning ei ole kulude-tulude suhtes läbi kalkuleeritud.

Tema hinnangul on Euroopa Komisjoni plaan muuta Euroopa Liit 2050. aastaks kliimaneutraalseks “fantastika”.

Tema sõnusi aitab rohepööret ellu viia eelkõige ringmajandus ja säästlikumalt elamine ning ainult CO2-le keskendumine on nagu tunnelnägemine ning ta ei usu, et Eesti suudab ellu viia lubaduse toota 2030. aastal elektrit kliimaneutraalselt.

 

Allikas: ERR

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt