Ülevaade: Roheline Esmaspäev ehk kanepi legaliseerimise meeleavaldus Tartus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. aprill 2015 kell 11:48Esmaspäeval, 20. aprillil ja üleilmsel 4.20 päeval toimus Tartus Eesti esimene kanepi legaliseerimist pooldav meeleavaldus “Lõpp hävitavale kanepikeelupoliitikale!”. Vaatamata heitlikule ilmale oli kohale tulnud sadakond inimest erinevatest vanusegruppidest ja eluvaldkondadest. Miitingul räägiti põhjustest, miks tuleks kanep Eestis legaliseerida, jagati isiklikke kogemusi ja loeti ka teemakohast luulet. Ürituse lõpetas väetrummi ansambli juhitud lõbus rongkäik Genialistide klubisse.

 

Meeleavalduse avas MTÜ Eesti Kanepiliit asutajaliige Madis Masing, kes loetles kogunenutele põhjuseid, miks kanep tuleks Eestis legaliseerida. Mainitud said nii soov stressi maandada ning lõõgastuda millegi muu kui alkoholiga, tahe ravida erinevaid haiguseid tablettide asemel kanepiga, kui ka ühiskondlikumad seisukohad nagu vajadus tuua elu tagasi maakohtadesse ning võimalus täita riigikassat kanepiaktsiisiga. Suure valupunktina toodi välja praeguse süsteemi tõttu illegaalse kanepi hankimine tänavadiilerite käest, kes võivad narkootilist ainet müüa alaealistele või äritseda taimega, mis on tundmatute kemikaalidega üle pritsitud. Kohaletulnud soovisidki meeleavaldusega näidata, et need probleemid on Eestis aktuaalsed ning meie ühiskonnas on tulnud aeg pidada avatud diskussiooni kanepi legaliseerimise üle.

Lisaks kanepi legaliseerimise positiivsete mõjude välja toomisele räägiti üritusel ka kanepi tarbimisega seotud riskidest. Näiteks rõhutati, et kodanikud peavad vahistamise korral teadma oma õiguseid ning meelde tuletati ka väeka ürdi tarbimisel oma tervise silmas pidamist. Kui meeleavaldust ilmus jälgima politseipatrull, tervitati ka neid ning meenutati, et üritus ei propageerinud kanepi tarvitamist.

Miitingul võtsid sõna ka mitmed tavakodanikud, kes soovisid jagada oma kanepiga seotud kogemusi ning luulet. Vastupidiselt peavoolumeedia kajastusele, olid nii rääkijate kui kuulajate hulgas palju erinevate eluvaldkondade ning vanusegruppide esindajaid, näidates, et kanepiteema on südamelähedane igasugustele inimestele.

Meeleavalduse lõpetas lõbus rongkäik Genialistide klubisse, mida juhtis ansambel Uebanda Batucada. Tartu tänavatel marsiti erksate rütmide saatel, vahetevahel hüüdes loosungeid nagu “Kanep legaalseks!“, “Kanep on ravimtaim!“ ning “Jah kanepiaktsiisile!“.

420tartusv2ike

 

Allar Pajuste

 

Fotod: Ruudu Rahumaru

Vaata ka: Roheline Esmaspäev Facebookis, Eesti Kanepiliit, MTÜ Ravikanep

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt