Ajatu: Kannabinoidide vähivastane toime molekulaarbioloogi silme läbi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. veebruar 2018 kell 10:25Cristina-Sanchez-500x349Kanepi vähivastastest omadusest räägitakse enamasti üksikisiku tasemel ning tõenduspõhise lääne meditsiinisüsteemi jaoks ei oma need lood suurt väärtust tõendusmaterjalina. Kuid dr Cristina Sánchez on molekulaarbioloog, kes on viimased kümme aastat oma karjäärist keskendunud kannabinoidide vähivastase mõju uurimisele molekulaarsel tasemel ning tema töö omab kliinilises kontekstis suurt väärtust.

Avaldame uuesti 4. märtsil 2014 ilmunud artikli ning lisasime lõppu videona ka 2015. aasta alguses Eesti molekulaarbioloog Siim Siimuti peetud ettekande, kus ta räägib kannabionoidide mõjust inimesele.

 

Lääne meditsiin on aeglaselt võtmas omaks kanepi rolli keemiaravi toetava vahendina. Kuid aina enam uuringuid näitab, et kannabinoididel on tõhus toime vähirakkude hävitamisel ja immuunsüsteemi ülesehitamisel. Sealjuures ei ole kanepi suitsetamisel piisavalt tugevat terapeutilist toimet – tõhusam on kanepiõli või taime enda tarbimine värskel või kuivatatud kujul. Dr Sánchezi töö aitab kaasa sellele, et kanepit hakataks aina enam tunnustama tõhusa vähiravimina, mis on keemiaraviga vähemalt sama tõhus, kuid ilma terveid keharakke hävitava toksilise toimeta.

 

Endokannabinoidide süsteemi avastamine

Cristina Sánchez töötab Compultense ülikoolis Madriidis. Ta räägib sellest, et tetrahüdrokannabinooli (THC) omadusi kirjeldas juba 1960-ndate alguses Iisraeli ülikooli teadlane Raphael Mechoulam. 1980-ndatel avastati spetsiaalsed kannabinoidide retseptorid keharakkudes. Retseptorite olemasolu viitas sellele, et meie keha peab endogeenselt (keha siseselt) sünteesima mingit ainet, mis nende retseptoritega seostuda võib. Mõned aastad peale nende retseptorite avastamist tuvastati ka keha endokannabinoidide süsteem – see koosneb keha poolt toodetavatest kannabinoididest, nende retseptoritest ja ensüümidest, mis aitavad endokannabinoide sünteesida. See süsteem reguleerib mitmeid bioloogilisi funktsioone ning see selgitab ka seda, miks on kanepitaimel nii laialdane terapeutiline mõju.

Sánchez ja tema kolleegid hakkasid kannabinoidide projekti kallal töötama juba 15 aastat tagasi. Uuringutel vaadeldi kannabinoidide mõju teatud tüüpi ajukasvaja glioblastoomi puhul. Rakud võivad hävida mitmel erineval moel ning kannabinoidravi puhul hävisid rakud kõige “puhtamal“ moel, sooritades nö enesetapu. Kannabinoididel ja nendel baseeruvatel ravimitel on suur eelis keemiaravi ees, kuna need hävitavad spetsiaalselt ainult kasvajarakke, omamata normaalsetele keharakkudele toksilist toimet. Standardsed keemiaravi vahendid hävitavad valimatult kõiki rakke.

Marijuana-Leaf

 

Laialdase terapeutilise toimega taim

Sánchez kommenteerib, et ta ei mõista, miks on kanep USA klassifitseeritud I klassi (kõige ohtlikumaks) narkootikumiks. Tema sõnul on nii tema enda kui paljude teiste teadlaste tööde põhjal ilmselge, et sellel taimel on väga laialdane terapeutiline potentsiaal. Sanchez on saanud ühendust mitmete Hispaania onkoloogidega, kes on valmis proovima kannabinoididega oma patsientide peal.

Ta toob välja ka selle, et kannbidiool, mis on kanepitaime teine aktiivne (kuid mitte psühhoaktiivne) toimeaine, on tugev antioksüdant. See kaitseb aju stressi ja kahjustuse eest, hävitab vähirakke, ning kombineerituna THC-ga on selle sünergiline toime, suurendades THC mõju. Sánchez on veendunud, et tänaseks on kogutud piisavalt eelkliinilist infot kannabinoidide kasvajarakkude vastase toime osas. Ta leiab, et selle mõju peaks laiemalt uurima ka muude haiguste ravis kuna selle on suur terapeutiline potentsiaal.

 

Vaata ka Tallinna Tehnikaülikooli molekulaardiagnostika töörühma liikme Siim Erik Siimuti ettekannet 25. jaanuaril 2015 toimunud Kanepikohvikus, kus ta rääkis kanepi tarvitamise teaduslikumast poolest, täpsemalt endokannabinoididesüsteemist ja kannabinoidide mõjust inimesele.

 

Dr Sánchezi avaldatud teadustööd leiad siit.

Allikad: Collective Evolution, Cannabis Planet Vimeo, Telegram

 

Fotod: cannabisgreen.com, thehealtcure.com, planetawakening.blogspot.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt