Ukraina parlament võttis vastu “konksuga” amnestiaseaduse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. jaanuar 2014 kell 9:16Ukraina parlament võttis kolmapäeva hilisõhtul vastu valitsusvastaseid meeleavaldajaid puudutava amnestiaseaduse, kuid opositsioon hääletusel ei osalenud. Opositsioon ei olnud seadusega rahul, sest see seob amnestia Kiievi kesklinnas hõivatud valitsushoonete vabastamisega. Hääletuse ajal oli kohal 173 opositsiooni saadikut.

 

Eelnõu poolt hääletas 232 ja vastu 11 saadikut. Parlamendienamus kuulub president Viktor Janukovõtši Regioonide Parteile. Janukovõtš käis kolmapäeval ülemraadas veenmas Regioonide Partei saadikuid amnestiaseaduse poolt hääletama.

Kui parlamendi esimees Volodõmõr Rõbak hääletustulemuse välja kuulutas, kostsid saalis hüüded “häbi!”. Opositsioonierakonna Svoboda (Vabadus) juht Oleh Tjahnõbok ütles, et ülemraada kiitis heaks “pantvangide” seaduse, sidudes kümnete meeleavaldajate vabastamise eeltingimustega.

28. jaanuaril tühistas ülemraada opositsiooni raevu ajanud uued protestivastased seadused, lootes sellega teha lõpu kaks kuud väldanud poliitilisele kriisile. Samal päeval esitas lahkumisavalduse ka peaminister, mille president rahuldas. Vastavalt Ukraina põhiseadusele astub koos peaministriga tagasi kogu valitsus.

 

Kiievis kestavad igapäevased valitsusvastased meeleavaldused alates sellest, kui president Viktor Janukovõtš otsustas 21. novembril loobuda assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe sõlmimisest Euroopa Liiduga suhete edendamise kasuks Venemaaga. Meeleavaldused muutusid vägivaldseks ööl vastu 20. jaanuari. Sestsaadik on Kiievis ja oblastites vahi alla võetud kümneid inimesi.

Paljude arvates ei ole tegu aga EL-i pooldava protestiaktiga vaid lausa revolutsiooniga, et olla vaba kõigist välistest mõjutajatest ja minna edasi iseseisva riigina.

 

 

Allikad: BNS, Telegram, Kyiv Post

Kiievis toimuvat saad jälgida siit: Kyiv Post

Foto: ua.fru.org.ua

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt