Ajalooline samm: Euroopa Liit kuulutab tuumaenergia kliimaneutraalseks tehnoloogiaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. detsember 2023 kell 16:06



Bugey tuumaelektrijaam Prantsusmaal. Foto: See Schloss, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Euroopa Liit on astunud sammu, mis tekitab energia- ja kliimapoliitikas suurt kõmu. Nimelt on tuumaenergia asetatud kõrvuti taastuvenergiaga Net-Zero Industry Acti (NZIA) ettepanekusse, mille eesmärk on toetada tehnoloogiaid, mis on 2050. aastaks seatud pseudokliimaneutraalsuse saavutamiseks üliolulised.

 

Erinevalt taastuvenergiast ei peetud tuumaenergiat algselt kliimaneutraalsuse seisukohast strateegiliseks. See seisukoht aga muutus hiljuti, kui EL-i liikmesriigid lisasid tuumaenergia “strateegiliste” tehnoloogiate nimekirja, hoolimata Saksamaa, Austria ja Luksemburgi vastuseisust.

See otsus tähendab, et tuumaenergia saab kasu kiirendatud heakskiitmisprotsessidest. Igal ELi riigil on lubade jaoks üks kontaktpunkt ja täielik digitaliseerimine peaks tagama lubade väljastamise üheksa kuni 12 kuu jooksul.

 

ELi arutelu tuumaenergia teemal: vastuoluline sektor ja ametlik toetus

Mõned riigid nagu Prantsusmaa, Bulgaaria, Horvaatia ja Poola toetavad tuumaenergiat ja rõhutavad selle tähtsust ELi jaoks. Prantsusmaa, kes tugineb suuresti tuumaenergiale, tervitas seda arengut selgelt.

Teised riigid, sealhulgas Saksamaa ja Luksemburg, on otsuse vastu, väites, et tuumaenergia ei ole lahendus süsinikdioksiidi vähendamisele ja taastuvenergiale üleminekule. Nendele erinevustele vaatamata toetavad nii Euroopa Parlament kui ka EL nõukogu ametlikult tuumaenergiat. See on vastuolulise sektori jaoks oluline samm.

 

Tuumaenergia ELis: lahkarvamused nulltehnoloogia üle tekitavad arutelu

ELi institutsioonid on aga nulltehnoloogiate loetelu suhtes võtnud teistsuguse lähenemisviisi. Nõukogu säilitab komisjoni lähenemisviisi, mille kohaselt kasutatakse kahte nimekirja, millest üks on “strateegiline” ja teine mitte.

Euroopa Parlament seevastu paneb kõik dekarboniseerivad tehnoloogiad ühte nimekirja. Lõplik otsus tehakse kolmepoolsetel läbirääkimistel Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni vahel. On ebatõenäoline, et tuumaenergia lõpuks välistatakse.

Teisi tuumatehnoloogiaid, mida ei peeta „strateegilisteks”, reklaamitakse jätkuvalt kui nulltehnoloogiat ja neil on teatud eelised. See areng edendab kindlasti arutelu tuumaenergia rolli üle Euroopa energia üleminekul ja tekitab arutelu ka järgmistel aastatel.

 

Allikas: blackout-news.de

 

Tõlkis Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt