Kiievi valitsus üritab protestijaid peatada hirmutamise abil

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. jaanuar 2014 kell 16:50



Eile õhtul edastas Venemaa hoiatuse, et Ukraina poliitiline kriis on “kontrolli alt väljas“. Protestijad on jätkuvalt püstitanud barrikaade, loopinud politseinikke süütepudelitega ning kasutanud isegi hiiglaslikku katapulti. Politsei on sellele vastanud pisargaasi, valgusgranaatide ja kummikuulidega. Vahepeal vaibuma hakanud protestid said uut hoogu hiljutistest sündmustest ja kõige enam teisipäeval jõustunud seadusest, mille järgi on ebaseaduslik osaleda vägivaldseks peetaval protestil.

 

Opositsiooni juhid süüdistavad valitsust vägivalla edendamises, mille nad ise on hukka mõistnud, et protestiliikumist peatada. “Valitsus proovis protesti marginaliseerida, lootes, et peale 60 päeva külma käes olemist inimesed väsivad ära ja lahkuvad ning alles jääb vaid väike osa, kuid see ei töötanud,“ ütles parlamendi liige Juri Sirotjuk. “Valitsus otsustas konflikti provotseerida, et tekitada vastuolu. Nad järgivad roomlaste jagamise ja vallutamise põhimõtet. See on nende plaan, kuid see ei lähe läbi.“

Valitsusvastaste sõnul on hiljuti võetud kasutusele kolme meedet, et ässitada äärmuslikumate vaadetega protestijaid ning külvata ebakindlust mõõdukamate inimeste hulka: vastu võeti seadused, mis piiravad avalikus kohas kogunemise õigust, blokeeriti parlamendihoone juurest läbi viinud protestimarss ning inimestele saadeti massiliselt mobiilidele sõnumeid: “Hea klient, oled registreeritud osalejana massilistes korrarikkumistes.“ Hirmuäratav on see, et sõnumeid saadeti kõigile, kes olid protestipaiga läheduses, isegi kui nad selles ei osalenud.

Protesti juhtide sõnul näisid võimulolijad andvat radikaalsematele protestijatele vabasid käsi, kuid samal ajal pingutati kõigest väest, et rahumeelsemaid inimesi hirmutada. Selle heaks näiteks on mobiilidele saadetud sõnumid, kus meenutati, et uue seaduse järgi on seadusevastane osaleda protestis, mis on nende silmis vägivaldne.

Protestijad on mures, et valitsus kasutab tehnoloogilisi vahendeid, et määrata inimeste poliitilist profiili. Ukraina kolm mobiilsidefirmat – Kyivstar, MTS ja Life – eitasid, et nad on andnud valitsusele inimese asukohtade infot või saatnud massisõnumeid. Kyivstari esindaja oletas, et selleks võidi kasutada piraat-telefonimasti.

Kuigi sellised sõnumid ehmatasid paljusid inimesi, ei olnud nendel suurt mõju. Kolm tundi pärast hoiatava sõnumi saatmist pidid märulipolitseinikud taaskord olema valmis vastasseisuks inimmassidega.

Protestijate sõnul on olukord Kiievis läinud üha ohtlikumaks – välja on ilmunud mitmed teised grupid, mis koosnevad noortest meestest, kes ähvardavad üksinda liikuvaid protestijaid. Näiteks rööviti eile öösel haigla parklas tundmatute meeste poolt tsiviilaktivist Ihor Lutsenko, kes on olnud liikumise üks juhte.

Opositsiooni juhid uskuvad, et need inimesed on jalgpallihuligaanid ja töötud noored mehed, keda tuuakse Kiievisse valitsuse poolt, et nad hirmutaksid protestijaid ning diskrediteeriksid kogu liikumist, pöörates tähelepanu ulatuslikule vägivallalae. Teisipäeva hommikul püüdsid opositsiooni aktivistid kinni kümmekond sellise rühma liiget, kes tunnistasid üles, et neile oli lubatud umbes 25 dollarit korralageduse tekitamise eest. Paraku ei olnud nad suutelised selgelt seletama, kes nad täpselt palganud olid.

 

Allikad: NY Times, Telegraph, Ukrainianweek

Foto: ursa-tm.ru

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt