Usutlus majandusteadlasega: Ukraina kriis ja geopoliitiline malemäng

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. märts 2015 kell 19:01



Kirke 1

Fotokollaaž: Red Ice Radio

Eelmisel aastal andis Rootsi veebiraadiole Red Ice Radio intervjuu  majandusteadlane, poliitanalüütik, ajakirjanik ja Ronald Reagani aegne USA rahandusministeeriumi ökonomist ja reaganoomika üks kaasloojaid Paul Craig Roberts, kes kõneles Ukrainas toimuvast ja tulevastest võimuvahekorra muutustest. Roberts on olnud toimetaja ja kolumnist väljaannetes Wall Street Journal, Business Week ja Trends Journal ning kirjutanud ka mitu raamatut, millest viimane kannab nime “How America Was Lost: From 9/11 to the Police/Warfare State“.

 

Oled Ukraina olukorda põhjalikult analüüsinud: mis on kõige selle suurem eesmärk?

Olukord Ukrainas põhineb ühel tuntud Ameerika välispoliitika doktriinil, mis sai nime endise asekaitseministri Paul Wolfowitzi järgi. Wolfowitzi doktriin ütleb, et USA-l on õigus ennetava sõja alustamiseks maailma mis tahes piirkonnas selleks, et vältida mõne teise rahva ülemvõimu saavutamist maailmas. Suure ohuna tuuakse eraldi välja Venemaa, keda võrreldakse endise Nõukogude Liiduga. Ukraina sündmuste siht on nõrgestada Venemaad nn tagahoovi kaudu, et tõmmata tähelepanu USA tegevuselt Süürias, Iraanis ja mujal. Samuti proovitakse nii alustada uut külma sõda.

On võimatu mitte märgata järjekindlat hukkamõistu Venemaale ja president Putinile, mille eesmärk on tekitada hirmu ja rahutust Balti riikides ning üldiselt Ida-Euroopas. Venemaa piiri äärde viiakse üha enam NATO vägesid, et veenda ameeriklasi uues tõsisemas ohus, kes ei ole enam Al Qaeda, ning jätkata sõjamasina toitmist miljardite dollarite näol.

Teine eesmärk on lõpetada Euroopa kaubandussuhted Venemaaga. USA on tegutsenud Ukrainas juba pikka aega. 2004. aastal rahastas Washington oranži revolutsiooni, mis ei täitnud küll oma lõplikku eesmärki. Järgmise 10 aasta jooksul kulutati 5 miljardit dollarit poliitikute peale, kes käpiknukkudena pooldaksid valitsusväliseid organisatsioone. Kui Ukraina valitsus keeldus liitumast Euroopa Liiduga, siis saatis Washington oma kinnimakstud käsilased tänavatele protestima. Samal ajal tulid nn ultrarahvuslased, neonatsid, kes kasutasid vägivalda ning muutsid nõudmisi liitu astumisest valitsuse kukutamisele. Parlamendis oli piisavalt käsualuseid, kes hääletasid politsei laialisaatmise poolt; niimoodi saigi USA panna praegused liikmed Ukraina valitsusse, mida pole ametlikult valitud.

Washingtoni Kiievi-käpiknukkude ülesanne oli sõnade ja tegudega mõjutada vene keelt kõnelevaid territooriume Ukrainas, eriti neid, mis kuulusid kunagi Venemaale ning liideti hiljem. Kui neile öeldi, et nad on ohuks tervele riigile ning seal kaotati vene keel ametliku keelena, siis järgnesid rahutused ja algas agitatsioon iseseisvuseks. Niimoodi juhtus Krimmi poolsaarega. Putin on kahe tule vahel: kui ta ei tee midagi, siis kaotab vene rahvuslaste toetuse j

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt