ETV “Pealtnägija“ küsib ja Telegram vastab, saade eetris ilmselt täna õhtul

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. märts 2022 kell 12:26Foto: ETV + Telegram + Canva

Eile kirjutas Hando Tõnumaale ETV saate “Pealtnägija“ ajakirjanik Piia Osula kolme küsimusega, mille vastused avaldame ka Telegramis: “Olen tänulik, et Piia Osula minult enne kommentaari küsis – “Pealtnägija“ on viimasel ajal avaldanud liialt palju subjektiivseid ja eksitavaid arvamusi ilma kommentaare küsimata. Teatavasti on “Pealtnägija“ valitsuse propaganda hääletoruks ja seega viimased 2 aastat uljalt rahvale koroonapettust pähe määrinud. Seekord on küll teemaks sõda, kuid ei ole põhjust eeldada, et ERR-i “uuriva ajakirjanduse lipulaev“ kajastaks Ukrainas toimuvat teisiti kui pigem ühekülgselt. Jään siiski lootma, et “Pealtnägija“ minu vastuseid kontekstist välja ei tõsta.”

 

Piia Osula: Esmalt küsiksin teie 24. veebruari postituse kohta (mida olete ka täpsustanud), et miks teie hinnangul sõda päris ei ole? Mida selle all silmas peate?

Hando Tõnumaa: Pean silmas seda, et sõda ei ole päris nii must-valge, nagu seda antud hetkel kajastatakse, et on n-ö pahad ja head. Seda nii Lääne meedias kui ka Vene meedias. Sõdades kannatavad paraku kõige enam alati tavalised inimesed, ka praegu Ukrainas. Kuid kui arvestada seda, millised sidemed ja väljaõpe on riigijuhtidel – näiteks Maailma Majandusfoorumi asutaja ja juhi Klaus Schwabi sõnul on nii Putin, Merkel, Macron, Trudeau kui ka palju teised tema kasvandikud (tema enda sõnad videosse talletatult + allika leiate siit: https://www.telegram.ee/maailm/video-klaus-schwab-ja-wef-on-riigijuhid-ja-valitsused-ule-votnud) – siis paratamatult tekib küsimus, et kas tegu on selge hea ja paha jõu vastandumisega, või on siin taga mingid suuremad geopoliitilised mängud?

Nii Venemaa kui USA kui teised suuremad sõjalised jõud on ajalooliselt teisi riike ära kasutanud, see, et need mõlemad suurriigid on sõjatehnika müügist enim teenivad riigid maailmas on fakt (https://finance.yahoo.com/news/map-shows-us-russias-worldwide-140503590.html). Rääkides sõdade tagamaadest, siis isegi Wikipedias on kajastatud, et USA Iraagi invasiooni põhjendused (massihävitusrelv ja seotus 9/11-ga) osutusid hiljem valedeks (https://en.wikipedia.org/wiki/Iraq_War), ja iga inimene, kes vähegi googeldada oskab, leiab ametlikest allikatest, et kui enne Iraagi sõda kuulus enamus riigi naftamaardlatest kohalikele ettevõtetele, siis sõja järel kuulub enamus neist välismaistele, peamiselt USA ja UK kompaniidele. Ka Briti ülikoolide ühisuurimusest selgus, et sõjaline sekkumine on lausa 100 korda tõenäolisem naftarikastes riikides (https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0022002714567952 , https://www.telegram.ee/maailm/uurimus-sojaline-sekkumine-on-100-korda-toenaolisem-naftarikastes-riikides#.VSej0PmUf0s )

Ukraina sõjakatel on podisenud ligi 8 aastat ja selle käigus on Donetskis ära tapetud üle 100 lapse. Ma ei ole märganud, et Eesti meedias oleks nendele lastele viimastel aastatel kaastunnet avaldatud. Või neile siin varjupaika pakutud. Nagu ei ole seda juhtunud ka Jeemenis või Süürias või Iraagis jne USA+liitlaste poolt tapetud laste puhul. Collateral damage?

Ja mis on veel eriti oluline. Praegu jääb Ukraina konflikti varjus märkamatuks, et avaldatakse aina enam uuringuid, mille kohaselt Covid-19 ei ole surmavam kui gripp või et koroonameetmed on lõppkokkuvõttes tekitanud rohkem kahju kui koroona ise. Samuti ei saa tähelepanu fakt, et nii USA-s kui Euroopas on viimasel kahel aastal trükitud rohkem raha kui kunagi varem, mis paratamatult tekitab inflatsiooni ja üleüldist hinnatõusu.

Kõik riigid, kaasa arvatud Eesti, Venemaa, USA ja teised määrisid oma rahvale pähe koroonapettuse, mille paljud käigud olid isegi n-ö peavoolu inimeste arvates ülepolitiseeritud (oma otsuste poliitilisust terviseküsimuste asemel on ausalt tunnistanud näiteks Merkel: https://www.telegram.ee/maailm/merkel-tunnistas-et-koroonameetmete-kehtestamisel-on-lahtutud-poliitilistest-kaalutlustest, The Guardiani kajastatud Civicus Monitori uuringust: https://www.telegram.ee/maailm/the-guardian-covidit-kasutatakse-ettekaandena-kodanikuoiguste-piiramiseks-kogu-maailmas).

Kas koroonakriisi jooksul nähtu tekita teie enda jaoks küsimusi, et miks otsustasid järsku kõik riigid maailmas, olenemata vaadetest, käituda kõik ühte moodi, hoolimata sellest, et WHO suunised ei ole kellegi jaoks veel õiguslikult siduvad määrused, mille täitmata jätmisel tuleb tavakodanikke karistada?

 

Piia Osula: Lisaks ütlete enda Telegram Live videos, et Ukrainas toimuvas on süüdi Eesti valitsus. Palun täpsustage ka seda mõttekäiku.

Hando Tõnumaa: See on eelmise küsimuse vastuse laiendus. Kuna Eesti valitsus lööb kaasa kõigis globaalsetes aktsioonides ilma ise küsimusi esitamata (muidugi tõsi, nii Euroopa Liidu kui ka NATO liikmena ongi erinevate lepingute kohaselt nõusolek juba paljudes küsimustes ette ära antud), siis kaudselt (!) on Eesti valitsus süüdi ka Ukrainas toimuvas. Patsifistidena leiame, et igasugune sõjategevus on vale ja kui USA/NATO nii väga tahavad selle olukorra kohest lõppemist, siis miks nad ei tee Putiniga nii, nagu tehti näiteks Gaddafiga? Kui agressor on Putin, siis kas tõesti suure eelarvega riikidel ja liitudel ei ole võimalik palgata maailma parimaid ja osavamaid palgamõrvareid/palgasõdureid? Kellele on kasulik toetada sõjategevust?

 

Piia Osula: Hetkel on levimas palju väärinformatsiooni ja libauudised, palju just pärit Krelmi hääletorudest. Kust saate teie enda informatsiooni, mida ka jälgijatele edastate ja kajastate? Kriitikud ütlevad, et see ongi Venemaa infosõda ja eesmärk lääneriike lõhestada. Mida selle kohta ütleksite?

Hando Tõnumaa: Kõikide Telegrami uudiste all on olemas meie allikad. Teie küsimuste saatmise hetkel oleme Ukraina kohta avaldanud mõned vaimsemad arvamuslood, mis kutsuvad üles rahule ja mõistmisele ning paar artiklit Klaus Schwabist ja Maailma Majandusfoorumist, mis pärinevad suuremas osas WEF-i ja Harvardy Kennedy Schooli enda lehtedelt. + meie Facebook live, kus nende teemade üle arutlesime ja kutsusime mõistusele inimesi, kes peavad Putinit millegi pärast päästjaks või valgustöötajaks.

Me ei leia, et hirmust ülesaamisele julgustamine ja maailma niiditõmbajate tegudele tähelepanu pööramine on kuidagigi seotud Kremliga – me lihtsalt põhimõtteliselt ei poolda inimeste hirmutamist, sest hirmul inimene ei ole võimeline kainelt mõtlema.

Telegrami sisu läbi aastate jälgides leiate kümneid ja kümneid näiteid, kus meie jaoks ei erine Putin mitte kuidagi ülejäänud maailma riigijuhtidest. Me lihtsalt ei eelda esimese asjana ausust poliitikutelt, kes iga aasta tõestavad, et nad ei ole ühestki otsast usaldamist väärt. Näiteks ka Kaja Kallas ju ütles eelmise aasta mais, et “ei tohi tekitada olukorda, kus vaktsineeritud inimestel on rohkem õigusi kui vaktsineerimata inimestel“ ja juba viis kuud hiljem oktoobris, et meelelahutusasutustesse ja söögikohtadesse pääseb “edaspidi sisse üksnes vaktsineerimise või läbipõdemise korral, mida peab koroonapassiga tõendama.“ (https://www.telegram.ee/eesti/kaja-kallas-mais-2021-vaktsineerimisega-ei-tohi-diskrimineerimist-tekitada)

 

Küsis Piia Osula (“Pealtnägija” ajakirjanik)

Vastas Hando Tõnumaa (Telegram.ee juht)

 

Foto: ETV + Telegram + CanvaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt