Artikkel, mis jäi Delfi tsensuurile jalgu: intervjuu arst Riina Raudsikuga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. detsember 2015 kell 11:24raudsikEile, 10. detsembri hommikul ilmus Delfi küpsematele lugejatele mõeldud teemaportaalis Elutark intervjuu perearst Riina Raudsikuga, kuid mõne tunni möödudes seisis samal lehel tekst “Page Not Found”. Üle väga pika aja antud avameelses intervjuus vastas Raudsik lisaks tervisest ja haiguste põhjusest ka MMS-iga seotud meediasõja teemalistele küsimustele, sest justnimelt tema oli see arst, kes avalikult n-ö risti löödi selle eest, et ta tollesse Facebooki gruppi kuulus, hoolimata sellest, et ta oli teinud avalduse, et pole seda ainet ei kasutanud ega ka mitte oma patsientidele soovitanud. Saatsime järelpärimise artikli eemaldamise kohta Delfi peatoimetaja Urmo Soonvaldile. Seni, kuni vastust ootame, saab aga igaüks ise artiklit lugeda ja otsustada, kas see ikkagi on tsensuuri vääriline.

 

raudsik delfi

Perearst Riina Raudsik: Inimesed kannatavad kroonilise vee- ja mineraalide puuduse käes ega oska oma haigusi sellega seostada

energiakriis-keha-häireke llDoktor Riina Raudsik on ligi 40aastase kogemusega arst, keda süsteemis nimetatakse tihti kassiks, kes kõnnib omapead. Äsja andis ta välja raamatu “Energiakriis. Keha häirekell. Millest saavad haigused alguse?“. Tema väidab, et ükskõik mis probleem kuskil kehas on, on probleem tegelikult kogu organismis ja olukorra lahendamine nõuab terviku mõistmist.

 

Teda huvitab terviklik tervishoid, kus tõenduspõhine meditsiin ja täiendavad tervenduspraktikad ning inimese enda vastutus tervise eest teevad koostööd. Dr Raudsik peab terve olemise põhitaladeks õiget toitumist, füüsilist aktiivsust, tasakaalus olevat tundeelu, rohke vee joomist. Ehk elustiili, mis ei soodusta haiguste teket. Teoorias on inimesed selles isegi tugevad, aga praktikas? Ei ole uudis, et inimene on oma olemuselt laisk. Mõnus on televiisori ees istudes midagi näksida, mis keelel tundub maitsev, suhteprobleemide klaarimist ei peeta vajalikuks, et mitte teisele poolele end avada ja enda nõrkusi ning vigu tunnistada. Kahtlemata on selline elustiil ennasthävitav ning viib igat masti haiguste väljakujunemisele. Ja siis pole muud kui “Oh, kallis doktor, aita sa!“. Ja muidugi aita ravimitega, sest need toovad kiiresti kergendust, kuid kahjuks mitte tervist.

Aastaid tagasi otsustas Jüri tervisekeskuse kollektiiv, mille juht ja üks arstidest dr Raudsik on, et nad hakkavad eranditult igale patsiendile rääkima, kuidas organism toimib ja miks tekivad ühed või teised vaevused ja haigused.Sel sügisel on dr Raudsikul olnud rasked ja keerulised ajad. Proovile on pandud tema aastakümnetepikkused arusaamad ning uskumused tõest ja eetikast. Laimukampaania alternatiivmeditsiini laastavast mõjust tervisele pole aga mõjutanud tema sügavaid veendumisi ning pühendunud arstina tegutseb ta oma südameõiguse hääle järgi inimeste ravimisel.

 

Dr Raudsik, miks te koos kolleegidega läksite raskema vastupanu teed, sest püüda panna inimest muutma oma elustiili on kindlasti keerulisem kui talle ravimeid välja kirjutada?

Sest iga ravijuhis algab sellega, et tuleb korrigeerida inimese elustiili. See on esimene asi ja alles seejärel tulevad ravimid. Ma ei ole ravimite vastu ega keela neid, aga ma tõesti püüan teha kõik selleks, et inimesed saaksid minimaalsete ravimitega hakkama.

 

Te olete tuntud rohke vee joomise propageerijana. Miks peab jooma palju vett, soovitavalt aluselist ja mineraalidega?

Inimene koosneb 70–80% soolakast ja aluselisest veest, mistõttu on selline vesi kõige loomulikum ravim. Inimesed kannatavad tänapäeval teadmatusest kroonilise vee- ja mineraalide puuduse käes, oskamata oma haigusi sellega seostada. Kui me ei söö ega joo õigesti, siis on ka meie sooletegevus korrast ära. Hiina meditsiin ütleb, et ei ole mõtet ravida inimest, kellel ei ole seedimine korras, sest seedetraktist algab vajalike ainete omastamine ja immuunsüsteemi loomine. Ja kui see süsteem ei ole korras, ei saa keharakud normaalselt taastuda. Jämedad looduslikud soolad on mineraalide allikad ja meil on neid vaja selleks, et keharakud saaks elektriliselt aktiivsed olla ja energiat toota.

 

Kui palju peaks päevas vett jooma?

Meie kliimas peaks saama 30 ml ühe kilogrammi kohta. Kui veekaotus kasvab pingutuse või kuuma ilma tõttu, peaks vee tarbimist suurendama vähemalt ühe liitri võrra. Vett ei asenda piim, kohv, tee, kissell, mahl ega limonaad. Magustatud vee joomine on tervisele kõige halvem, sest see hapestab kudesid, ja seda võiksid arvestada just lapsevanemad.

Krooniline veepuudus viib esialgu kolesteroolitaseme tõusuni ja hiljem rakkude hävinguni. Miks? Veepuuduse tingimustes hakkab organism kõige rohkem vett võtma just rakkudest ja maks omakorda tootma rakkude elutegevuse kindlustamiseks kolesterooli, et rakumembraane sulgeda ja vett kinni hoida. Kolesteroolitaseme tõusu üks peamine põhjus ongi veepuudus ja sellest tingituna arenevad kudedes happelis-põletikulised protsessid.

 

See on ju väga vajalik teadmine, aga enamik arste ei selgita patsiendile, mis meie sees toimub. Võib-olla pole neil aega või tundub see keeruline?

Sellest ma aru ei saa, kuidas ei ole arstil inimese jaoks aega. Ning biokeemiat ja füsioloogiat õpetatakse kõigile ülikoolis. Tõsi, ka mina ei ole kogu aeg selline selgitav arst olnud. Minu funktsionaalne mõtlemine sai alguse sellest, kui üks ravimifirma esindaja rääkis ainevahetusest ja mul äkki meenus noorusest, et oot-oot, siin on midagi valesti. Ja ma hakkasin biokeemiat uuesti läbi töötama, paar aastat tegelesin õppetööga. Ma ei ütle, et see oli kerge, vastupidi, see oli tohutult raske. Minu tuttavad ei tahtnud enam minuga koos olla, sest mu peas olid ainult biokeemilised reaktsioonid, mis kedagi ei huvitanud.

 

Sellel, et teist on saanud loominguline arst, kes näeb sügavale analüüside numbrite taha, on ilmselt oluline roll töös narkoosiarstina.

Arstiteaduskonna lõpetasin küll kirurgina, kuid internatuuris kvalifitseerusin anestesioloogiks ning töötasin dr Toomas Sullingu meeskonnas. Päeval töötasin narkoosiarstina ja öövalveid tegin südameoperatsioonijärgsete haigetega, kus ainult üks asi oligi tähtis: kuidas hoida tasakaalus inimese sisekeskkond, kes ei saa ise hingata, süüa-juua ega midagi kaevata. See tähendab, et millist ainet tilgutada, millal plasmat, millal soolalahust, millal soodalahust, kui palju inimest ventileerida, kui ta on juhitaval hingamisel. Kõik see baseerus laboratoorsetel näitajatel ja happe-aluse tasakaalu määramisel, mida tegime ööpäevaringselt. Kui kardioloogina tegelesin südameprobleemidega, siis esmatasandi arstiks minnes taipasin äkki, et jumal, see kõik on seotud sellega, kas sa saad oma energia kätte või ei saa! Sellest ka kogu raamat.

 

Mida arstid, nii pere- kui eriarstid, analüüsidest peaksid välja lugema?

Siin tulebki mängu arstikunst. Milleks on arst nii kaua õppinud? Kas selleks, et öelda patsiendile: teil on veres kaltsiumit vähe, võtke seda juurde, teil on kolesterooli liiga palju, peate seda ravimiga langetama, teil on hemoglobiin madal ja rauapuudus, võtke rauda juurde jne? Analüüside ja uuringute puhul on oluline tulemuste interpretatsiooni oskus, arusaam, MIKS organismis on tekkinud selline olukord. Toon mõne näite. Rauapuuduse peamine põhjus meie kliimas on C-vitamiini puudus, sest poelettidel saadavates puuviljades ei leidu seda piisavalt. Raua allikas pole sugugi ainult punane liha, paremini omastab organism seda hoopis taimsetest toitudest. Sooleseinte halb olukord ei võimalda toitudest omastada rauda, ka mineraale, mistõttu tuleks teha soolte puhastust. Teadma peaks ka, et maapinnas napib mineraale ikka väga tugevasti ja seda soodutab pestitsiidide kasutamine, mis tapab bakterid.Tsingi ja väävli puudus on põhjuseks, et keha ei vii korralikult välja raskmetalle – pliid, kaadmiumi, arseeni, elavhõbedat. Mineraalide puudus on valdavalt kõigil, kes ei kasuta neid mõistlikult toidulisanditena, sest poes saadaolevad taimed kasvatatakse ainult kolme mineraali baasil, milleks on lämmastik, fosfor ja kaalium, kuid meie keha vajab neid 70 ringis. Ilma mineraalideta ei toimi ensüümid, keha ei saa kätte energiat ja jälle oleme haigustega silmitsi. Inimesed ei oska ise välja mõelda, miks nende tervis aina halveneb, ja kui arst ei oska soovitada, mida sellistes olukordades teha, siis jääbki üle vaid sümptomaatiline ravi keemiliste ainetega. Inimesel on olemas kõik isetervenemise mehhanismid oma rakkude taastootmiseks, kui ainult anda talle selleks võimalused ja jagada selgitusi.

Ükskõik mis probleem kuskil kehas on, on probleem tegelikult kogu organismis ja olukorra lahendamine nõuaks terviku mõistmist.

 

Nii et kõigepealt peab arst sellest süsteemist aru saama ning seda ka patsiendile selgitama, et inimesele oleks arusaadav, miks ta peab üht või teist arsti juhist elustiili muutmiseks järgima?

Just. Inimestele on vaja rääkida, MIKS liikumine parandab tervist, MIKS vale toitumine teeb haigeks, MIKS vee- ja mineraalide puudus tekitab kõrget vererõhku ja teisi haigusi, MIKS vaimsed pinged põhjustavad füüsilisi kaebusi või vastupidi. Siis on inimestel kergem mõista, et nende tervis sõltub neist endist.

 

Nüüd ma palun ühe väga praktilise nõuande, kuna hirmus palju inimesi meie ümber on praegusel aastaajal köhased ja nohused. Mida teha, et veidi kipitav kurk ja nohu ei areneks millekski tõsisemaks?

Kõigepealt tahan öelda, et, kulla inimesed, õppige haigusi läbi põdema loomulikul moel. Jääge koju, puhake, jooge palju ja arvestage, et haigus kestab ikka nädala. Kui laps on haige, siis ärge tormake erakorralise meditsiini osakonda, kus kõige parema tahtmise juures ei saada teha muud kui määrata palaviku alandajaid või halvemal juhul antibiootikume. Katsuge üle saada raharaskusest ja istuge oma lapse juures, hoidke tema kätt ja laske tal haigus läbi põdeda. Olge tema kõrval. See on parim, mida teha saate.

Mida ülemiste hingamisteede haiguste korral ise teha saab, on raamatus täpselt kirjas. Lühidalt öeldes tuleb nina loputada 5–6 korda päevas, juua piisavas koguses vett, süüa C-vitamiini-rikkaid marju, puu- ja köögivilju. Hoiduda magustatud jookidest, kommidest ja piimast, mis hapestavad limaskesti.

 

Terve mõistus ütleb, et te arstina hoolite väga oma patsientidest ja soovite nende maksimaalset tervenemist, mitte ravimitega sümptomite peitmist. Ometi olete just teie see, kes hiljuti n-ö ristile tõmmati ja arstide liidust välja visati. Kas rünnak algas siis, kui üks ajakirjanik avastas, et te kuulute Facebookis MMSi gruppi?

Jah, ma olen selle grupiga liitunud. Kuni laimukampaaniani ei olnud ma piisavalt teadlik selle aine headest või halbadest omadustest, kuna ei tegelenud sellega ise.

 

Teid rünnati sellepärast, et te arstina kuulute ravimiorganisatsioonide poolt tunnustamata ainet propageerivasse gruppi. Kas selles grupis on ka teisi arste?

Ma ei tea, kas seal oli teisi arste. Ajakirjanduse järgi oli selles grupis üle 3000 inimese ja kui ma suudaksin jälgida 3000 inimese tegutsemist oma 2000 patsiendi, raamatute ja artiklite kirjutamise, loengute pidamise, asutuse juhatamise, vibroakustilise teraapia ja muude tegemiste kõrvalt, siis ma oleksin imeinimene.

 

Miks te selle grupiga liitusite?

Ma püüan kursis olla uuemate arusaamadega meditsiinis biokeemia ja füsioloogia põhiselt. Liitusin huvist, et rohkem teada saada. Ja ma saingi teada. Pole halba heata, see arendas mind.

 

Mis teiega hakkas juhtuma pärast süüdistusi meedias?

See oli väga kiire, kuid pikalt ette valmistatud atakk, kus kohe ründas ka terviseamet. Menetluse käigus selgus, et mul ei ole süüd, aga menetlus jätkub, sest nüüd kontrollitakse, kas Jüri tervisekeskuses on kõik määrustepärane, kas vererõhuaparaadid on taadeldud. Kontrolliti ka, kas ma kasutan ravijuhiseid, ja ma väitsin, et ma kasutan ravijuhiseid, kuna iga ravijuhis algab sellega, et tuleb korrigeerida inimese elustiili. Aga siis arvati, et aluselise vee propageerimine on vale ja et ma peaksin oma kodulehelt selleteemalised artiklid ära võtma. Kuna see on kogu mu elutöö, kuidas inimest tervena hoida ja kuidas inimene terveks saaks, ei olnud ma sellega nõus. Minu südametunnistus on puhas ja mina lähen oma asjaga edasi.

 

Misasi on alternatiivne ravi?

Tänapäeval peetakse alternatiivseks sellist ravi, mis pole ravi medikamentidega, järelikult peetakse iidset meditsiini alternatiivseks. Isegi mu kursusejuhendaja, akadeemik Ain-Elmar Kaasik küsis viimasel kokkutulekul: “Kas teie, dr Raudsik, olete läinud alternatiivmeditsiini valdkonda?“. Olen kogu aeg otsinud võimalust, kuidas aidata inimest nõnda, et ei peaks ainult ravimeid kirjutama. 1991. aastast olen tegelenud vibroakustilise teraapiaga, mis on ainus alternatiivravi meie tervisekeskuses. Oleme sellel alal maailmas väga suure kogemusega ning minu raamat “pH Balance & Vibroacoustic Therapy” läks äsja Norrasse ja Poola tõlkimisele. Vanad indiaanlased on öelnud, et kui me elaks ideaalset elu, sööks ja jooks nagu peaksime ja suudaks vaimse poole korras hoida, siis oleks aeg-ajalt enda korrastamiseks vaja vibratsioonravi, ei midagi muud. Muide, kass nurrub ideaalse ravijana 40hertsise sagedusega.

Oleks uhke olla arst, kes suudab kõiki oma patsiente suunata elama selliselt, et nad ravimeid ei vajaks, kuid selleks on vaja kogu süsteemi ühtset pingutust ja inimeste enda tahet olla terve.

 

Kas teie pere kuulab teid?

Aastaid eriti ei kuulanud. Minu tütar on praegu 31aastane ja esimesed 25 aastat oli tema söök piim, valge sai ja kommid. Ta ei kuulanud mind. Tänaseks on need menüüst väljas ning tema allergia, refluks ja paistetavad liigesed on minevik. Ta ei ole ideaalne toituja, aga juba piima ja nisu väljajätmisest piisas, et need nähud on minevik. Liialdamine magusaga ägestab muidugi nahanähtusid uuesti ja sunnib teda taas distsipliinile.

Elukaaslane oli veresoonte- ja südamekirurg, hetkel on perearst ja tema oli suur skeptik minu tegemiste suhtes, aga praegu saab suurepäraselt aru, mida ma olen teinud ja teen. Tema on hea tervise juures ja on saanud sõbraks veega. Aga ma ise olin aastaid hädas lihasvaludega, mida seostasin psüühikaga. Tänaseks olen neist vaevustest täiesti prii. Ma kasvatan suvilas juurvilju, ostan puhast toitu mahetalunikelt, kasutan mitut toidulisandit, mida tean, et mul vaja on, ja kelaatravina väävlipreparaati MSM, teen aeg-ajalt oma kehale puhastust ja joon väga korralikult vett. Muide, MSM ja MMS on erinevad asjad!

63aastasena olen terve ega karda haigusi.

 

Inge Pitsner

 

Artikkel ilmus algselt 10. detsembril 2015 Delfi Elutargas, kuid kustutati sealt samal päeval.

Screen Shot 2015-12-11 at 09.51.21

 

Loe ka Riina Raudsiku raamatut “Energiakriis. Keha häirekell. Millest saavad haigused alguse?“

Fotod: erakogu, ekraanikuvadKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt