Appi, appi! Kogu see vaktsiinidraama…

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. aprill 2018 kell 11:31Ma vaatan, imestan ja natuke naeran seda paanikat, mille Ekspress oma vaktsiinilooga vallandas ning mul tekib mitmeid küsimusi. Mis objektiivne kvaliteetajakirjandus? Telest ja lehtedest näeb peale seda valdavalt ainult ühepoolset infovoogu ning isegi kui ma oleksin vaktsiinide padupooldaja või inimene, kes ei ole teemasse kunagi süvenenud, lööks see mul peas pirni põlema ning ajendaks mõtlema, mis toimub? Miks mu tähelepanu püütakse hajutada, rõhuda hirmu ja emotsioonide peale? Ja nüüd veel leetrid Viimsi koolis! Kui vaktsineeritud laps 2007. aastal leetrid sai, unustati ilmselt meediat ja inimesi lihtsalt teavitada, et nüüd oleks viimane aeg indulgentside jaoks hakata kopikaid kokku kraapima, sest maailm on teel hukatusse, kirjutab ajakirjanik Paula K.

 

Selle asemel, et pidada mõistlikku debatti ning teemat ratsionaalselt vaktsiine puudutavat teemat arutada, on alanud mingi 21.sajandi versioon nõiajahist. “Teisitimõtlejad” päris otseselt tuleriidal ei lõpeta, kuid hordide viisi inimesi oleksid valmis nad rihmadega nõela alla vedama. Põlema panemise eest võib tänapäeval paragrahvi alla sattuda, nõela alla vedades teenitakse rahvatervise huve. Viha õhutamine on kindlasti õige viis oma eesmärke saavutada, umbes nagu ükskõik, mille peale surumine ja sundimine. Aga vaadakem nüüd kriitilisel pilgul ringi – kogu see karavan liigub sinna suunas, et rahvas ühele arvamusele kallutada ning mootoris põlevat vihaleeki muudkui uute sädemetega elus hoida. See pole isegi enam humoorikas, vaid isegi natuke labane, sest kommentaariumid ning inimestes kujundatud arvamused näitavad selgelt, et kõik läheb täpselt sinna, kuhu tüür on suunatud. Vaktsineerimata laste vanematele trahvid, lastele eraldi lasteaiad ja koolid, sest nad on ometi vastikult ohtlikud raiped, kes käivad ringi nagu kirpe täis koerad ja nakatavad kõiki siin maailmas (eriti vaktsineerituid).

Selgub, et 2011–2015 aastatel registreeriti 0–14-aastaste vanuserühmas 1-2 tuberkuloosijuhtu aastas. (http://rahvatervis.ut.ee/bitstream/1/6725/4/TTH25_BCG.pdf) Mõlemad lapsed said haiguse vaktsiinist. Kopeerin: 2-kuusel lapsel tekkis BCG üldinfektsioon ja lokaalne lümfisõlmede suurenemine ning abstsess, maksa ja põrna suurenemine, BCG protsessist tingitud silma eeskambri liited. Laps vajas haiglaravi (tuberkuloosivastane ravi, abstsessi kirurgiline eemaldamine, hilisemas etapis laserteraapia). Laps sai tuberkuloosivaktsiini 2. elupäeval. Pärast BCG üldinfektsiooni teket diagnoositi lapsel umbes 3 kuu vanuses kaasuvana kaasasündinud interferoon Y retseptori osaline puudulikkus (immuunpuudulikkuse seisund), mis soodustas elusvaktsiini kasutamisel üldinfektsiooni teket. 4-aastasel lapsel diagnoositi kahepoolne kopsupõletik (BCG infektsioon), mis vajas tuberkuloosivastast ravi. Laps sai tuberkuloosivaktsiini 3. elupäeval. 3 aasta vanuselt diagnoositi krooniline granulomatoostõbi ning kompuuteruuringul kopsus pneumoonia leid, mis ei allunud tavaravile antibiootikumidega ega seenevastasele ravile. 4 aasta vanuselt diagnoositi immuunpuudulikkus. Tuberkuloosivastase raviga lapse seisund stabiliseerus. (https://www.ravimiamet.ee/2017-aastal-laekunud-ravimi-k%C3%B5rvaltoime-teatised).

Paneb mõtlema, kes siis nendele vanematele oleks pidanud maksma selle eest, et nende laps sai haiguse, mille vastu nad kaitsesüsti tegid. Või äkki oleks keegi mulle maksnud kui minu beebi pidi vaktsiinitüsistuse tõttu operatsioonile minema. Muidugi ma ei saa iialgi 100% kindlusega väita, et see oli vaktsiini kõrvaltoime, kuid ometi on see kõrvaltoimena infolehes kirjas (toona ei teadnud ma sellest loomulikult midagi). Hiljem uurides selgus, et ma ei ole kaugeltki ainus, kelle lapsel on just pärast tuberkuloosisüsti probleeme olnud, aga see on juba eraldi jutt. Minule sellest ühest kõrvalekaldest piisas, et teemasse rohkem süveneda ning praegu ma ei nimeta end vaktsiinivastaseks, kuid tunnen iseenda naiivsuse pärast piinlikkust. Ilmselt on neid inimesi veel, kes on näinud ja kogenud midagi, mis neid ajendab ise mõtlema ja uurima.

Keegi ei tee iialgi midagi, mis võiks last kahjustada ning siis arvasin mina ka, et kogu süsteem minu ümber on õilsalt sellele põhimõttele üles ehitatud. Ma ei arva endiselt, et on algatatud vandenõu inimkonna maalt pühkimiseks ning arstid teavad, kuid vaikivad maha kogu kurjuse, mis neil kästakse patsientidele teha. Kõik teevad, mida neil kästakse. Liiga vähe on küsimuste esitamist, kahtlemist, ise uurimist ning juba esitatud info kontrollimist. Kindlasti on eksperdid piisavalt taibukad, et välja töötada süsteem, mis aitaks muul moel rahvatervise huve teenida (lausvaktsineerimise asemel selgitada teha proove ning selgitada välja, kellel on loomulik immuunsus, kes on haigustele vastuvõtlik ning mitte lõhkuda täiesti tervet immuunsüsteemi) Aga inimestel on ju ometi ka endal vahendid olemas. Enne mingi vaktsiinide teemas kanda kinnitanud tõe uskumist heitke pilk ajalukku, Terviseameti statistikale ja iseenda immuniseerimispassi. Mitu inimest on hoolimata vaktsiinist haigestunud, mis süstid on enamik saanud ja kui paljud on RE-vaktsineeritud. Lihtsalt alustuseks. Seejärel heita pilk riiklikesse immuniseerimisdokumentidesse, kust väike väljavõte on näiteks SIIN. Vasturääkivusi leiaks ilmselt veelgi, kuid ka lihtne inimene leiab sealt infot, mida tavaliselt näiteks perearstilt ei pruugi saada.

 

Vaktsiinisõda?

Praegu toimuvat ei nimetaks ma isegi mitte “vaktsiinisõjaks”, sest mittevaktsineerijad ei ole mingid sõdalased. Pigem tundub, et need on padupooldajad, kes õhutavad viha, jagades õpitud, mitte kontrollitud seisukohti. Süüdistamised, sildistamised, ülbamised ja sõimamised – hea pinnas igale arutelule! Tundub, et nüüd hakkab välja kooruma ka tõeline eesmärk – juba käib jutt vaktsiinide kohustuslikuks muutmiseks. Inimesed on hästi alla neelanud neile mõeldud sööda ning teenivad ilmselt eneselegi teadmata kellegi teise suuremat eesmärki. Mõtlesin, miks just nüüd? Siis lugesin, et keegi on ära tabanud võimaliku seose. Ma ei tea, kas need asjad on seotud või mitte, aga kopeerin siiski: “1. Juunil 2017 valiti Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu poolt ERRi uueks juhiks Eerik Roose.  Roose varasem ametikäik – ajalehe Postimees / AS Eesti Meedia ärijuht, peadirektor, müügidirektor (1998–2016).  Eesti Meedia AS omanik on omakorda Margus Linnamäe, kellele muuhulgas kuulub ka ettevõte UP Invest. UP Investi alla on koondatud ka Linnamäe ravimiärid nagu ravimite edasimüüja Magnum AS, meditsiiniseadmete edasimüüja Semetron Group ja toidulisandite edasimüüja Allium UPI. Seejuures on Magnum Tamro kõrval üks kahest Eestis ravimite hulgimüüki kontrollivast ettevõttest.”

Muideks üks asjalik kommentaar veel, mille ma leidsin enda jaoks kopeerisin:

“Lisan siia juurde, et varem oli selline info, et palju on haigestunutest – surnutest vaktsineeritud ja palju mitte, avalik info Terviseameti ametliku statistika lehel. Teate, miks seda infot enam ei ole sel moel ? Sest 90% haigestunutest ja surnutest olid vaktsineeritud ja inimesed hakkasid selle pärast küsimusi küsima…

Väljavõte:

Läkaköha:
2005 a. – Haigestunud laste arv Eestis 25, neist olid vaktsineeritud 24.
2006 a. – haigestunud laaste arv 49, neist vaktsineeritud 47
2007 a. – haigestunud lapsi 137, neist vaktsineeritud 116.
2008 a. – haigestunud laste vaktsineerimise andmeid Tervisekaitse ei avaldanud (võite ise arvata, miks). Kõikidest haigestunutest (täiskasvanud ja lapsed kokku) 68,9% olid vaktsineeritud.

Leetrid:
2007 – haigestumisjuhtumeid 1, laps leetrite vastu vaktsineeritud
2008 – 2009 haigestumisjuhtumeid ei ole.

Mumps:
2003 – 35 haigestunud, neist 20 vaktsineeritud
2005 – 29 haigestumist, neist 21 vaktsineeritud
2006 – 17 haigestumist, neist 13 vaktsineeritud
2007 – 18 haigestumist, neist 14 vaktsineeritud
2008 – 14 haigestumist, neist 11 vaktsineeritud

Punetised:
2006 – 5 haigestumist, neist vaktsineeritud 3
2007 – 10 haigestumist, neist 7 vaktsineeritud
2008 – 4 haigestumist, neist 2 vaktsineeritud, 1 vaktsineerimata, 1 kohta puuduvad andmed.

Pole alust arvata, et tegemist on välja mõeldud numbritega. Keegi võib neid andmeid minna küsima uuesti. Huvitav oleks näha, mida täna öeldakse. Praeguse hüsteeria taustal oleks see eriti huvitav. Isiklikult olen lugenud artikleid uuringute kohta, kus räägiti sellest, et vaktsineeritud laps on veel isegi kuni 2 kuud nakkusohtlik ja hoopis vaktsineerimiste suurendamine ühiskonnas võib kaasa tuua haiguste uued puhangud. Vastavad numbrid on Euroopast ka olemas, kus hakati vaktsineerima enne ja siis tulid puhangud ja siis tõsteti kisa, et veel rohkem on vaja vaktsineerida. Eesti statistika täpselt sellist kuritegelikku käitumist ka kinnitab.”

Ja veel üks kommentaar leetrite kohta: “Leetrite paanika valguses on sobilik hetk analüüsida leetrite puhangut Itaalias 2017.aastal. Allikas: http://www.salute.gov.it/…/Bollettino_morbillo_37-2018.pdf

Itaalias elab üle 60 milj. inimese. 2017. aastal registreeriti 4991 juhtu.

Kas süüdi olid vaktsineerimata lapsed?
74% (3702) haigestunutest olid vanuses 15 või vanemad. Kuni 4a vanuseid lapsi oli haigestunutest 16,4% (870 last). Keskmine haigestunu vanus 27a.

Kas haigus on lastele ohtlik ja võib lõppeda surmaga?
870-st (sh 282 alla 1a vanused) kuni 4a haigestunud lapsest suri 1, kellel oli kaasuv haigus. 241-l (27%) lapsel tekkisid tüsistused. Kõige sagedasem tüsistus oli kõhulahtisus. Terviseameti lehel toodud leetrite kõige sagedasemaid tüsistusi esines – kopsupõletik 7,6%, keskkõrvapõletik 4,5% ja entsefaliit 0,04%. Otsus: Kõikidele Itaalias sündivatele LASTELE vaktsineerimine kohustuslikuks. Ja mitte ainult leetrite vastu, vaid kogu riiklik vaktsineerimisprogramm.”

 

Miks on peavoolus vastupidised arvamused taunitud ja kommentaare kustutatakse?

Ma ei saa kuidagi vastu sellele, et ma näen, kuidas iga väiksemgi kahtlust äratav postitus või artikkel tuleb kiirelt ära likvideerida ja kinni mätsida, ümber lükata ja propagandaga üle käia. Inimestelt on võetud õigus erapooletult asja uurida ja sõna võtta ning ilmutada vähimatki kahtlust praeguse vaktsineerimise süsteemi suhtes. Veider, et isegi kui sõnavõtud on sama kaaluga ja neid jagavad oma valdkonda tundvad isikud, ei ole ükski seisukoht pädev nii kaua kuni see ei kinnita kõike, mida kinnitama peab. Alati on kahtlusi kinnitavad uuringud ja ütlused “kahtlased”, “tõestamata” ja “ebapädevad”, kuid pooldav info miskipärast eranditult “kindel”, “kontrollitud” ja “tõestatud”. Kui see nii oleks, peaks olema küllalt lihtne tõestada ka hüsteerilistele “vaktsiinivastastele”, et neil ei ole õigus. Näiteks oli lehes ühe perearsti vaktsineerimist puudutav lugu, mida kommenteeris 40-aastase staažiga nakkushaiguste spetsialist ning tõi välja aspekte, mis andsid mõista, et selles teemas ei ole kõik päris nii lihtne ja roosiline ning toonitas, et on fakte, mida tuleb lisaks jaatamisele vaadelda. Kohe tuli kiri järgmiselt perearstilt, et vaja kiirelt asjad ikka selgeks rääkida ja meedial on vastutustundetu meedikuid ning meditsiini õõnestada. Veel üks arst avaldas suurt nördimust, et ka vastulause ilmus. Üks lugu, mille kirjutas oma ala valdav staažiga epidemioloog ning teemas orienteeruv inimene tembeldatakse mitmes järjestikuses loos põhimõtteliselt süüdimatuks ja ülbikuks, kes perearstide tööd ei hinda ning rahva tervisest ei hooli. Sellele küsimusele ei ole endiselt vastust: https://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/40-aastase-staaziga-epidemioloog-miks-vaktsineeritakse-imikuid-neile-ebavajaliku-b-hepatiidi-vaktsiiniga.

Suur vastureaktsioon näitab, et sel teemal on avalikult mingit erapooletut arutelu pidada tõeliselt raske. Ilmselt selle pärast ei näe ega hakkagi me nägema vaktsineerimise teemal kuigi palju tsensuurimata lugusid ning sealt kujuneb ka üldrahvalik arvamus. Järelikult ei ole olemas, muidu oleks kirjutatud. Kõik, kellel on mingid kahtlused, kaasaarvatud mina, on selles valdkonnas poole rahvastiku jaoks kergemeelsuse tipp. Karjutakse muudkui “tõendeid! tõendeid!”, aga kas keegi ka neid tõendeid kunagi on tõeliselt kontrollinud, mida ise usutakse? Ajakirjanikuna on mul küllalt raske selles teemas tasakaalu hoida, sest ma olen enda töös alati õppinud hoidma erapooletut joont ja hoian põhimõtet, et minu arvamus lugudesse ei jõua. Kuna alati tuleb sõna anda mõlemale osapoolele, ei saa ma aru, miks sellise teema puhul see ei peaks kehtima (kuigi ma olen ise teinud vaid ühe vaktsiiniloo, mis kajastas nii pooldavat kui kahtlevat poolt, ei ole see kuigi levinud, et selle valdkonna artiklid ilmuvad ilma mingi kallutuseta) Ma saan aru, et “vaktsineerimisvastaseid” peetakse mingiks ökosektiks, mis võtab väiteid sealt, kus paistab Päike ja Kuu. Kindlasti on ka neid, kes tuhnivad ainult „emmefoorumites“ ja kahtlaste väärtusega infovoogudes, aga neid on mõlemal pool. Kuid “vaktsineerimisvastastest” püütakse jätta muljet justkui oleksid see kamp segaseid metsavendi, kes ravivad ennast salveisuitsuga ning pritsivad lihtsurelikke igal võimalusel püha veega. Isegi tõestatud faktidele tuginevad küsimused ja näited tallatakse pikema jututa maa alla ja vastuseid kas ei tule või tuleb mingi häma.

 

“Sõda on rahu. Vabadus on orjus. Teadmatus on jõud.” 

Ma ei räägi iseenda jaoks musta valgeks ja ei tao ainult ühte trummi, pigistades silmad kinni kõige ees, mis minu seisukohtadega kokku ei lähe. Näiteks olen ma ka leidnud uuringuid ja statistikat, mis vaktsiinide tõhusust ka tõestavad ning tunnistan seda teadlikult. Ma ei julgeks väita, et need on inimkonnale ainult kahju toonud, sest jällegi riskigruppide vaktsineerimine on (vähemalt minu leidude põhjal) kaasa toonud ka osade haiguste leviku vähenemist ning kuulub samuti selle teema juures vaatlusele. Selleks, et mingit selgust selles teemas saada, on vaja meeletul hulgal aega, tahtejõudu, kainet ja avatud suhtumist ning võimet terad sõkaldest eemaldada. Seega on minu jaoks täiesti küsitav, miks pannakse vaktsineerimise teemal arvamusliidriteks harilikud peibutuspardid ehk kuulsused ning muidu teada nimed. Kuulsus ja tuntus ei tee automaatselt igas vallas eksperdiks. Kas me usaldaks iga hõbehääle, telenäo või kirjaneitsi endale kirurgilisi protseduure tegema? Aga vaktsiinide teemal võtame soovitusi küll.

Üldsegi pole suurem osa neist kivirahe alla sattunud inimestest mingid “vastased” ja “segased öko-emmed”, kes hommikust õhtuni “MMS-i lürbivad”, vaid tavalised inimesed, kes on teinud oma valiku ja elavad rahumeelselt oma elu ega räuska iga puu all, kui lollid on vaktsineerijad. Üldjuhul ma vaatan neid arutelusid ja olen vait, sest ühe-kahe kommentaariga nagunii kedagi milleski ei veena, ja ei olegi vaja. Keegi ei jõuaks iialgi ümber jutustada kõike seda infot, mis on vajalik teadliku seisukoha kujundamiseks. Mul võttis endal liiga palju energiat ja aega, et seda iseenda jaoks teha ning mul ei ole mingit viha nende vastu, kes oma lapsi vaktsineerivad. See on see, mida meile on maast madalast loogiliseks räägitud ja kui paljud meist üldse jõuavadki kõiges kahelda. Aga tulge mulle midagi peale suruma ja meil on probleem. Siis võib segane öko-emps ka oma lillekesed juustest ja pärgadest välja tõmmata ja käised üles kerida.

Praegu seda hüsteeriat kõrvalt vaadates näen ma tüüpilisi ja õpitud argumente, mida rahvas verbaalse düsenteeriaga kuulutab. Populaarseim on see, et vaktsineerimata lapsed ja inimesed üleüldse on suureks ohuks “karjaimmuunsusele” ja nad tuleks kiiremas korras kuhugi ära isoleerida. Esiteks, kui vaktsiinid kaitsevad, siis milles mure? Teiseks on tegelikult on suurem osa täiskasvanuid samuti praegu “nakkusohtlikud”, sest enamik ei ole saanud paljusid neid süste, mida praegu lastele tehakse. Täiskasvanud enamasti RE-vaktsineerimata ning nende vaktsiinide toime on aegunud (osasid vaktsiine tuleb ju iga 10-15 aasta tagant uuesti teha). Tõeline immuunsus tekib nt leetrite ja punetiste puhul selle haiguse läbipõdemisel ja suur osa vaktsineeritutest on hoopis ise nakkusohtlikud, eriti elusviirustega vaktsineeritud rahvas. See on jällegi eraldi ja laiem teema, mis ühte kirjatükki ei mahu.

Veel infoks leetrite kohta (kopeerisin ühe asjatundjama inimese postituse):

LEETRITE PARADOKS. Leetreid uurivad teadlased on ammu teadlikud nn “leetrite paradoksist”. Paradoks sõnastati Polandi poolt 1994 ja see seisneb selles, et kui populatsioon saab suures osas vaktsineeritud, siis leetrid muutuvad vaktsineeritud inimeste haiguseks. (1)

Edaspidine Polandi uurimistöö 1998 aastal selgitas välja, et need kellel ei teki immunvastust pärast esimest vaktsineerimist, muutuvad 2-5 aasta pärast aldiks leetrite nakkusele ja seda vaatamata sellele, et kõik vaktsiinid on tehtud. Sama uuring selgitas, et revaktsineerimine ei korrigeeri madalat immuunvastust, sest see on inimese immuno-geneetiline omadus. (2)

2007 aasta uurimustöö selgitas välja, et selliseid madala immuunvastusega lapsi on USA-s 4,7%. (3)

Quebec, Kanada (4) ja Hiina uuringud (5) näitavad, et leetrite puhangud toimuvad ka väga kõrge vaktsineerimise protsendi juures (95-97% ja isegi 99% juures). See on võimalik seetõttu, et vaktsiini mõju kaob ajapikku ning vaktsiin ei anna sellist eluaegset kaitset, mille saab haiguse läbipõdemisega.

“Leetritesarnane sündroom” on vaktsiini üks kõrvalmõjudest. Nii teatab meile vaktsiini infoleht. (6) Kui laps haigestub pärast vaktsineerimist leetritesse, siis määratletakse see kui “leetritesarnane sündroom” ja leetrite statistikasse see ei jõua. Sellise hookus-pookuse tõttu ei ole praegune statistika enam usaldusväärne.

Sageli unustatakse suures propagandamasinas, et loomulik immuunsus ja vaktsiiniga saadud immuunsus on kaks erinevat asja. Loomulik immuunsus on eluaegne, mis kandub läbi rinnapiima ka lastele. Vaktsineeritud immuunsus on ajutine ja nende emade rinnapiim ei kaitse enam last.

Leetrite mitteavaldumiseks on vaja, et populatsioonis oleks 68% inimesi loomuliku immuunsusega. See tagab karjaimmuunsuse. Vaktsiinidega tekitatud antikehadest ei piisa leetrite puhul aga ka 90-97% olemasolu korral ning inimesed nakatuvad vaktsineerimisele vaatamata. Ehk teisisõnu – ei ole õige panna võrdusmärki karjaimmuunsuse ja vaktsineerituse astme vahele. Need ei ole samad asjad.

(6) http://193.40.10.165/SPC/Hum/SPC_11050.pdf
(5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24586717
(4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23264672
(3) 2007 aasta töö:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17339511
(2) Polandi töö 1998: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9463343
(1) Polandi 1994 töö link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8053748

 

Samuti on liialdatud väited, et vaktsiinid päästsid meid kõigi nende haiguste ja jubedate surmade eest,

mis meile väidetakse (lastehalvatus ja rõuged kuuluvad sinna hulka). 200 aastat tagasi oli tänapäevaga võrreldamatud sanitaarsed olud nii majapidamises kui haiglates. Järk-järgult paranesid teedevõrgustikud, sealt ka toitumisharjumused (ja mis on immuunsüsteem ilma hädavajalike vitamiinide-mineraalideta), kanalisatsiooni ja veevärgi arengu tänuväärne kõrvalnähtus oli asjaolu, et rahvas sai puhast vett ning ei pidanud enam põlvest saadik rooja sees elama. Põhjuseid on jällegi rohkem kui ma siin jõuan loetleda, neist saab igaüks lugeda, kes vähegi inglise keelt jagab. Iga haiguse kohta on raamatus “Dissolving Illusions” olemas põhjalik ülevaade ning ajalugu. Heitke pilk graafikutele, kui tervesse teemasse süveneda ei viitsi: http://www.dissolvingillusions.com/graphs/. Täismahus info on siin:  https://archive.org/details/DissolvingIllusionsDiseaseVaccinesAndTheForgottenHistory

Mõndade asjadega on nii, et rahu sünnib enesekindlusest. Ma olen viimaste aastate jooksul läbinud metamorfoosi, mis koosnes etappidest “loogiline, et tuleb vaktsineerida” – “tundub kahtlane, lükkan edasi” – “uurin veel ja põhjalikumalt” – “pigem keeldun, kuigi natuke pablan”. Praegu on käes uus etapp, mille ma võtan kokku täiesti kerge südamega ning ütlen, et ma tunnen palju suuremat rahulolu sellest, et mu otsused ja valikud tulevad teadlikust seisukohast. See südamerahu ei tulnud kaugeltki lihtsalt, mis on ka põhjus, miks ma kunagi ei ütle kellelegi, ära vaktsineeri. Keegi ei suutnud mind paar aastat tagasi veenda. Selleks, et mu praegune kindlustunne tekitada, on läinud meeletul hulgal materjali töötlemist ning umbes sama palju selle kõige tõesust kontrollides (PubMed pole vist ammu nii palju vatti saanud). Aga see on minu jaoks oluline ja ma võtsin endale kohustuse välja selgitada, kus selles loos tõde on. Selle jaoks tehtud töö ei piirdu ainult probleemiga, kas vaktsineerida või mitte. Eraldi tuleb vaadelda IGAT HAIGUST, levikuviise, epidemioloogiat, vaktsiinide tõhusust, haiguse ajalugu, miks levis, miks peatus (ja üllataval kombel ei ole alati vaktsiinid selle taga, osad epideemiad said just uuesti alguse ajal, mil hakati rahvamasse süstima) ning kui suur tõenäosus on see saada, kellele on ohtlik jne. Näiteks on hulgaliselt uuringuid, mis tõestavad C-vitamiini löökannuste efektiivsust läkaköha, teetanuse ja teiste haiguste ravis. Tuleb arvesse võtta, et kas lapsel võib olla varjatud immuunpuudulikkus või on ta hoopis geneetiliselt mõne haiguse vastu immuunne, uurida riiklikke immuniseerimisdokumente ja siis süveneda sellesse, mis reaktsioone vaktsiinid näiteks raku-ja geenitasandil esile kutsuvad. Pubmed on neid uuringuid täis. Dr. Suzanne Humphries annab ka suurepärase ülevaate ja viiteid uuringutele. Sealt saab kas või nii palju lisateadmisi, et inimene saab teha TEADLIKU otsuse ning ning kellegi asi ei ole nende otsuste üle skandaalitseda. Vaktsineerimisel võiks teada c-vitamiini olulisust, sest vaktsiinide lisaained hävitavad seda meeletus koguses. Paras c-vitamiini hulk vähendab kõrvaltoimete tekkimise võimalust ning selle oluline roll ei piirdu vaid sellega (lähemalt räägib sellest oma raamatus näiteks Andrew W.Saul)

Ma ei ole vaktsineerimise vastane, sest võib olla olukordi, kui traditsiooniline vaktsineerimine end õigustab (b-hepatiidiga emade imikud, kusagil eriti nakkusohtlikus piirkonnas töötamine jne). Ei pea olema radikaal selleks, ei näha mõlemaid pooli ning ma leian, et süsteem tuleks kaasajastada ja mitte LAUSvaktsineerida kõiki ja valimatult. Kõik selle valdkonna eksperdid, arstid, epidemioloogid ja arstid võiksid teha koostööd selleks, et luua süsteem, mis ei tekitaks inimeste vahel nii suuri kääre. Eesti karjub ühe erapooletu arutelu ning faktide analüüsi järgi, kus ei toimu mingit pidevat teineteise tõrva ja sulgedega üle valamist ning verbaalset mollipeksmist. Kopp on ees alusetutest (justnimelt, alusetutest) süüdistustest ning sellest, et ollakse valmis oma ARVAMUSE (justnimelt, ARVAMUSE) eest kurikad ja tõrvikud kätte krabama. See ei ole arvamiste koht. See pole religioon, kus igal ühel võib olla oma jumal ja siis me vaidleme, kelle jumal on õilsam ja õiglasem. Siin on FAKTID, siin on TEADUS, siin on meditsiin, anatoomia, füsioloogia, immunoloogia, epidemioloogia ja sada muud -oogiat, milles orienteerumiseks tuleb vaadelda fakte, statistikat ja tõelisi tagamaid.

Ükski vanem ei tee seda, mis ta arvab, et ta last kahjustab ning püüab ikka leida viise, kuidas oma last maksimaalselt kaitsta. Praegu on selle parima lahenduse välja selgitamine ning sellega elamine on igaühe enda südamel. Ma ei arva, et ma olen targem kui arstid ning enda valdkonda jagavad inimesed. Aga ma näen, et kõik ümberringi toimuv ei ole õiglane, vettpidav ning pigem natuke manipuleeriv ja see teadmine hoiab mind valvsana ning ajendab igasuguse kisendamise, sildistamise ja sõimamisele kuluva energia suunama selleks, et pidevalt kontrollida ja üle kontrollida neid õhku visatud väiteid ja allikaid, mida sajab mõlemalt rindelt. Kindlasti leiab keegi, et isegi see jutt on alusetu ning täiesti põhjendamatu ning pärast tõstab ta õhtupalve ajal käed taeva poole ja soovib mulle ning teistele sõgedatele mõistust, aru ja ajusid. Aitäh! Minu jaoks on lihtsam elada teadmisega, et keegi mind selle jutu eest tohlakaks peab kui selle tundega, mis mul rinnus peksis siis kui mu laps pärast vaktsiinitüsistust kaela tehtud auguga operatsioonilt ära toodi. Ma suudan elada ka sellega, et ma ei lähtu kõigi jaoks mugavast versioonist, kuid ma tunnen palju suuremat kindlust millegi üle, mida ma tean, kui selle üle, mida ma usun. Ja ma ei tea kõike, mis seda valdkonda puudutab. Küll aga soovitan arvesse võtta kõige tähtsamat – enne usaldamist, kontrolli.

 

Paula K.

 

 

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt