Kanada tudengid protestivad õppemaksu tõstmise vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. veebruar 2013 kell 15:45Canada_flag_halifax_9_-04

Kanada tudengite rahumeelne protest õppemaksu tõstmise vastu väljus kontrolli alt, kui politseijõud otsustasid nende hulka visatud lumepallidele, kividele ja munadele reageerida vasturünnakuga, piserdades rahva hulka pisargaasi ning arreteerides 13 üliõpilast. Arreteerimise põhjuseks toodi kodanikuallumatus ja relvastatud kallaletung politseile.

 

Kanada tudengid protesteerivad valitsuse kava vastu siduda õppemaksud elukalliduse tõusuga, mis suurendaks sel aastal õppemaksu 3% võrra. Protesti peakorraldaja, tudengiorganisatsiooni ASSÉ esindaja Jérémie Bédard-Wien ütles, et “tudengid on kohal, et meenutada valitsusele, et nad ei osalenud streikides kuus kuud ainult selleks, et taas toimuks õppemaksu tõus”, viidates 2012. aasta kevadel toimunud ulatuslikele tudengirahutustele, mis said nimeks “Vahtrakevad” (Maple Spring) ning kajastusid üle maailma uudisteportaalide esikülgedel.

 

Arvatakse siiski, et tudengirahutused ei omanda sel korral nii massilist ulatust, kuna eelmise aasta protestide korraldamisele eelnes kahe aasta pikkune ettevalmistusperiood. Eelmised tudengirahutused kahjustasid võimuloleva valitsuse mainet märgatavalt ning kardetakse, et ka uue valitsuse mainele ei mõju sellised protestid ja kokkupõrked hästi.

Suuremad tudengiorganisatsioonid on nõudnud täielikku õppetasude külmutamist ning isegi tasuta kõrgharidust, väljendades seisukohta, et kõrgharidus on kodanike loomulik õigus. Selle asemel toob uus seadus kaasa õppemaksude pideva tõusu. Ülikoolid aga muretsevad alarahastuse pärast, sest valitsus on taas plaaninud kõrghariduse rahastamist kärpida.

 

 

Allikad: CBC, Russia Today, National Post, CTV News

 

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt