Terroristijaht täies hoos: Kanadas vahistati kaks Al-Qaedaga seotud meest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. aprill 2013 kell 9:17 

Kanada võimud on kinni pidanud kaks välisriikide kodanikku seotuna terrorivõrgustiku Al-Qaeda vandenõuga rünnata Kanadas reisirongi, teatas politsei esmaspäeval. “Tänased vahistamised näitavad, et terrorism kujutab endast Kanadale endistviisi tõelist ohtu,” ütles avaliku julgeoleku minister Vic Toews, vahendab BNS.

 

Kolmekümneaastane Chiheb Esseghaier ja 35-aastane Raed Jaser kavandasid väidetavalt Toronto piirkonnas ettevõtte Via Raili reisirongi ründamist, ütles ametnik ajakirjanikele. Vandenõu hõlmas siseriiklikku rünnakut, mille kavandamisel kasutati Al-Qaeda toetust, lisas ametnik, kelle sõnul piirdus terrorivõrgustiku toetus meestele juhiste andmisega.

Kahtlusalused peaksid teisipäeval kautsjoniistungile ilmuma. Võimude sõnul ei ole Esseghaier ja Jaser Kanada kodanikud. Nende rahvuse avalikustamisest võimud esialgu keeldusid. Üks teine ametnik märkis, et peamine kahtlusalune on elanud Montrealis seitse aastat. “Kahtlusaluste plaanid ei toetunud etnilisele päritolule, vaid tuginesid ideoloogiale,” nentis politsei.

Meestele on esitatud süüdistus terrorirünnaku kavandamises ning osalemises terrorivõrgustiku vandenõu sepitsemises eesmärgiga tappa inimesi. Kanada kuninglik ratsapolitsei ütles pressikonverentsil, et kahtlusalustele pakkusid toetust Al-Qaeda Iraanis tegutsevad rakukesed. “Hetkel ei ole tõendeid selle kohta, et rünnakuid kavandati mõne riigi mahitusel.”

Kahtlusalused sepitsesid vandenõu reisirongi rööbastelt maha jooksutamiseks, kuid politsei keeldus täpsustamast, missugusel marsruudil liikuvat rongi nad rünnata kavatsesid. Esseghaier ja Jaser on olnud korrakaitsjate jälgimise all alates eelmise aasta augustist. “Nad käisid rünnakut kavandades Suur-Toronto piirkonnas ronge ja raudteid inspekteerimas,” avalikustas ametnik.

Võimude sõnul olid mehed kinnipidamise hetkel rünnakute kavandamise faasis ning oht ei olnud kohene.

Kanada rahvusringhääling edastas varem, et föderaalpolitsei ja luureagentide ning nende USA kolleegide aastapikkuse uurimise tulemusena jõuti Torontos ja Montrealis terrorirünnakuid kavandanud kahtlusaluste kinnipidamiseni. Uurimisele aitas kaasa USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI), kuid infovahetuse ulatus pole teada. Kanada juhtum pole ilmselt seotud möödunudnädalaste pommiplahvatustega Bostoni maratonil.

Kanada parlament arutab parajasti terroritõrjeseaduste karmistamist, sealhulgas on plaanis kriminaliseerida Kanada kodanike välisreisid eesmärgiga osaleda rünnakuis.

 

CBC kirjutab, et kuigi juhtunuga seostatakse Al-Qaeda Iraanis asuvat rakukest, ei usu julgeolekueksperdid, et Iraan oleks olnud sellest plaanist teadlik.

Huvitav, et need kahtlusalused suudeti Kanadas FBI abiga kinni pidada juba rünnaku kavandamise faasis, kuid Tsarnajevi vendi, kes väidetavalt Bostonisse pommid panid ja kellega FBI-l oli kontakt, USA Föderaalne Juurdlusbüroo peatada ei suutnud.

 

Allikad: BNS, CBC

Loe lisaks: BBC (+ video)

Foto: Wikimedia

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt