Sloveenia parlament saatis valitsuse laiali

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. märts 2013 kell 9:18Slovenia_Piran_01

ERR kirjutab, et Sloveenia parlament otsustas laiali saata konservatiivide juhitud valitsuse ning pani vasakpoolsele rahanduseksperdile Alenka Bratusekile ette moodustada uus valitsus. Peaminister Janez Jansa valitsuse umbusaldamise põhjuseks oli majanduskriisi ja pidevate korruptsioonisüüdistuste segu, vahendab EU Observer.

 

Opositsioonilist Positiivse Sloveenia parteid juhtivast Alenka Bratusekist saab riigi esimene naispeaminister. Seda muidugi juhul, kui tal õnnestub moodustada koalitsioon, mis on võimeline stabiliseerima riigi finantsolukorra ning suudab hoiduda olukorrast, kus Sloveenia vajab Euroopa Liidu abipaketti.

 

Sloveenia hädad algasid 2007. aastal pärast riigi ühinemist euroalaga. Praeguseks on tööpuudus tõusnud 14 aasta kõrgeimale tasemele ning pangad ägavad halbade laenude koorma all.

Ilma kiirete reformideta pole Sloveenia suuteline maksma aasta keskpaigaks tagasi 2 miljardit eurot välisvõlga. Parlament hääletab Bratuseki valitsuse ametisse ilmselt märtsi lõpus. Bratusek on juba avaldanud, et Sloveenial on lootust kriisist välja tulla ilma välislaenuta.

 

Jansat on süüdistatud muuhulgas 210 000 euro eest vara varjamises maksude vältimiseks. Veebruari alguses kogunes üle Sloveenia tänavatele ligi 20 000 inimest, kes protesteerisid poliitilise korruptsiooni ja töötuse tõusu vastu.

 

Allikad: ERR, EU Observer, Reuters
Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt