Lätis hakatakse maksma kompensatsiooni inimestele, kellel tekivad vaktsineerimisel mõõdukad või tõsised kõrvaltoimed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. november 2021 kell 8:37Läti parlament võttis täna vastu kaks otsust: esimene liigub suurema survestamise poole – nimelt võimaldatakse tööandjatel vallandada inimesi, kes pole vaktsineeritud –, aga teine tasakaalustab ühele poole kaldu olevat koroonapoliitikat: meie lõunanaabrid hakkavad maksma kompensatsiooni inimestele, kellel tekivad vaktsineerimisel mõõdukad või tõsised kõrvaltoimed. 

 

Kompensatsiooni puudutava muudatuse esialgses versioonis nähti hüvitist ette ainult tõsiste kõrvaltoimete tekkimisel. Seadusandjad aga otsustasid toetada ettepanekut, kus kompenseeritakse ka mõõdukad tüsistused.

Konservatiivide parlamendiliige Juris Rancans ütles, et isegi kui vaktsiini tõttu satub haiglasse üks inimene miljonist, peab riik tema ravikulud tasuma. Tema sõnul oleks ebaõiglane kohustada inimest end koroona vastu vaktsineerima, kuid jätta ta tõsiste kõrvaltoimete korral saatuse hooleks.

Seim võttis neljapäeval vastu ka COVID-19 leviku piiramise seaduse muudatuse, mis annab alates 2022. aasta 11. jaanuarist tööandjale võimaluse kehtiva vaktsiinitõendi või koroona läbipõdemist kinnitava dokumendita töötaja vallandada. Talle korvatakse ühe kuu palk. Läti Justiitsministeeriumi sõnul on kehtiva vaktsiinitõendi puudumine piisav tõestus, et töötaja ei sobi sellele töökohale.

Soomes kehtib ravimikahjukindlustus, mis hüvitab koroonavaktsiini saamise järel tekkinud tervisekahjud. Eestis sellist süsteemi seni loodud pole ja nii tuleb kahjutasu saamiseks pöörduda ravimifirma poole.

Soomes on võimalik esitada ravimikahjukindlustuse keskusele avaldus juhul, kui pärast koroonavaktsiini saamist tekkinud tervisehäda on kestnud kauem kui kaks nädalat või on selle kõrvaldamiseks kulunud enam kui 86 eurot, vahendas ERR.

 

Allikad: ERR 1, ERR 2

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt