Riia koroonaprotestiga liitusid 1000 noort, kes panid püsti tänavareivi (kokku avaldas meelt 10 000 lätlast)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. detsember 2021 kell 14:55Foto: ekraanikuva

Riias toimus esmaspäeva, 13. detsembri õhtul järjekordne suur valitsuse koroonapoliitika vastane protest, kus osales kokku ligi 10 000 inimest. Enamus meeleavaldajaid oli kogunenud presidendi lossi juurde, kuid toimus ka väiksemaid kogunemisi. Lätis on hetkel keelatud korraldada rohkem kui 20 osavõtjaga sündmusi – isegi õues! Välja arvatud, kui tegu on spordi- või kultuurisündmusega, kus kontrollitakse QR-koode. 

 

Üheks õhtu naelaks osutus noorteorganisatsiooni Need More Sound poolt püsti pandud tänavareiv, millega liitus umbes 1000 noort, hoolimata politsei püüdest neid laiali ajada.

Kuna Need More Sound tegeleb ka autode tuunimise ja autodest peetavate pidudega, oli neil kogu peoks vaja minev tehnika omast käest võtta:

 

Peavoolumeedia andmetel osales meeleavaldusel 10 000 asemel vaid umbes tuhat inimest, kuid lätlased ise arvavad, et inimeste innu vähendamiseks püütakse meedias tihti maalida teistsugust pilti.

Meeleavalduse peakorraldajateks olid juhtiv opositsioonipartei “Likums un Kārtība” (Õigus ja kord) ja selle juht Aldis Gobzems, kes käisid eelmisel nädalal ringreisil mööda riiki ja külastasid 20 linna kõigis piirkondades. Aldis Gobzems vahistati selle ringreisi jooksul kolmel korral suurema kui 20 inimesega ürituste korraldamise piirangu rikkumise eest ja sai kogu tuuri jooksul kokku 61 trahvi.

Kõik see lisaks Läti jäigale koroona- ja vaktsineerimispoliitikale tekitas rahvas tugevaid emotsioone ja suur meeleavaldus Riia presidendilossi kõrval kestis üle 10 tunni.

 

Pillavale presidendile kingituseks klaverid

Protestijad tõid president Levitsile kingituseks ka klavereid, kuna ta tellis riigi raha eest 185 000 eurot maksnud valge klaveri. President Levitsile toodi kokku 10 vana klaverit, neist viis ärandati eriüksuslaste poolt, kes ei lubanud pille lossi eeshoovi tuua. Kuid inimesed võitlesid vastu ja kaitsesid oma õigust riigipeale kingitusi teha ning kaks klaverit pandi otse presidendi rõdu alla – inimesed mängisid neil terve öö muusikat.

Protestipaika toimetati ka hiiglaslik kunstjäämägi, mis sümboliseerib Läti korruptsioonijäämäge koos selle tipus oleva Läti poliitilise juhtkonnaga. Nimelt tellis Läti korruptsioonivastane agentuur mõni kuu tagasi PR-kampaania, et Läti saaks oma mainet parandada, kulutades 145 000 eurot ehitusmaterjalidest suure jäämäe ehitamiseks ja rentis paadi, mis seda päev läbi mööda Daugava jõge järel vedas. See aga tekitas ühiskonnas diskussiooni, kuidas saab vahuhunnikule nii palju kulutada.

Vaata ka fotosid Riias toimunust:

 

Vaktsineerimistõendita inimesed alates eilsest enam tööl käia ei tohi

Esmaspäevast alustati uut traditsiooni, mille raames vähemalt järgmise kuu aja jooksul kogunetakse igal õhtul presidendi lossi juurde, et rõõmsalt koos aega veeta, päevasündmusi arutada, piknikku pidada – teed juua ja piparkooke süüa. Eesmärk on presidendile (ja valitsusele) meelde tuletada, et nad peavad esindama rahvast, mitte ravimifirmade poliitikat.

Foto: Rudolfs Bremanis, Ilze Rozenberga

Uut suuremat protestiaktsiooni on oodata aga juba saabuval nädalavahetusel, sest alates 15. detsembrist ei tohi Lätis vaktsineerimata inimesed enam tööl käia. Arvatakse, et töö kaotab seeläbi ca 62 000 inimest.

 

Allikad: Facebooki postitused ja videod, kirjavahetus aktivisti ja endise diplomaadi Rudolfs Bremanisega, lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt