Taani, Norra ja Island peatasid AstraZeneca koroonavaktsiini kasutamise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. märts 2021 kell 10:29



Taani võimud on ajutiselt peatanud AstraZeneca koroonavaktsiini kasutamise, kuna kahtlustavad, et vaktsiin võib põhjustada tõsiseid kõrvaltoimeid. Norra ja Island peatasid Taani eeskujul samuti AstraZeneca vaktsiini kasutamise, vahendab ERR. Eesti soovitab trombiohuga inimestel AZ vaktsiini mitte teha.

 

“AstraZeneca vaktsiini kasutamine on peatatud. Ka teise doosi jagamine on peatatud,” teatas Taani terviseamet.

Reuters viitas mitmele tõsisele trombijuhtumile vaktsineeritute seas. “Tervislikel põhjustel on tervishoiuasutused AstraZenecaga vaktsineerimise peatanud. Võimalikud on tõsised kõrvalnähud, mis võivad lõppeda surmaga. Tegutseme varakult, seda tuleb veel põhjalikult uurida,” teatas Taani tervishoiuminister Magnus Heunicke.

Taani peaministri Mette Frederikseni sõnul peavad võimud nüüd saama ülevaate AstraZeneca vaktsiini kõrvaltoimetest. “Meile tulevad uudised, mis pole head. Kui on veel vara öelda, mis selle tähendus on,” ütles Frederiksen.

Ametlikult kinnitamata andmeil on võimalik, et Taani kõrvaltoimete juhtumid on seotud sama vaktsiinipartiiga, mille kasutamine mujal Euroopas katkestati.

Norra terviseamet teatas neljapäeval AstraZeneca koroonaviiruse vaktsiini kasutamise peatamisest ettevaatusabinõuna pärast seda, kui Taani otsustas seda teha tromboosi kahtluste tõttu.

Island peatab ka AstraZeneca vaktsiinide kasutamise, teatas Soome rahvusringhääling YLE. Praegu on Islandil AstraZeneca vaktsiini süsti saanud üheksa tuhat inimest.

Euroopa Ravimiamet (EMA) jättis ohuhinnangu AstraZeneca vaktsiinile muutmata, Eesti siiski soovitab arstidel lükata edasi trombiohuga patsientide vaktsineerimine AstraZenecaga.

2009. aastal, kui süstiti kiiruga väljatöötatud seagripivaktsiini Pandemrix, tekkis vähemalt 1300 inimestel  kõrvalmõjuna narkolepsia (loe ka siit). Mitmed riigid maksid H1N1 vaktsiinikahjustuste eest ka kompensatsiooni, sh Suurbritannia, Norra ja Soome (Soome on ka praeguse koroonavaktsiini kahjustuste ees valmis maksma kuni 30 miljonit eurot aastas kahjutasudeks). Eestis hävitati 2010. aastal kasutamata seagripi vaktsiinidoose 10 miljoni krooni eest.

 

Allikad: ERR, ERR 2, lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt