Videod! Skandaal Lätis: politsei arreteeris opositsioonipoliitiku tema koroona-vaadete tõttu?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. detsember 2021 kell 13:56Foto: ekraanikuvad / Canva

Käesolev nädal on Lätis alanud skandaaliga. Läti politsei arreteeris riigi peamise opositsiooniliidri Aldis Gobzemsi, kes viibis parasjagu erakonna valimiseelsel ringreisil ja kohtus Kesk-Läti linnas Tukumsis oma toetajatega.

 

Märulipolitsei arreteeris 6. detsembri hommikul pealtnägijate sõnul jõulise haarangu käigus Gobzemsi ning tiris ta politseiautosse. Gobzems on Läti parlamendi liige (ehk siis omab faktiliselt ka saadikupuutumatust) ja on häälekalt kritiseerinud praegust peaministrit Karinšit ja president Levitsit.

Ta süüdistab praegust valitsust avalike vahendite omastamises koroonapandeemiaga võitlemise kattevarjus. Hr Gobzems on häälekalt väljendanud ka vastuseisu Läti kodanike koroonapassidega segregeerimise vastu.

Hr Gobzems on erakonna Likums Kārtība (Õigus ja kord) esimees, kes taotleb praeguse valitsuse välja vahetamist, toetab Läti Vabariigi põhiseaduses sätestatud kodanikuvabadusi ning seisab suurenenud bürokraatia, ebaõigluse ja riigi omandi (maksumaksjate raha) omastamise vastu, mida ta peab Krišjānis Kariņši valitsuse poliitikaks.

Kodanikuaktivist ja endine diplomaat Rūdolfs Brēmanis kommenteeris Telegramile, et Aldis Gobzemsi arreteerime on on pannud avalikkuse kihama ning imestust toimunu üle avaldama ka valitsuserakondade liikmeid, sest demokraatlikus riigis kedagi lihtsalt tõekspidamiste eest arreteerida ei tohiks, lisaks kehtib Gobzemsile saadikupuutumatus. “Tegu on pretsedendiga kogu Euroopas,” sõnas Brēmanis.

 

Saadiku vabaduse piiramist saab rakendada vaid Seimi nõusolekul, ütles parlamendi õigusbüroo juhataja Dina Meistere uudisteagentuurile LETA-le. Seimi nõusoleku puudumisel ei või parlamendiliiget vahistada, teda läbiotsimisele suunata ega muul viisil piirata tema isikuvabadust. Seimi liige võidakse vahistada, kui ta tabatakse kuriteo toimepanemiselt.

Läti Politsei avalike suhete osakond teatas ajakirjandusele, et esmaspäeval algatati Tukumsis etteteatamata, registreerimata avalik koosolek, mis rikkus koosolekute, rongkäikude ja pikettide seadust.

Sündmuskohale kutsutud politseinikud veensid ürituse korraldajat haldusrikkumist viivitamatult lõpetama, kuid isik keeldus sellest. Sellest tulenevalt peeti isik vastavalt seadusele kinni ja toimetati selgituste saamiseks politseijaoskonda – nimelt ei järgitud kogunemisel epidemioloogilisi ohutusnõudeid, sest õue oli kogunenud üle 20 inimese.

LETA andmetel tohib politsei seaduse järgi inimest kinni pidada maksimaalselt neli tundi, praeguseks on Gobzems ka vabastatud. Ametlikku süüdistust ei ole talle esitatud.

 

Allikad: Likums Kārtība pressiteade, Aldis Gobzemsi Facebook, Jauns.lv

Foto: ekraanikuvad / Canva

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt