Los Angeles plaanib saada USA suurimaks GMO-vabaks piirkonnaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. oktoober 2013 kell 10:10Rahvusvaheline vastuseis Monsantole ja GMO-dele on taas kaasa toonud ühe väikese võidu. Kõigest mõned päevad pärast seda, kui Mehhikos kinnitati täielik GMO-de kasvatamise keeld, teatasid Los Angelese seaduseloojad, et nad plaanivad Los Angelese piirkonnast teha USA suurima GMO-vaba piirkonna.

 

Los Angelese poliitikud tulevad vastu inimeste soovidele ja plaanivad keelata GMO-de kultiveerimise, müügi ja levitamise – teisisõnu tahetakse luua täielikult GMO-vaba tsoon. Kui see läbi läheb, siis oleks see üks kõige võimsamaid Monsanto-vastaseid seadusi, mis biotehnoloogia vastases võitluses nähtud on. Eriti tähelepanuväärseks teeb selle asjaolu, et see juhtub USA-s, mis on Monsanto täieliku kontrolli all ning isegi USA põllumajandusministeerium on biotehnoloogiahiiule välja andnud kiirkorras lubasid geneetiliselt modifitseeritud loomingu kasvatamiseks.

Seaduseelnõu eesmärk on kaitsta kohalikke aednikke ja linnas kasvatavat toitu GMO-dega saastumise eest. See ei mõjutaks kahjuks GM-koostisainetega toidukauba müüki. GM-seemneid kasutatakse enamasti laiaulatuslikul põllupidamisel, mida Los Angelese linna piirides ei tehta. Selles mõttes on seaduseelnõu pigem sümboolse tähendusega. Kuid avalikkuse teadlikkuse huvides on see ülioluline samm, kui USA suuruselt teine linn kuulutatakse GMO-vabaks.

Kuigi Monsanto haarmed on sügaval seadusandlikus süsteemis, on näha, et poliitikuid sunnib tagant vajadus olla oma valijatele meelepärane ning võtta ette Monsanto-vastaseid samme. Los Angelese linnavalitsuse liikmed Paul Koretz ja Mitch O’Farrell, kes on GMO-vaba tsooni seaduseelnõu taga, tegutsevad just nimelt oma valijate nõudmiste tõttu. Ning tänu aktivistidele ja informatsiooni aina laiemale levikule Monsanto ja GMO-de kohta näeme selliseid asju toimumas aina sagedamini.

Paljusid poliitikuid sunnib Monsanto vastu võitlema see, et säilitada oma valijate toetus. Seetõttu võib tõeks saada ennustus, et Monsanto majanduslik kokkuvarisemine võib toimuda juba paari järgmise aasta jooksul. Ka peavoolumeediasse jõudva info hulk GMO-de kohta on aina suurem, ka Los Angelese initsiatiivi kajastatakse laialdaselt. Linnavalitsuse liige Paul Koretz ütles, et GMO-dega seostatakse aina enam probleeme, sealhulgas superkahjurite väljaarenemine, mis on immuunsed GM-taimedes toodetavate pestitsiidide vastu ning seemnete “hulkuma minek“ (näiteks hiljutine juhus, kus Oregoni osariigis leiti taluniku põllult GM-taimedega tolmeldatud nisu).

GMO-ohtudest on räägitud juba aastaid ning on suur võit näha seda infot jõudmas miljonite inimesteni üle maailma. Kui LA suudab GMO keelu läbi suruda ning sätestada selle terves linnas, on see otsene hoop Monsantole ja tervele biotehnoloogiatööstusele.

 

 

Allikad: Natural Society, Russia Today, Huffington Post

Foto: seedfreedomla.blogspot.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt