Miks Elon Muski tulek hirmutab mõnesid Twitteri töötajaid?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. aprill 2022 kell 15:57



Tesla tegevjuht Elon Musk ostis osaluse Twitterisse ning on nüüd tegev populaarse suhtlusvõrgustiku juhatuses. See tekitas nii mõneski Twitteri töötajas paanikat, pannes muretsema sotsiaalmeediaettevõtte võime pärast sisu mitte enam modereerida, vahendab Reuters ettevõtte siseringis liikuvaid sahinaid. Teatavasti on ka Twitter koroonapettusega seoses oma poliitikat muutnud ning hakanud sisu tsenseerima. Näiteks endine USA president Donald Trump, saatejuht Alex Jones ja mRNA tehnoloogia leiutaja dr Robert Malone on kõik viimasel aastal saanud Twitteri keelu. Milliseid tuuli aga toob Musk?

 

Mõne tunni jooksul pärast “üllatuslikku” avalikustamist sel nädalal, et end “sõnavabaduse absolutistiks” nimetav Musk omandas piisavalt aktsiaid, et saada Twitteri suurimaks aktsionäriks, hakkasid poliitilised konservatiivid sotsiaalmeediat üle ujutama Donald Trumpi naasmise üleskutsega. USA endise presidendi sõnavõtud Twitteris keelati pärast 2021. aastal toimunud 6. jaanuari kapitooliumi mässu Facebookis ja Twitteris vägivalla õhutamise pärast.

“Nüüd, mil Elon Musk on Twitteri suurim aktsionär, on aeg poliitiline tsensuur tühistada. Aa … ja TOOGE TRUMP TAGASI!” säutsus vabariiklasest kongresmen Lauren Boebert esmaspäeval.

Vaatamata Twitteri korduvatele teadetele sel nädalal, et juhatus ei tee poliitilisi otsuseid, ütlesid neli Reutersiga vestelnud Twitteri töötajat, et nad on mures Muski võime pärast mõjutada ettevõtte poliitikat kuritarvitavate kasutajate ja kahjuliku sisu suhtes.

Selline mure on inimestel, kes propageerisid näiteks koroonaidiootsuse “kanna maski, kuni saate laua, siis võta mask ära ja söö” reeglit. Kuidas me inimkonnana küll hakkama saaksime ilma selliste juhenditeta?

Kui Musk sai juhatusse, ütlesid töötajad, et tema vaated mõõdukuse kohta võivad nõrgendada aastaid kestnud jõupingutusi muuta Twitter tervisliku diskursuse (loe: tervisediktatuuri) kohaks ning võimaldada trollimisel ja maffiarünnakutel õitseda (loe: võime mõistust kontrollida ja sisu tsenseerida).

Pärast Trumpi keelustamist Facebookis ja Twitteris säutsus miljardär nimelt Twitteris, et paljud inimesed ei oleks rahul sellega, et USA tehnoloogiaettevõtted tegutsevad “sõnavabaduse de facto vahekohtunikuna”.

 

Millised on Muski plaanid?

Musk ei ole sõnastanud, mida ta uue juhatuse liikmena teha tahab, kuid ta on oma kavatsustest oma Twitteri tegevusega põgusalt mõista andnud. Nädal enne seda, kui Musk avalikustas 9,1% osaluse Twitteris, küsitles ta oma 80 miljonilt jälgijalt, kas sait järgib sõnavabaduse põhimõtet ja enamus vastas sellele küsimusele eitavalt.

Töötajad, kes soovisid kättemaksu kartuses oma nime avaldamata jätta, viitavad Muski tegevuse ajaloole, nimelt sellele, kuidas Musk kasutas Twitterit kriitikute ründamiseks. 2018. aastal sattus Musk kriitika alla, kuna süüdistas Tais koopasse lõksu jäänud lapsi päästa aidanud Briti sukeldujat pedofiilsuses.

 

Musk võitis tuukri algatatud kohtuasja 2019. aastal

Kommentaari küsimisel kordas Twitteri pressiesindaja teisipäevast avaldust, et juhatus “mängib kogu meie teenuses olulist nõuandvat ja tagasisidet andvat rolli”, kuid igapäevased toimingud ja otsused teevad Twitteri juhtkond ja töötajad.

“Twitter on oma poliitikate ja reeglite väljatöötamisel ja jõustamisel pühendunud erapooletusele,” ütles pressiesindaja.

Samas, mõned töötajad, kellega Reuters rääkis, polnud ettevõtte pühendumises nii kindlad. “Mul on raske uskuda, et (juhatus) ei oma mõju,” ütles üks töötaja. “Kui see nii on, siis miks peaks Elon juhatuse kohta tahtma?”

Kuid teised töötajad, kellega Reuters rääkis, ütlesid, et Muski kaasamine võib aidata kiirendada uute funktsioonide ja toodete turuletoomise tempot ning pakkuda Twitteri aktiivse kasutajana värsket vaatenurka.

Üks töötaja leidis, et Twitteri juhatus on Twitteri aruteludes silmapaistvamal kohal, rohkem kui teistes tehnoloogiaettevõtetes. Selle põhjuseks on asjaolu, et erinevalt Meta Platforms Inc’ist, kus asutaja ja tegevjuht Mark Zuckerberg kontrollib ettevõtet kahe klassi aktsiastruktuuride kaudu, on Twitteril ainult üks aktsiaklass, mis muudab selle haavatavamaks selliste aktivistide suhtes nagu Musk. Twitteri meeskonnad kaaluvad sageli, kuidas näiteks strateegiat või otsust juhatusele edastada, ütles töötaja.

Musk säutsus neljapäeval Spotifys, jagades Joe Rogani taskuhäälingusaates 2018. aastast pärit pilti, millel ta suitsetab umbrohtu, tekstiga “Twitteri järgmine juhatuse koosolek on valgustatud”.

 

 

Kas Donald Trump saab tagasi Twitterisse?

Üks ettevõtte tegevusega kursis olev töötaja ütles, et praegu ei ole plaanis Trumpi Twitterisse tagasi lasta. Twitteri pressiesindaja ütles, et mingeid poliitilisi otsuseid tühistada ei kavatseta.

Kuid üks veteran-autoanalüütik, kes käsitleb Muski tööstiili Teslas, ütles, et selline otsus võib olla ainult aja küsimus.

“Kui Donald Trump oleks tegelikult rikas, oleks ta tahtnud sama asja teha, kuid ta ei saanud seda endale lubada. Nii et Elon teeb seda, mida Trump oleks tahtnud,” ütles Guidehouse Insightsi analüütik Sam Abuelsamid.

“Ma ei oleks üllatunud, kui Twitter taastab Trumpi konto nüüd, mil Elonile kuulub ligi 10% ettevõttest,” ütles ta.

Pikemas perspektiivis arvasid töötajad, et Muski kaasamine võib muuta Twitteri ettevõttekultuuri, mis nende sõnul praegu väärtustab kaasatust. Musk seisab silmitsi laialdase kriitikaga transseksuaale pilkavate meemide postitamise ja COVID-19 leviku tõkestamiseks tehtud jõupingutuste eest ning mõningate maailma liidrite võrdlemise eest Hitleriga.

Mitmed töötajad olid mures ka sooja vastuvõtu pärast, mille Musk sai Twitteri tegevjuhilt Parag Agrawalilt ja kaasasutajalt Jack Dorseylt: “Mõned inimesed pühivad oma CV-lt tolmu,” märkis üks inimene. “Ma ei tahaks töötada kellegi sellise (nagu Musk) heaks.”

 

Allikas: Reuters

 

Tõlkis Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt