Millal on “kliimaneutraalne” tõepoolest kliimaneutraalne?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuni 2024 kell 16:51Foto: tagesschau.de/ ekraanikuva

Kui ettevõtted reklaamivad “kliimaneutraalseid” tooteid, ei pea nad sageli silmas tootmisprotsessi. Selle asemel kompenseerivad tootjad CO2 emissiooni näiteks metsa uuendamise kaudu. Kas selline reklaam on ikka seaduslik?

 

Kui klient supermarketite riiulite ees seisab, keerleb ta peas palju küsimusi. Kas mul on veel külmikus ketšupit? Mitu porgandit on vaja osta köögiviljaroa jaoks? Kas või on jälle kallimaks läinud? Mõiste “kliimaneutraalsus” täpsele määratlusele mõtlemine ei ole tõenäoliselt päevakorras.

 

Seejärel kompenseeritakse CO2 heitkogused

Nagu tänane kohtuotsus näitab, ärgitab Düsseldorfi kõrgem ringkonnakohus tarbijaid just sellisele mõtteviisile. Konkurentsiameti peakorter – ühendus, mis väidab end olevat pühendunud kõlvatu konkurentsiga võitlemisele – kaebas kohtusse moositootja Mühlhäuseri, kes oli oma toodet nimetanud “kliimaneutraalseks”.

Kui toodet reklaamitakse selle märksõnaga, oskab tavatarbija sellest aru saada, otsustas kohus. Tavaliselt ei peeta silmas seda, et tootmisprotsessi käigus ei eraldu CO2, vaid selle asemel on tegemist kompenseerimismeetmetega, näiteks rahalise toetusega metsa uuendamiseks.

Kohtu hinnangul on tarbijad sellest teadlikud lihtsalt seetõttu, et “kliimaneutraalsetena reklaamitakse ka kaupu ja teenuseid, mida – näiteks lennureisi – ei saa ilma heitmeteta pakkuda”.

Konkurentsiamet kaebas kohtusse

Konkurentsiamet näeb asju teistmoodi ja peab seda tüüpi reklaami eksitavaks. Tarbijad on harjunud selliste märksõnadega nagu “vähendatud suhkur” ja mõistavad seetõttu terminit “kliimaneutraalne” toote konkreetse omadusena.

Asjaolu, et kohus seda argumenti ei järginud, aitas tootjat vaid piiratud määral. Kõrgem ringkonnakohus leidis siiski, et konkurentsiametil oli osalisel

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.

    Telegram.ee tavaliige Telegram.ee kuldliige
Ava galerii

10.88€
1 kuu

(130.56€ 1 aasta)

50€
6 kuud

(8.33€ 1 kuu)

188€
1 aasta

(68€ aasta / 5.66€ kuu +*) Võimalik tasuda kolmes osas
Telegrami 1g kuldplaat
* väärtus 120€, limiteeritud kogus!
Kõik artiklid
Kõikide artiklite kuulamisvõimalus
Kõik videod
Kõik koolitused
Kõik podcastid
Telegram Mastermindid veebis
Kohtumised Telegram.ee toimetusega näost näkku
-10% allahindlus Telegram.ee veebipoes (ka kuldplaadilt)
 TelliTelliTelli


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt