Obama on vihane – senat polnud karmima relvaseadusega nõus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. aprill 2013 kell 15:26relvadUSA senatis ei leidnud kolmapäeval vajalikku toetust relvamüügi taustauuringu karmistamine ning maha hääletati ka poolautomaat- ja automaatrelvade müügipiirangud tsiviilisikutele, vahendab BNS.

 

Taustauuringute karmistamine ei kogunud hääletamisel vajalikku 60 toetushäält, kuigi selle poolt hääletas 54 ja vastu 46 senaatorit.

Seevastu poolautomaat- ja automaatrelvade müügipiirangud hääletati maha 60 vastu- ja 40 poolthäälega.

Eelnõud olid osa USA presidendi Barack Obama jõuliselt aetud meetmetest relvakuritegevuse ohjeldamiseks riigis. Relvaseaduse karmistamine muutus eriti teravaks küsimuseks pärast Connecticuti osariigis Newtowni algkoolis detsembris aset leidnud veresauna, milles tapeti 20 last ja kuus koolitöötajat.

USA president nimetas hääletustulemusi häbiväärseks.

“See on Washingtonile äärmiselt häbiväärne päev,” tõdes Obama pärast hääletamist.

Senati demokraatide enamuse juht Harry Reid soovitas juba varem kolleegidel olla valmis mitmeks pingeliseks hääletuseks erinevate muudatuste üle.Olulisim osa eelnõust oli siiski kompromiss relvaostjate taustakontrolli küsimuses, mille saavutasid demokraat Joe Manchin ja vabariiklane Pat Toomey. Kokkulepe ei olnud nii karm kui laiema taustauuringu nõudmine, mida toetas president Obama ja mida paljud seadusandjad vastustasid. Kompromiss nägi ette taustakontrolli kõigi relvanäitustel ja internetis tehtud ostude puhul, kuid lubas endiselt sugulaste- ja sõpradevahelist relvamüüki.

“Selle asemel, et seda kompromissi toetada, levitasid relvapooldajad ja nende liitlased seaduseelnõu kohta valesid,” ütles Obama. “Mittetõdede levitamise taktika kandis vilja, sest need valed ärritasid relvaomanike aktiivset vähemust, mis omakorda hirmutas paljusid senaatoreid.”

Asepresident Joe Biden aga lubab, et nemad oma võitlust ei lõpeta. “Ma kinnitan teile üht – me saame selle (seadusemuudatuse) lõpuks. Kui me ei saa seda täna, me saame selle lõpuks. Ma arvan, et Ameerika inimesed on oma valitud ametnikest (mõtetega) kõvasti eespool.”

 

Allikad: BNS, USA Today

 

Toimetas Maarja AljasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt