Faktid Bostoni pommirünnaku ümber muudavad sündmuse aina kahtlasemaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. aprill 2013 kell 11:18 

Esmaspäeval toimunud Bostoni maratoni tragöödia osas pole endiselt süüdlasi leitud, küll aga levib võimalike süüdlaste kohta spekulatsioone. Loomulikult on kahtluse all moslemid, kuid oma osa on saanud ka “vihane valge mees” ehk patrioodist ameeriklane, kes ei nõustu relvaseaduse karmistamisega. Paralleele tõmmatakse ka 9/11, 7/7 ja teiste terrorirünnakutega. Kulmu paneb kergitama ka fakt, et ajalehe Boston Globe Twitteris märgiti kaks tundi enne maratoni algust, et politsei korraldab kontrollitud pommiplahvatusi just samal tänaval, kus hiljem pommid plahvatasid.

 

Pommirünnakute eest pole endiselt keegi vastutust võtnud

BNS kirjutas, et pommirünnakute eest pole endiselt keegi vastutust võtnud ja kahtlusaluste ring on lahtine, teatas teisipäeval Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI).

Pakistani Taliban eitas teisipäeval igasugust seotust Bostoni maratoni ajal korraldatud pommiplahvatustega, milles sai surma vähemalt kolm ja vigastada rohkem kui 180 inimest. Asjatundjate sõnul meenutavad Bostonis kasutatud lõhkeseadeldised nn teeäärseid pomme, mida islamistid kasutavad näiteks Iraagis ja Afganistanis liitlasvägede vastu.

 

President ja sisejulgeolekuminister: Julgeolekumeetmeid tuleb karmistada

Nii USA president Barack Obama kui ka sisejulgeolekuminister Janet Napolitano on välja tulnud avaldusega, et julgeolekumeetmeid tuleb vajadusel kogu riigis karmistada, mida ka tehti.

Teisipäeval evakueeriti pommikartuses mitmeid lennukeid ja reisiterminale. Kahtlase pagasi tõttu evakueeriti Philadelphiast Bostonisse saabunud lennuki reisijad, teatas telekanal NBC. Ettevõtte US Airwaysi lennuki evakueerimise põhjuseks oli kontrollimata reisikott, mis äratas meeskonna tähelepanu. Politsei kotist siiski midagi kahtlast ei avastanud. Ka New Yorgis evakueeriti teisipäeval LaGuardiani lennujaama terminal, kui poodide juurest leiti kahtlane pakk. Reisijad lasti terminali tagasi 45 minuti pärast.

Fox News kirjutab, et Baltimore’is rakendati kõrgendatud turvameetmeid pesapallimängu ajal. Tribüünidel valvasid politseinikud ning politseihelikopter tiirutas väljaku kohal.

Tuletame meelde, et julgeolekumeetmeid on karmistatud pärast iga terrorirünnakut. Ja mitte ainult – terroriaktide järel on vastu võetud ka mitmeid karme seadusi, mis lisaks inimeste “kaitsmisele” ka nende õigusi piiravad. Näitena NDAA seadusemuudatused USA-s, mille alusel võib tulevikus ameeriklase ilma kohtuotsuseta kasvõi eluks ajaks vangi panna. Nagu ütles kunagi Obama endine kantseleiülem Rahm Emmanuel: “Ära kunagi lase heal kriisil raisku minna.”

 

Maratonijooksja: Ma ei ole varem ühegi maratoni stardis pommikoeri näinud

Telegram kirjutas eile maratonil jooksnud Ali Stevensonist, kes ütles telekanali Local 15 uudistesaatele: “Nad kordasid valjuhääldites, et tegu on lihtsalt õppusega ja ei ole vaja muretseda. Jäi mulje, et tegu on ohtliku olukorraga, kuid nemad kordasid, et see on kõigest õppus.” Telejaama sõnul ütles mees ka, et tema arvates oli kummaline, et pommikoerad olid nii maratoni stardis kui ka finišis. Seejärel kirjeldas Stevenson, et kuulis plahvatusi hetkel, kui tema oli just maratoni lõpetanud.

StoryLeak.com’i reporter tegi Stevensoniga telefoniintervjuu, kus mees rääkis: “Ürituse alguses seisid sportlaste küla (jooksjate jaoks eraldatud ala – toim.) katustel inimesed, vaadates alla stardijoone poole. Igal pool oli ringinuuskivate koertega julgeolekutöötajaid ja meile öeldi, et me ei pea millegi pärast muretsema ja need on kõigest õppused. Võib-olla need olidki õppused, aga ma ei ole kunagi midagi sellist näinud – mitte ühelgi maratonil, kus olen osalenud. Mind panebki muretsema see, et see on ainus maraton, kus olen näinud pommikoeri, ja see on ainus maraton, kus pommid plahvatasid.”

Kogu telefoniintervjuud saad kuulata siit.

Legendaarne uuriv ajakirjanik Jon Rappoport avaldas eile arvamust, et kõik terrorirünnakud on suunatud inimeste psüühikale ja lahkab pikemalt, kuidas sellised asjad inimest mõjutavad, tuues ka näiteid. Loe tema artiklit siit.

 

Boston Globe: Politsei teostas kaks tundi enne maratoni algust kontrollitud plahvatusi

Eile Bostonis peetud politsei pressikonverentsil uuris Infowarsi reporter, kas politseil oli pommiplahvatuste osas eelteadmisi. Politseikomissar Edward Davis vastas, et mingeid erilisi ettevalmistusi ei tehtud, kuid loomulikult oli politsei kõrgendatud valmisolekus, nagu alati sääraste suurte ürituste ajal. Vaata pressikonverentsil toimunut siit videost, algusega 0.50.

Ajalehe Boston Globe Twitteris aga oli kaks tundi enne plahvatuste toimumist säuts: “Politsei korraldab kontrollitud plahvatuse Boylstoni tänaval.” Postitus oli tehtud 15. aprillil kell 12.53, plahvatused maratonil toimusid kell 14.50, samuti Boylstoni tänaval.

 

boston globe

 

 

Moslemi Vennaskonna liider viitab vandenõule Bostoni tragöödia taga

Foreign Policy kirjutab, et Egiptuse Moslemite Vennaskonda on alati süüdistatud kahepalgelisuses – inglise keeles annavad nad välja ühtmoodi teate ja araabia keeles hoopis teistsuguse. Nii juhtus ka Bostoni rünnakute kohta käivaga.

Inglise keeles andis nende poliitiline partei teada: “Liigitame Ameerika Ühendriikide linnas Bostonis toimunud plahvatused kategooriliselt mitteaktsepteeritava hulka” ja “Tunneme südamest kaasa Ameerika rahvale ja ohvrite perekondadele.”

Vennaskonna üks juhte ja grupi poliitilise partei tähtsuselt teine mees Essam el-Erian võttis aga teise suuna. Ta postitas araabia keeles oma Facebooki lehele, et mõistab Bostoni rünnaku hukka, kuid sidus selle sündmuse samas Prantsusmaa sõjaga Malis, Süüria ja Iraagi hävitamisega ning Türgi valitsuse ja kurdi mässuliste suhete halvenemisega.

El-Erian vihjab, et kõik need tagasilöögid – Bostonist Bagdadini – on kuidagi ühendatud. “Kes häiris demokraatlikke muudatusi, mis olid niigi rasked tulema, kui minna üle despootialt, korruptsioonilt, vaesuselt, vihkamiselt ja sallimatuselt vabadusele, õigusemõistmise tolerantsile, arengule, inimväärikusele ja sotsiaalsele õiglusele? Kes istutas islamofoobia oma uuringute, pressi ja meedia abil? Kes rahastas vägivalda?” küsib el-Erian.

Ta ei süüdista Bostoni pommiplahvatustes ega Lähis-Ida rahutustes ühtegi kindlat gruppi, kuid tunneb end Vennaskonna liidrina piisavalt vabalt, et väljendada konspiratsiooniteooriaid araabia keeles. Selliseid väiteid pole grupi ingliskeelses meediasuhtluses kasutatud.

 

 

Allikad: Fox News, BNS, Infowars, Politico, Foreign Policy

Fotod: Foreign Policy, Twitter

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt