WHO tegi kannapöörde: organisatsiooni erisaadik mõistab ühiskonna sulgemise hukka

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. oktoober 2020 kell 11:18



Foto: Eskinder Debebe / UN Photo

Maailma Terviseorganisatsioon on oma esialgse COVID-19 seisukoha ümber mänginud: nüüd nõuavad nad maailma juhtidelt riikide ja majanduse sulgemise lõpetamist. Vähemalt nii ütleb WHO erisaadik COVID-19 küsimustes dr David Nabarro, kes kiitis seejuures ka Great Barringtoni Deklaratsiooni, mille on allkirjastanud üle 30 000 ülemaailmse eksperdi. Kas sellega püüab WHO ennast erinevatest kohtuprotsessidest päästa või algab plandeemia järgmine faas?

 

Nabarro väitis, et ainus, mida sulgemine on saavutanud, on vaesus, jättes mainimata võimalikke päästetud elusid. “See teeb vaesed inimesed kohutavamalt vaesemaks,” ütles ta. 

“Meie Maailma Terviseorganisatsioonis ei poolda sulgemisi kui peamist viiruse tõrjevahendit,” ütles dr Nabarro ajakirjale The Spectator. “Ainus olukord, kui me peame liikumiskeelu kehtestamist põhjendatuks on siis, kui on vaja võita aega, et ümber korraldada ja uuesti tasakaalustada oma ressursid, kaitsta väljakurnatud tervishoiutöötajaid. … Kuid üldiselt me pigem ei teeks seda,” lisas ta.

“Vaadake, mis on juhtunud näiteks Kariibi mere või Vaikse ookeani turismitööstusega, sest inimesed ei käi puhkamas. … Vaadake, mis on juhtunud väiketalunikega kogu maailmas. … Tundub, et järgmisel aastal võib maailma vaesus kahekordistuda. Võimalik, et laste alatoitumus kasvab vähemalt kaks korda.”

Melbourne’i sulgemist on hinnatud üheks kõige rangemaks ja pikemaks kogu maailmas. Märtsis ei tohtinud Hispaanias majast lahkuda, välja arvatud juhul, kui inimestel oli vaja oma lemmiklooma jalutada. Hiinas keevitasid võimud uksed kinni, et takistada inimeste kodust lahkumist. WHO arvates olid need sammud suures osas ebavajalikud.

Selle asemel toetab dr Nabarro viiruse ohjeldamiseks uut viisi. 

“Me tõesti pöördume kõigi maailma juhtide poole: lõpetage liikumiskeelu kasutamine peamise kontrollimeetodina. Töötage välja paremad süsteemid. Tehke koostööd ja õppige üksteiselt.”

Nabarro seisukoht tekitab küsimusi, kas WHO on pärast seda, kui koroonaviirus on juba mitmeid kuid maailmas levinud, taganenud oma varasematest seisukohtadest, märkis sõnavõttu kajastanud Austraalia väljaanne abc.net.au.

 

Allikad: News.com.au, ERR

Foto: Eskinder Debebe / UN Photo

 

Toimetas Madis Mark

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt