Paavst Franciscuse fraas “NATO haukumisest Venemaa uksel” tekitab vastakaid reaktsioone

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. mai 2022 kell 21:43



Foto: Wikimedia Commonas / Korean Culture and Information Service / CC BY-SA 2.0

Paavst Franciscus tundis sel nädalal avaldatud intervjuus muret, kas “NATO haukumine Venemaa uksel” võis soodustada Putini Ukrainasse tungimist. Franciscus mõistis hukka ka relvatööstuse ja ütles, et “relvakaubandus on skandaal”, millele “vähesed on vastu,” kirjutab Itaalia ajaleht Corriere della Sera. Paavst avaldas ka, et soovib sõita Moskvasse, kohtumaks Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, et paluda tal peatada sõda Ukrainas, kuid ta ei ole veel vastust saanud.

 

Paavst Franciscus rääkis Itaalia ajalehele Corriere della Sera antud intervjuus Ukraina sõjast ja tunnistas, et mõtleb ka põhjustele, mis tõukavad Putinit  nii jõhkrasse sõtta. Ta tunneb muret, et võib-olla ajendas “NATO haukumine Venemaa ukse taga” Kremli juhti agressiivselt reageerima ja konflikti valla päästma. “Ma ei saa vastata küsimusele, kas ukrainlasi on õige varustada,” ütles Franciscus. “Rahvusvahelised huvid on mängus igas asjas. Ei saa ju arvata, et üks vaba riik astuks lihtsalt sõtta teise vaba riigi vastu. Ukrainas tekitasid konflikti teised,” arutles ta.

Paavst on kutsunud Venemaad üles sõda lõpetama ja teatas sel nädalal, et soovib Moskvat külastada. Juunis toimuma pidanud Franciscuse ja Vene õigeusu kiriku patriarh Kirilli kohtumine Jeruusalemmas jäeti ära kartuses, et see võib anda “mitmetähendusliku” signaali, kuid veel märtsis vestlesid usumehed omavahel 40 minutit videokonverentsi teel.

Franciscus ütles, et Kirill kasutas suurt osa märtsikuisest kohtumisest “sõja õigustamiseks” ja manitses, et Kirill ei tohiks muutuda “Putini altaripoisiks”.

Vatikani ja Vene õigeusu kiriku suhteid võivad veelgi pingestada Euroopa Liidu poolt kolmapäeval Kirilli suhtes välja pakutud sanktsioonid. Vene õigeusu kiriku pressiesindaja Vladimir Legoyda andis mõista, et sanktsioonid vaid lükkavad rahu edasi. “Peate olema meie kiriku ajaloost täiesti teadmatuses, et arvata, et selle vaimulikke ja usklikke on võimalik hirmutada, pannes nad mingitesse nimekirjadesse,” ütles Legoida kolmapäeval.

 

Paavsti kritiseeritakse tema väljaütlemiste pärast sõja kohta

Avaldused said väga erineva reaktsiooni. Kui Vene õigeusu kirik süüdistas kolmapäeval paavsti “vales toonis”, siis eriti Saksamaal kritiseeriti Franciscust selle eest, et ta ei nimetanud Venemaad piisavalt selgelt agressoriks.

 

Allikad: Corriere della Sera, Fox News, CNN, Politico

 

Toimetas Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt