Piraadipartei sai kolm kohta Islandi parlamendis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. aprill 2013 kell 18:53Sellel laupäeval toimusid Islandil parlamendivalimised, millel võidutses paremtsentristlik opositsioon. Tõenäoliselt moodustavad valitsuse Iseseisvuspartei (26,7% valijate häältest ja 19 kohta) ja Progressipartei (24,4 % ja samuti 19 kohta).

 

Valitsevad sotsiaaldemokraadid said 12,9 protsendi valijate toetuse ning vaid üheksa kohta parlamendis. Parlamenti pääsesid uute parteidena Euroopa Liitu pooldav Helge Tulevik 8,2-protsendise toetusega (6 kohta) ning Piraadipartei 5,1-protsendise toetusega (3 kohta). See on esimene kord, kui piraadipartei on mõne riigi parlamendi pääsenud.

Piraadipartei üheks tähtsamaks eesmärgiks on võidelda kasvava tsensuuri ning sõnavabaduse piiramise vastu. Islandi piraadipartei parlamenti pääsemine on seda tähelepanuväärsem, et partei kutsuti ellu alles viis kuud tagasi. Piraadid on oma poliitilise platvormi tutvustamisega palju vaeva näinud, näiteks on Youtube´i postitatud isegi nende nende vaadeid selgitav viipekeelne video.

Alates 1991. aastast on Islandi parlament ehk Althing ühekojaline ja sinna kuulub 63 liiget. Valmised toimuvad iga nelja aasta tagant.

 

Allikad: BNS, ERR, Register

Foto: commons.wikimedia.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt