Rootsis määrati filmipiraadile ennekuulmatu trahv ühe filmi eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. detsember 2013 kell 12:39463px-Piratpartiet-blackPiraadiparteides tekitas pahameelt otsus, mille kohaselt karistati Rootsi BitTorrenti veebilehe Swebitsi moderaatorit ligi poole miljoni euro suuruse trahviga ühe filmi jagamise eest, kuigi ta oli muu hulgas üles laadinud ka 517 muud filmi ja telesaadet.

 

Piraadiparteides pahameelt tekitanud otsus tehti teatavaks Västeråsi ringkonnakohtus. Kohtuotsus põhines peale tavalise “kaotatud tulu” kalkuleerimise ka arvestustel, kui palju oleks mees pidanud maksma, et osta filmi täielikku levitusõigust ning lisaks arvestati ka “kaotatud tulu” ning seda, et üleslaetud filmi kvaliteet oli nii halb, et kahjustas teose mainet.

“See näitab, milliseid kahjusid autorid ning autoriõiguste hoidjad kannatavad filmi illegaalsel jagamisel,” selgitas piraatluse vastase ettevõtte Legal Alliance advokaat Henrik Ponten, sedastades, et neil on ootel rida kaebusi, milles nõutakse kahjutasu ühe või enama filmi allalaadimise eest.

Rootsi piraadipartei noorte haru esimees Gustav Nipe kommenteeris juhtumit: “Nii karm karistus sellise teo eest, mida miljonid teised rootslased teevad, näitab, kui iganenud [sellekohane] õigusakt on. Ainus väljapääs sellest oleks radikaalne autoriõiguste seaduste reform, et täielikult lubada kultuuri jagamist.”

Karistatav peab lisaks rekordilisele 475 000 euro suurusele trahvile tegema ka 160 tundi ühiskondlikult kasulikku tööd. Filmi õiguste hoidjate poolt nõutud aastast vangistust mees siiski kandma ei pea.

Jagatud filmiks on “Beck – Buried Alive“ (Nordisk Film AS), mis on tüüpiline Rootsi maksumaksjate rahastatud madala eelarvega kommertsfilm, olles 26. osa rootsikeelsest seeriafilmist, mille peaosas on ilukirjanduslik politseidetektiiv Martin Beck, kes oli peaosas ka BBC  toodetud filmides, raamatutes ja raadiokuuldemängus.

 

Allikad: Falkvinge, The Guardian, Daily Dot

Foto: Wikipedia / Leothar

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.