Soomes rakendati koroonanumbritega vassimine valimisvankri ette

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. märts 2021 kell 14:13



Soome valitsus tegi otsuse lükata aprilli keskel toimuma pidanud kohalikud valimised edasi juunisse – põhjenduseks Soome terviseameti ulmevaldkonda kuuluv prognoos, mille kohaselt valimispäeval, 18. aprillil võib sealmail olla ligi 11 000 nakatumist päevas.

 

Soome justiitsministri Anna-Maja Hendrikssoni sõnul oli valimiste edasilükkamine raske otsus, aga terviseameti ehmatavate andmete valguses ainuvõimalik lahendus. Viiruse leviku uskumatult hüppeline tõus tundus asjatundjatele siiski kahtlane. Helsingi Ülikooli teadlane Tuomas Aivelo ütles ajalehele Helsingin Sanomat, et sellise nakatumisnäitaja tõeks saamine pole usutav.

 

Terviseameti “arvutuslik näpuharjutus”

Need näitajad on saadud viiruse leviku matemaatilise mudeli tõlgendamise tulemusel, aga selline tõlgendus on realistlikust kaugel. “On täiesti võimalik, et aprilli päevane nakatumise määr on 1000 kuni 2000, kuid modelleerimine iseenesest ei ole tegelik ennustus,” sõnas ta. Aivelo sõnul on problemaatiline, kui valimiste edasilükkamise otsus põhineb terviseameti hinnangu suurtel arvudel. “Sest see viitab sellele, et ministeerium on alles nüüd aru saanud, mida eksponentsiaalne kasv tähendab,” kommenteeris ta.

Ka Soome terviseameti juht Markku Tervahauta sõnas ajalehele Iltalehti, et ei pea neid numbreid usutavaks. Tema sõnul on tegu mudeliga, mis ei pruugi tõeks saada. Terviseameti tervisejulgeoleku osakonna juhataja Mika Salminen aga kommenteeris, et valitsusele esitatud arvud on „arvutuslik näpuharjutus“. Mudeli järgi võiks selline plahvatuslik nakatumiste kasv toimuda, kui mingeid piiranguid üldse ei oleks.

Jääb arusaamatuks, miks sellised numbrid üldse välja käidi. Seni on Soomes ametlikult kõige suurema nakatumiste arvuga päeval olnud see number 800. Soome terviseameti mudelit kasutades võiks ju näpuharjutuseks öelda, et valimispäevaks 13. juunil võib nakatumine olla juba 230 000 päevas!

Soome president Sauli Niinistö ütles ajalehele Helsingin Sanomat, et ta ei oska anda hinnangut terviseameti teoreetilistele arvudele, aga lähtub sellest, et aprilli keskpaigaks ei jõua nakatumisolukord Soomes märkimisväärselt paraneda, küll aga on suurem tõenäosus, et juunikuuks on olukord valimisteks parem.

 

Õigusriiklus visati prügikasti

Põlissoomlaste parteisekretäri Simo Grönroosi sõnul on kohalike omavalitsuste valimiste edasilükkamise toetuseks esitatud argumendid nõrgad, nagu ka terviseameti nakatumise määra mudel. Ta juhib tähelepanu sellele, et näiteks Ameerika Ühendriikides ja Hispaanias on hoolimata kehvast koroonaolukorrast peetud valimisi ning lähitulevikus toimuvad valimised ka näiteks Hollandis ja Iisraelis.

Põlissoomlaste parlamendisaadik Sanna Antikainen esitas valitsusele ametliku arupärimise, et valimiste edasilükkamise otsust tagamaid selgitataks. Tema sõnul muutub Soome demokraatia karikatuuriks, kui valimiste edasilükkamine lähtus valitsusparteide soovist saada lisaaega toetuse kasvatamiseks. “Kas õigusriikluse põhimõte visati prügikasti, et valitsus saaks oma võimupositsiooni hoida?” küsis Antikainen.

Mida sellest kõigest järeldada? Paraku on see järjekordne näide sellest, kuidas koroonanumbritega vassitakse ja rakendatakse tavainimesele mõistetamatu matemaatiline nakatumise mudel lihtsalt poliitikavankri ette.

 

Allikad: lingid artikli sees

Loe ka: Soome terviseamet tunnistas vassimist nakatumisprognoosides (ERR)

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt