Šoti valitsus plaanib kõik pered kontrolli alla võtta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. mai 2013 kell 21:25šotlaneAprillis tutvustati Šoti parlamendis lapsi ja noori puudutavat seadusemuudatust (Children and Young People Bill), mis peaks lasteministri Aileen Campbelli sõnul tegema Šotimaast maailma parima koha kasvamiseks. Üks meede selle saavutamiseks on määrata igale lapsele isik, kes tema kasvamise üle järelvalvet teostab. Jah, tõepoolest igale lapsele, kusjuures perekonnal isiku määramisel sõnaõigust pole.

 

Šotimaal on mõned rahvaesindajad küll sellise seaduse üle muret tundnud, kuid peamiselt selle pärast, et ega see liiga suurte kuludega seotud pole ning kuidas täpselt tagada, et laps seda määratud ülevaatajat usaldama hakkaks.

Minister Campbell on öelnud, et kindla inimese määramine lapse vardjaks aitab tekkivaid probleeme kiiremini ja lihtsamini märgata ning võimaldab häirekella löömist juba enne probleemide süvenemist.

Plaani üheks osaks on ka informatsiooni jagamine kõikide vahel, kes lastega kokku puutuvad – olgu selleks siis hambaarst, ujumistreener või noorsootöötaja. Vanemad peavad täitma küsimustikke, kus peavad märkima ära ka näiteks hamstri surma, sest ka selline sündmus võib olla tähtis indikaator või lapse käitumise mõjutaja.

Kõikide elusündmuste dokumenteerimine ja ühte kohta kogumine tekitab aga võimsa andmemassiivi, mida on lihtne ka inimese vastu kasutada. Laste kaitsmise nimel kaob ka nendega seotud täiskasvanute õigus privaatsele eraelule.

Kohalike pigem soosivat suhtumist uude seadusesse saab seostada kogu Suurbritanniat raputanud pedofiiliaskandaalidega ja muude laste väärkohtlemise juhtumitega. Kostavad vaid üksikud hääled, mis julgevad seaduseelnõud nimetada suureks sammuks totalitaarse ühiskonna poole, kus riik võtab tasapisi vanematelt kohustused üle, sest süsteem teab paremini, kuidas lapsi kasvatada.

Seaduseelnõu teebki murelikuks esialgu peamiselt neid inimesi, kes soovivad oma elu elada pisut teisel viisil, kui süsteem ette näeb – koolitada oma lapsi kodus, loobuda vaktsineerimisest või süüa taimetoitu. Mis siis saab, kui lapsele määratud vardja näeb selles hoopis lapse väärkohtlemist? Praegu ütlevad seaduseandjad, et selliste asjade pärast pole vaja muretseda, aga pärast võib olla liiga hilja. 

 

Allikad ja lisalugemine: Schoolhouse, Scotsman, Infowars

Foto: parentdish.co.uk

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt