Suurbritannia vahevalimistel võtsid võidu liberaaldemokraadid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. märts 2013 kell 22:15nigel farage

Suurbritannia Iseseisvuspartei* (UK Independence Party – UKIP) tõukas 28. veebruaril toimunud vahevalimistel Eastleigh’ valimispiirkonnas valitseva Konservatiivse Partei kolmandale kohale, tõustes Liberaaldemokraatide järel teiseks.

 

Kuigi Liberaaldemokraadid säilitasid oma liidrirolli, kasvab järjekindlalt toetus neile jõududele, kes pooldavad Suurbritannia väljaastumist Euroopa Liidust. Suurbritannias ei näe valimisvõitluses tavaliselt erilist kirgedemöllu, kuid seekord elas rahvas valimistele kaasa plakatite, lippude ja õhupallidega.

Valimisaegses tänavaküsitluses jäi kõlama seisukoht, et rahvas on väsinud võimulolevate parteide poliitikast ja ootab euroskeptilisi seisukohti propageerivalt UKIP-ilt julgeid otsuseid, samas kui konservatiivid väidavad siiani enesekindlalt, et Iseseisvusparteist pole neile tõsiseltvõetavat vastast.

 

Liberaaldemokraatide kandidaat Michael Thornton sai 13 342 häält, võttes Eastleigh’ valimispiirkonnas koha endale, samas kui Iseseisvuspartei kandidaat Diane James sai 11 571 häält ja konservatiivide kandidaat Maria Hutchings 10 589 häält.

Nende president Tim Farron ütles, et see tulemus muudab jõududevahekorda parlamendis, mille valitsemisaeg kestab veel kaks aastat ja kolm kuud. “Kui toorid ei suuda meid võita, peavad nad saavutama enamuse – pärast möödunud nädala kehvi ennustusi on meie saavutus silmapaistev,“ võidutses Farron.

Võit tugevdab liberaaldemokraatliku partei usku, et nad saavad alamkojas 57 kohta vaatamata viimase avaliku arvamuse küsitluse kehvadele tulemustele. Kuigi vahevalimiste tulemuste põhjal on raske ennustada lõplikke valimistulemusi, on selge, et Euroopa Liidust väljaastumist propageeriva Iseseisvuspartei populaarsus on märgatavalt kasvanud.

 

UKIP liider Nigel Farage ütles, et toorid on pildilt väljas. Iseseisvuspartei kandidaat Diane James aga toonitas, et enam ei saa neid avaliku arvamuse küsitlustes ignoreerida. Teine koht tugevdas partei lootust, et nad võidavad kõige rohkem kohti Euroopa Parlamendi valimistel 2014. aasta keskel. Iseseisvuspartei toetus on viimastel kuudel veelgi kasvanud kohalike mure pärast immigrantide juurdevoolu suhtes Bulgaariast ja Rumeeniast.

Konservatiivse partei kõneisik Grant Schapps osutas sellele, et liberaaldemokraatide selle võidu taga on nende suur kohalik toetus Eastleigh’ valimispiirkonnas, mis on olnud nende kantsiks alates 1994. aastast.

Pärast tulemuste selgumist peetud kõnes ütles Farage, kelle esinemist kampaania ajal teravalt kritiseeriti, et David Cameronil oli Eastleigh’s tõeliselt vastik päev.

 

* Iseseisvuspartei on Suurbritannia poliitiline partei, mille tegevust on määratletud kui euroskeptilist, populistlikku, konservatiivset ja rahvuslik-konservatiivset poliitilist liikumist. Partei peamiseks poliitikaks on Suurbritannia eraldumine Euroopa Liidust.

 

Allikad: RT, Irishtimes, Telegraph

 

Toimetas Õnne Puhk

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt