Ukraina valitsus on valmis opositsiooniga laua taha istuma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. detsember 2013 kell 9:16Ukraina valitsus on valmis pidama opositsiooni esindajatega ümarlauakõnelusi, kui need lõpetavad kõikide haldushoonete blokeerimise, ütles peaminister Mõkola Azarov kolmapäeval, vahendab BNS. Otsust võis mõjutada samal päeval kolme ekspresidendi poolt tehtud pöördumine, kus nad opositsioonile toetust avaldasid.

 

“Valitsus on valmis pidama opositsioonijõudude ja avalikkuse esindajatega ümarlauakohtumise, et reguleerida poliitilist olukorda Ukrainas. Peamine tingimus selliste ümarlauakõneluste efektiivseks pidamiseks on kõigi haldushoonete blokeerimise lõpetamine,” tsiteeris valitsuse pressiteenistus peaministri sõnu kolmapäevasel kohtumisel Euroopa Nõukogu peasekretäri Thorbjorn Jaglandiga Kiievis.

Peaminister rõhutas, et provokaatoreid ei tohi lubada kohtadesse, kus massimeeleavaldused toimuvad. “Sellistel tingimustel oleme valmis tulema läbirääkimiste laua taha juba homme,” rõhutas Azarov.

Ukraina kolm ekspresidenti esinesid kolmapäeval ühisavaldusega, milles väljendasid toetust valitsuse Euroopa-kursist loobumise vastastele meeleavaldustele. “Väljendame solidaarsust sadade tuhandete noorte ukrainlaste rahumeelse rahvaliikumisega,” kirjutasid Leonid Kravtšuk, Leonid Kutšma ja Viktor Juštšenko avalduses. “Esmakordselt on ukraina rahvas tulnud tänavatele apoliitilise nõudmisega, mida toetab enneolematult suur osa rahvast.”

Ukraina esimene president Kravtšuk ning selgelt läänemeelne Juštšenko ei ole oma opositsioonimeelsust kunagi varjanud, kuid just Kutšma osalus võib anda president Viktor Janukovõtšile eriti suure hoobi, kuna aastail 1994-2005 presidendiametis olnud Kutšma on jätkuvalt heades suhetes Ukraina mõjuvõimsate oligarhidega.

 

Ukraina siseminister keelas jõu kasutamise meeleavaldajate vastu

Ukraina siseminister Vitali Zahhartšenko andis kolmapäeval korrakaitsejõududele korralduse hoiduda jõu kasutamisest rahumeelsete meeleavaldajate vastu, kuid hoiatas protestiürituste korraldajaid, et need vastutavad ise osalejate turvalisuse eest. “Vitali Zahhartšenko keelab siseministeeriumi töötajatel jõu kasutamise isikute vastu, kes osalevad praegu Ukraina pealinnas ja teistes linnades aset leidvatel rahumeelsetel kogunemistel,” ütles minister avalduses.

Kyiv Post teatab, et neljapäeva hommikul blokeerisid inimesed oma autodega Kiievi naaberlinnas teed, et miilits ei saaks Kiievisse julgeolekujõududele rahva vastu seismises appi minna.

Kiievis kestavad igapäevased valitsusvastased meeleavaldused alates sellest, kui president Viktor Janukovõtš otsustas 21. novembril loobuda assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe sõlmimisest Euroopa Liiduga suhete edendamise kasuks Venemaaga.

Paljude arvates ei ole tegu aga EL-i pooldava protestiaktiga vaid lausa revolutsiooniga, et olla vaba kõigist välistest mõjutajatest ja minna edasi iseseisva riigina.

 

Kiievi meeleavaldusi saad jälgida väljaandest Kyiv Post, mis teeb olukorrast otsereportaaži.

 

Allikad: BNS, Kyiv Post, Kyiv Post 2

Loe ka: Revolution News

Foto: wpxi.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt