Revolutsioonimaigulised rahutused Ukrainas ei näita vaibumise märke

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. detsember 2013 kell 10:04



Ukraina pealinnas Kiievis püsis olukord ööl vastu esmaspäeva pinevana, tuhanded meeleavaldajad veetsid kogu öö linna keskväljakul, teatasid esmaspäeval meediakanalid. Aktivistide sõnul oli olukord varahommikul Kiievis rahulik, kuigi võis täheldada miilitsabusside liikumist kesklinna suunas, vahendab BNS. Kyiv Post kirjutab, et pühapäeval 165 vigastada saanu hulgas oli vähemalt 30 ajakirjanikku, sh The New York Timesi ja AFP fotograafid. Miilitsaamet ei ole vägivalda ajakirjanike vastu veel kommenteerinud.

 

Kiievis, Lvivis ja teistes linnades algasid igapäevased valitsusvastased meeleavaldused pärast seda, kui president Viktor Janukovõtši valitsus teatas 21. oktoobril otsusest loobuda assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe sõlmimisest Euroopa Liiduga, et selle asemel edendada suhteid Venemaaga. Revolution Newsi andmetel võib protestides osaleda kokku 1,6 miljonit inimest.

 

Opositsioon nõuab ennetähtaegseid valimisi ja kuulutas pühapäeval välja üldstreigi. Pühapäevastel protestimarssidel osales rohkem kui 100 000 inimest. Korraldajate enda hinnangul oli inimesi 350 000. Mitmel pool puhkesid meeleavaldajate ja julgeolekujõudude vahel kähmlused, sealhulgas aeti märulimiilits Iseseisvuse väljakult (Maidan) minema ja läks pinevaks president Janukovõtši valitsushoone juures, kuigi inimesi manitseti korduvalt vaoshoitusele.

Pinged jõudsid uude haripunkti 30. novembri varahommikul, kui märulimiilits ajas Iseseisvuse väljakul kumminuiasid ja pisargaasi käiku lastes laiali umbes 400 sinna laagrisse jäänud meeleavaldajat. Segondnya.ua (Сегодня) kirjutas, et protestijatega käituti eriti brutaalselt. Näiteks võtsid miilitsad meeleavaldajatel kätest ja jalgadest kinni ning viskasid neid hooga miilitsabussi, paar jalakäijate tunnelisse jooksnud inimest lohistati sealt väevõimuga välja jne. Kaks miilitsa poolt läbipekstud protestijat viidi kiirabihaiglasse.

Protestijad hõivasid 1. detsembril Kiievi linnapea residentsi ja muutsid selle “ühinenud opositsiooni ajutiseks peakorteriks”, teatas miilits. Kiievi kesklinnas vajas pühapäeva õhtul meedikute abi 165 erinevate vigastustega meeleavaldajat, kellest 109 viidi haiglasse, teatasid tervishoiuametnikud. Rahvarahutustes on vigastada saanud rohkem kui 100 miilitsametnikku, ütlesid võimud. Kyiv Post kirjutab, et vigastatute hulgas oli vähemalt 30 ajakirjanikku, sh The New York Timesi ja AFP fotograafid. Miilitsaamet ei ole vägivalda ajakirjanike vastu veel kommenteerinud.

Video sellest, kuidas miilits Euronewsi kaamerameest ründab:

 

Lutsenko: alanud on revolutsioon

Massimeeleavaldused on kasvanud üle revolutsiooniks, kuulutas Ukraina endine siseminister Juri Lutsenko pühapäeval Kiievi Iseseisvuse väljakule kogunenud kümnetele tuhandetele meelavaldajatele. “Meie plaan on selge. Tegemist pole enam meeleavalduse, vaid revolutsiooniga,” ütles ta Iseseisvuse väljakul nn rahvaassambleel meeleavaldajatele.

“Kodanikuühiskond ja poliitikud viimistlevad täna selle, mida ei viidud 1991. ja 2004. aastal lõpule. Ukraina Nõukogude Sotsialistlik Vabariik vajub täna möödanikku. Me oleme tunnistajaks selle matusele,” ütles Lutsenko, kes on opositsioonilise Ukraina Kolmanda Vabariigi liikumise juht.

Lutsenko ärgitas riigi idaosas elavaid ukrainlasi ühinema teiste regioonidega võitluses režiimi vastu. “Me ei vaheta välja mitte üksnes presidenti, vaid riigi võimusüsteemi. Me muudame Ukrainat,” kuulutas ta.

Ühtlasi kutsus endine siseminister rahvaassambleel osalejaid tulema esmaspäeval Iseseisvuse väljakule valitsuse ja presidendi administratsiooni hoonete juurde ja ütles, et siseminister Vitali Zahhartšenko tuleb laupäeva varajastel tundidel Iseseisvuse väljakul viibinud meeleavaldajate jõuga laialiajamise eest vastutusele võtta.

Opositsioonierakonna Batkivštšina juhi Arseni Jatsenjuki sõnul ei kavatse protestijad väljakult lahkuda enne, kui peaminister Mõkola Azarovi juhitud valitsus on tagasi astunud. Tema sõnul paigutatakse väljakule Rahvusliku Vastupanu Peakorter.

Massimeeleavalduse korraldajate sõnul jätkavad vastupanuliikumise üksused Kiievis asuvate valitsushoonete piiramist. Opositsioonierakonna Svoboda juht Oleg Tjagnibok teatas, et partei aktivistid on hõivanud Kiievi linnavolikogu ja linnavalitsuse hooned. “Svoboda liikmed hõivasid linnavolikogu hoone,” ütles ta Iseseisvuse väljakule kogunenud meeleavaldajatele. “Meie ajutine peakorter viiakse üle sinna. Seejärel viime me selle Bankova tänavale (presidendi administratsiooni hoonesse),” ütles ta.

Kiievis kestavad igapäevased valitsusvastased meeleavaldused juba enam kui nädal aega alates sellest, kui president Viktor Janukovõtš otsustas loobuda assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe sõlmimisest EL-iga suhete edendamise kasuks Venemaaga.

NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen kutsus pühapäeva õhtul Ukraina vastaspooli vägivallast hoiduma ja lahendama erimeelsused vastavuses põhiseadusele ja demokraatlikele normidele. “Kutsun vaenupooli üles iga hinna eest vägivallast hoiduma. Vägivald ja jõukasutamine pole vahend, millega saab demokraatlikus ühiskonnas poliitilisi erimeelsusi lahendada,” ütles Rasmussen Brüsselis.

 

Kiievi meeleavaldusi saad jälgida väljaandest Kyiv Post, mis teeb olukorrast otsereportaaži.

 

Allikad: BNS, Telegram, Kyiv Post, Revolution News

Fotod: segodnya.ua, revolutuon-news.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt