Snowden väidab, et ei ole Venemaale ja Hiinale dokumente lekitanud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. oktoober 2013 kell 10:10edward-snowden-401x240USA luuresaladuste lekitaja Edward Snowdeni sõnul ei võtnud ta Venemaale põgenedes endaga kaasa mingeid saladokumente, kinnitades, et Moskval ei ole neile juurdepääsu. Neljapäeval New York Timesis avaldatud usutluses ütles Snowden, et andis kõik tema valduses olnud salastatud paberid Hongkongis ajakirjanikele enne äralendu Moskvasse, kus ta hiljem asüüli sai, vahendab BNS.

 

Endine USA riikliku julgeolekuameti (NSA) kaastöötaja kinnitas, et ei võtnud endaga dokumente kaasa, sest see “poleks teeninud avalikku huvi”, kirjutas Times. Ühtlasi kinnitas Snowden, et suutis kaitsta dokumente Hiina luureteenistuste eest, sest endise NSA töötajana oli ta kursis selle riigi luurevõimekusega.

Julgeolekuametis töötades tegeles ta väidetavalt Hiina operatsioonidega ning läbis kursuse Hiina kübervastuluurest. “Võimalus, et venelased või hiinlased said enda kätte mingeid dokumente, on null protsenti,” sõnas ta.

USA ametiisikud ja Snowdeni kriitikud on väljendanud muret, et tema käsutuses olnud dokumendid võisid sattuda Venemaa, Hiina või mõne muu potentsiaalselt vaenuliku välisluureteenistuse käsutusse. Snowdeni väitel teab NSA, et ta ei ole teinud Venemaa ja Hiina luurega koostööd.

Snowdeni sõnul kujunes otsus saladokumente lekitada järk-järgult ning ta kahtlused luureteenistuste suhtes said alguse ajal, kui ta töötas Luure Keskagentuuri (CIA) heaks Genfis, mõistes, et katsed süsteemi seestpoolt muuta toovad kaasa üksnes karistuse.

Snowden kinnitas, et tegutses saladusi lekitades riigi huvides, vallandades nii avaliku debati ja hoiatades üldsust salajase jälgimise eest. Programmid, mida viiakse ellu salaja ning avalikkuse järelevalveta, ei ole legitiimsed, ütles Snowden. “Ühtlasi esindab see ohtlikku tendentsi pidada normaalseks ‘valitsemist pimeduse varjus’, kus avalikkusele tohutut mõju avaldavad otsused tehakse avalikkuse igasuguse osaluseta,” ütles ta.

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, Reuters, New York Times

Foto: consciouslifenews.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt