Naabrid: Soomes võib napp riietus muutuda seadusega karistatavaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. september 2013 kell 11:02Soomes võib nii paljastav riietumine kui alasti ujumine muutuda seaduse korras karistatavaks

Soomes plaanib justiitsministeerium karmistada seksuaalse ahistamise tõlgendust seaduse silmis, kuid miskipärast on ekspertide arvates uus sõnastus pigem senisest ähmasem ning riski lisab ka tõsiasi, et arvestatud ei ole kultuurikontektsis toimuvaid muutusi. Näitena on muudatuse kritiseerijad toonud välja, et uues sõnastuses peitub ka võimalus saada seaduse korras karistatud kas avalikus kohas napis riietuses viibimise või oma suvila rannas alasti ujumise eest, kui naaber või keegi mööduja peaks kaebama, et nii on rikutud tema õigust seksuaalsele enesemääratlusele.

Enesepaljastusegagi olevat üleval küsimärk, et praeguses tõlgenduses paistab see käsitlevat paljastava osapoolena ainult meest ja seeläbi ahistatuna naist, aga mis saab siis, kui mees paljastab ennast mehele, naine mehele või naine naisele ? Link.

 

Liigne ja tarbetu ravimitetarbimine on Soomes juba omaette haigus

Sajad tuhanded tegelikult terved soomlased võtavad erinevaid ravimeid n-ö igaks juhuks, kuna arst on tuvastanud mingi tõve tekkimise riski ja kirjutanud lausa välja ennetava ravimikuuri või lihtsalt soovitanud midagi retseptita saadaolevat, mõtlemata samas, kuidas selline ühe võimaliku tõvega ettetegelemine kogu ülejäänud tervist mõjutada võib.

Selle tingib muutus ravimeetodites, kus aina rohkem võetakse arvesse laboratooriumitulemusi ja nende tõlgendamist tulevikus tekkivate arengute ennustamiseks ning aina vähem patsiendil avalduvaid tegelikke probleeme ja sümptomeid. Link.

 

Nokia müüs mobiilid, aga edasiseks polegi plaani

Mitmeid päevi pärast Microsofti poolt Nokia mobiiliäri ülesostmise teatavakstegemist paistis ikka veel jätkuvat segadus nii selle osas, miks selline tehing tehti, kui ka selle osas, mis mobiilideta Nokiast edasi saab.

Ilmselt tuli otsus suure rutuga, sest kuigi vastavad läbirääkimised olevat alanud juba kevadtalvel, siis tõenäoliselt võib äkkotsusest välja lugeda, et Nokia mobiilid on müünud viimases kvartalis eriti tagasihoidlikult.

Selge on ainult see, et ollakse kõva tegija võrkude, kaartide ning uute tehnoloogialahenduste ja patentide alal, kuid need kolm trumpi ei moodusta mingit ühtset tervikut. Võrguäris sai Nokia suureks pooljuhuslikult ehk tänu Siemensi loobumisele, kaardi- ja positsioneerimisäri oleks sobinud paremini kokku koos nüüd Microsoftile läinud nutitelefonide kui võrkudega ning uute tehnoloogialahenduste ja patentide alal tõmmatakse samuti paratamatult koomale.

Strateegilise arengunägemuse puudumisest kõneleb ka fakt, et Microsoftilt mobiiliäri eest saadud raha jagatakse lihtsalt investorite vahel ära ning Nokia enda edasiarendamisse neid vahendeid ei suunata. Link.

 

Toru- ja remondimeestel töö Soomes ei lõpe

Soomes on praegugi majandusjahenemisest hoolimata nappus kütte-, veevarustus- ja ventilatsioonisüsteemide meistrimeestest ning ennustatakse, et eriti inseneripaberitega “toru- ja remondimeestel“ ei lõpe Soomes töö ka tulevikus.

Kutsehariduse ja koolitusturu poolel on ala pakkumist lisatud, kuid ikkagi ületab turul nõudlus pakkumise. Põhjuseks on nii järjest laienev remonditurg kui ka ehitistega seotud energiaefektiivsuse nõuete karmistumine. Link.

 

Kokoomus-partei noored on kõige radikaalseimad

Soomes on tekitanud algselt nii partei sees kui ümber ning nüüd juba meedias käivitunud kajastuse kaudu laiemgi imestava alatooniga keskustelu selle üle, et paljudele üllatuseks on radikaalseimad poliitnoored Kokoomuse noorteorganisatsioonis. Parempoolsete ja praegu võimul olijate äärmuslikkuse asemel eeldaks tänases Soomes pigem vasaku ja rahvuslikuma opositsiooni reljeefseid seisukohavõttusid.

Helsingin Sanomat uuris suuremate parteide noorteorganisatsioonide seisukohti ja tuvastas, et tegelikult on kõigi puhul näha, et noored võtavad seisukohti, mis paremal juhul lahknevad partei pealiinist antud küsimuses, kuid halvemal lähevad sellega lausa vastuollu. Link.

 

Toimetas Ain Hinsberg

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt