Ajatu: Psühhiaater ja Harvardi professor tulnukate inimröövi fenomeni uurimisest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. jaanuar 2020 kell 18:25Foto: SUSAN WALSH /Associated Press

Dr John E. Mack oli psühhiaater, Harvardi Meditsiinikooli professor ja Pulitzeri preemia laureaat, keda laiemat tuntakse kui juhtivat tulnukate inimröövide juhtumite uurijat. Mack avaldas 1994. aastal raamatu “Abduction: Human Encounters with Aliens”, mis tõstatas akadeemilises ringkonnas mitmeid küsimusi tulnukate inimröövide fenomeni uurimise kohta. Kui usaldusväärne on inimese mälu? Kui palju mõjutab röövimise läbi elanud inimest uurija? Palju kaheldi ka Macki uurimismeetodi, hüpnoosi, adekvaatsuses. Mack pühendas oma elu tulnukate inimröövide uurimisele ning vaatamata üldisele viltuvaatamisele akadeemilises ringkonnas, püüdis ta ka oma kolleegide skepsisele vastuseid leida.

Käesolevat “ajatut” artiklit sai esimest korda Telegrami veergudel lugeda veebruaris 2014.

 

John Macki maailmavaates domineerisid spirituaalsete ja filosoofiliste traditsioonide elemendid, mille järgi on kõik inimesed üksteisega seotud. Seotuse või ühendatuse teema viis mehe 1990. aastatel üle kümne aasta kestnud ja üle 200 mehe ja naise isiklikele kogemustele toetuva tulnukate inimröövide kogemuste uurimiseni. Akadeemilises keskkonnas ei ole tulnukate inimröövide kogemusi kuigivõrd uuritud, pigem on teema jäänud siiani põlu alla. Mack oli aga üks lugupeetavamaid akadeemikuid, kes oma teadustöö tulnukate fenomeni uurimisele on pühendanud.

Psühhiaatrina kahtlustas Mack oma uurimise alguses, et inimesed, kes oma röövimiskogemustest räägivad, kannatavad vaimuhaiguste all. Peatselt mõistis ta aga, et intervjueeritud inimestel ei esinenud ilmselgeid patoloogiaid ning tema huvi teema vastu kasvas veelgi. Samal ajal hakkas televisioonis jooksma paranormaaliale pühendatud ülimenukas sari X-files, hiljem ka Roswell ja paljud teised, mis portreteerisid inimestele maaväliste nähtuste fenomeni ja lõid seoseid valitsuse vandenõudega. Ilmselgelt oli inimeste huvi maaväliste nähtuste vastu tohutult kasvanud, kuid see vaid vähendas taolise akadeemilise uurimuse tõsiseltvõetavust.

1994. aastal kutsus Harvardi Meditsiinikooli dekaan kokku John Macki teadustegevuse uurimise komitee. See oli esimene kord, kui ametis oleva professori suhtes algatati uurimine. Mõned samastasid seda inkvisitsiooni “nõiajahiga”, samas kui Mack ise jäi kibedate tagakiusamise ja vääriti mõistmise tunnetega võitlema. Kogu situatsiooni kirjeldas ta kui midagi “kafkalikku”. Mack ei saanudki kunagi komitee kaebuste ega staatuse kohta mida

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt