500 000 surma: eksitav reklaam tõukas massilisele opioidide üleannustamisele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. aprill 2022 kell 16:40Foto: Wikimedia Commons / Psiĥedelisto

2021. aastal esitati ühe maailma suurima korporatsioonide ja valitsuste konsultandi McKinsey & Company vastu hagi seoses tema rolliga USA suures opioidikriisis. Ettevõte nõustus maksma 573 miljonit dollarit trahve Purdue Pharma valuvaigisti OxyContini (oksükodooni) müügi edendamise eest, kuigi ameeriklased kaotasid selle ravimi tõttu massiliselt elusid. Aastatel 1999–2019 suri ligi 500 000 ameeriklast opioidravimite üleannustamise tõttu – selle tragöödia keskmes olid eksitav reklaam ja altkäemaksu võtmine. Tegemist ei ole esimese opioididega seotud skandaaliga, aga just see juhtum võimaldab tõmmata paralleele ka viimasel kahel aastal ulatuslikult rahvale pähemääritava “koroonateadusega”.

 

The New York Times kirjutab: “Dokumentide kohaselt hõlmas McKinsey laiaulatuslik koostöö Purduega seda, et ta soovitas keskenduda tulusale suurtes annustes tablettide müümisele, isegi pärast seda, kui ravimitootja tunnistati 2007. aastal kriminaalkorras süüdi selles, et ta oli eksitanud arste ja seadusandjaid OxyContini riskide osas. Ettevõte ütles Purdue’le ka seda, et ta võiks teiste opioiditootjatega “koos töötada”, et toidu- ja ravimiamet teda nii rangelt ei kohtleks.”

 

Korruptsiooni keskmes kahe otsaga mäng

Nüüd on selgunud, et korruptsioon oli varasemast veelgi suurem. USA esindajatekoja uurimine McKinsey kohta, mis põhines selle ja teiste kohtuprotsessi käigus saadud materjalidel, näitas, et McKinsey nõustas FDA-d opioidide ohutuse osas, andes samal ajal Purdue’le nõu, kuidas müüki maksimeerida (viited: 1, 2, 3).

Ühel juhul kirjutas McKinsey Purdue jaoks “skriptid”, mida kasutas kohtumisel FDA-ga, et arutada OxyContini ohutust lastel. Teises osas töötas McKinsey vanemkonsultant Jeff Smith OxyContini riskihindamise ja -maandamisstrateegia (REMS) kallal, nõustades samal ajal FDA-d ravimi ohutuse osas.

Uuriv ajakirjanik Paul Thacker kirjeldas olukorda järgmiselt: “Mõelge sellele korraks – McKinsey mängis aastaid nii politseinikku kui ka suli.”

Ja nagu teatas The New York Times 13. aprillil 2022:

Komitee 53-leheküljelise aruande kohaselt on alates 2010. aastast vähemalt 22 McKinsey konsultanti töötanud nii Purdue’ kui ka FDA heaks, mõned neist isegi samal ajal … Ettevõte ei esitanud komiteele tõendeid selle kohta, et ta oleks avalikustanud võimalikud huvide konfliktid, nagu nõutakse föderaalsete lepingute eeskirjadega – see on “ilmne rikkumine,” seisis aruandes.

McKinsey lubas ka Purdue’d nõustavatel töötajatel aidata kujundada materjale, mis olid mõeldud valitsusametnikele ja agentuuridele, sealhulgas 2018. aastal koostatud memo, mis koostati tollal president Donald J. Trumpi ametisseastuvale tervishoiu- ja rahvateenuste sekretärile Alex M. Azar II-le.

Dokumendid näitavad, et memo mustandi versioonis olevad viiteid opioidikriisi tõsidusele kärbiti enne selle hr Azarile saatmist.

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt