Terminaatorite aeg on käes? Tehisintellekt võttis juhtimise üle ja tappis USA õhuväelase

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. juuni 2023 kell 10:31



Foto: ekraanikuva (“Terminator 2: Judgment Day” / 1991)

Ameerika Ühendriikide õhujõudude liige avalikustas 23. ja 24. mail Londonis Royal Aeronautical Society (RAS) peakorteris toimunud Future Combat Air & Space Capabilities Summitil šokeerivalt hoiatava loo, mis puudutab tehisintellekti lahinguväljal kasutamist, vahendab Valglaplaneet.ee.

 

Tippkohtumisel hoiatas kolonel Tucker “Cinco” Hamilton, USA õhujõudude tehisintellekti testimise ja operatsioonide juht, ohtude eest, mis tekivad, kui kasutada tehisintellekti õhusõidukite juhtimiseks.

Aerosociety.com kirjutab: “Olles osalenud F-16 lennukite Auto-GCAS süsteemi (automaatne maapinnaga kokkupõrke vältimise süsteem) väljatöötamisel (mille, nagu ta märkis, vastu piloodid olid, kuna see võttis õhusõiduki juhtimise üle), osaleb Hamilton nüüd ka tipptasemel autonoomsete süsteemide lennukatsetes, sealhulgas robot-F-16 lennukitega, mis on võimelised lähivõitlust pidama.”

Kuna Hamilton oli tehisintellekti teemadega väga hästi kursis, oskas ta tuua hirmuäratava näite sellest, miks inimkond peaks selle tehnoloogia suhtes äärmiselt ettevaatlik olema.

Ülesandega tõrjuda vaenlase õhutõrje (SEAD) ehk maa-õhk tüüpi raketid (SAM), võttis tehisintellekti abil juhitud droon ise, inimoperaatori asemel, vastu lõpliku otsuse oma rünnakute kohta.

“Olles väljaõppes saanud kinnitust, et SAMi hävitamine on eelistatud variant, otsustas AI, et inimene, kes ei lubanud seda teha ja segas masinat selle peamise ülesande ehk SAMi hävitamise juures, ründas seejärel hoopis simulatsiooni operaatorit,” selgitas Aerosociety.

Hamilton ütles RASi publikule: “Me õpetasime seda simulatsioonis SAMi ohtu tuvastama ja sihtmärgiks võtma. Seejärel andis operaator käsu oht hävitada. Süsteem hakkas aru saama, et kuigi masin kohati tuvastas ohu, ütles inimoperaator talle, et see ei tohi ohtu hävitada, aga selle ohu hävitamisega kogus süsteem omale ju punkte. Mida see siis tegi? Tappis operaatori. Süsteem tappis operaatori, sest see inimene oli takistuseks eesmärgi saavutamisel.”

Järgnevalt selgitas Hamilton, et Ameerika õhujõud treenisid süsteemi operaatori tapmise vastu, võttes sellelt punkte ära, kui masin neid ründas.

“Mida see siis tegema hakkas?” küsis ta. “See hakkas hävitama sidetorni, mida operaator kasutas drooniga suhtlemiseks, et takistada seda sihtmärgi hävitamisel.”

Selline ebausaldusväärne käitumine ja hoolimatus inimelu suhtes on täpselt see, mille pärast AI-kriitikud on muretsenud juba esimeste Terminatori filmide välja tulemisest peale.

 

Allikad: Vanglaplaneet, Infowars

 

Toimetas Peeter Proos / Vanglaplaneet.ee

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt