Antibiootikumid lihatööstuses ohustavad inimeste tervist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. november 2020 kell 18:01



Lihatootjad on loomatoidusse regulaarselt antibiootikume lisanud juba aastaid. Kui antibiootikumidele resistentsed bakterid hakkasid enam levima, toodi selle põhjuseks peamiselt antibiootikumide liigne tarbimine inimeste ravis, mis kahtlemata on üheks põhjuseks. Kuid viimastel aastatel räägitakse aina enam ka sellest, et antibiootikumidele resistentsete bakterite tekke oluliseks põhjuseks on hoopis loomakasvatuses kasutatavad antibiootikumid. Selle tava keelustamine aga tooks lihatootjatele kahju ning seetõttu rõhuvad tootjad ideele, nagu poleks teaduslik tõendusmaterjal sellel teemal piisavalt tõhus, et õigustada üldist keelustamist.

 

Lihaveiste ja sigade kasvatamisel lisatakse toidusse igapäevaselt väikeses koguses antibiootikume sellest ajast, kui avastati, et sel moel võtavad loomad kaalus juurde kuni 3% enam. Tööstuses, kus looma kaal tähendab raha, on see väga suur võit. Ainuüksi USA-s kulub igal aastal loomakasvatuses 6–8 miljonit kilogrammi antibiootikume muul kui ravieesmärgil. Sellele lisanduvad loomade raviks ja haiguste ennetuseks kasutatavad antibiootikumid. 2001. aastal USDA avaldatud raporti põhjal vähendaks antibiootikumide keelustamine sööda efektiivsust ja tõstaks selle hinda, vähendaks toodangut ja suurendaks liha hindu tarbijale. Ainuüksi seakasvatajad saaksid ravimi keelustamise korral majanduslikku kahju hinnanguliselt 45,5 miljoni dollari ulatuses.

Oht inimese tervisele

Enim vastuolusid tekitab see, kui loomatoidus kasutatakse samu antibiootikume, mis inimeste ravis kasutusel on. Nende loomade soolestikubakterid muutuvad asjakohase ravimi suhtes resistentseks ning mikrobioloogide sõnul on see otsene oht inimese tervisele: kui inimene tarbib sellise looma liha, mis ei ole piisavalt tõhusalt läbi küpsetatud, siis võib ta nakatuda bakteriga, mis ei allu antibiootikumiravile. 2001. aast

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt