Nakkushaiguste olemus: loomade kodustamisest alguse saanud nähtus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. märts 2020 kell 11:30



ÜRO väitis juba aastaid tagasi, et kaks kõige suuremat inimkonda ähvardavat ohtu on kliimamuutus ja uute nakkushaiguste esiletulek. Praegu lähenetakse nakkushaigustele peamiselt sekundaarse ennetuse kaudu, püüdes vähendada tulevaste potentsiaalsete haiguste mõju. Aga kuidas oleks võimalik ennetada pandeemiliste viiruste levikut üleüldiselt? Selleks peaks meenutama, kuidas nakkushaigused üldse alguse on saanud. Ameerika teadlane Michael Greger on arvamusel, et nakkushaigused tulid meile koos loomade kodustamisega ning tänapäevalgi jätkub see trend, et uued rasked nakkushaigused jõuavad meieni eelkõige loomariigist.

 

Inimeste evolutsioonis on nakkushaigused suhteliselt uus surma põhjus. Esimesed nakkushaigused hakkasid levima umbes 10 000 aastat tagasi, ajal, mil inimesed hakkasid loomi kodustama. Lehmade ja lammaste kodustamisega kaasnes veiste katk, mis inimestele ülekandudes muutus leetriteks. Rõuged pärinevad tõenäoliselt kaamelitelt, läkaköha sigadelt, kõhutüüfus kanadelt, gripp partidelt ja mõned tavalisemad külmetushaigused hobustelt.

Professor Jared Diamond on oma raamatus “Guns, germs and steel” selgitanud, miks eurooplaste haigused hävitasid suure hulga põlisameeriklasi, kuid vastupidist ei juhtunud. Põlisameeriklastel ei esinenud selliseid katkuna levivaid nakkushaigusi nagu Euroopas, sest nad ei kodustanud samal moel loomi.

Teine etapp uute haiguste avastamisel algas 18. ja 19. sajandil tööstusrevolutsiooni käigus, kui hakkasid levima n-ö tsivilisatsiooni haigused – diabeet, ülekaalulisus, vähk jt. Kuid 20. sajandi keskpaigas arvati, et nakkushaiguste ajastu on läbi saanud ja need on kas vaktsiinide või ravimite abil kontrolli alla saadud.

Kuid alates 1975. aastast on uute nakkushaiguste hulk ja nendesse suremine taas tõusmas. Viimase kolmekümne aasta jooksul on  ava

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt