Harilik kõrvenõges – meie oma eestimaine supertoit

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. mai 2025 kell 9:28



Nõgest võib pidada kohalikuks supertoiduks: ta sisaldab viis korda rohkem C-vitamiini kui sama kogus apelsini. Nõges sisaldab veel suurtes kogustes A- ja E-vitamiine, B-grupi vitamiine, biotiini, foolhapet, kaltsiumi, kaaliumi, magneesiumi, rauda, räni, mangaani, tsinki, vaske, koobaltit, niklit, kroomi, flouri, boori ja broomi. Nõges on kehas aluselist reaktsiooni soodustav toiduaine.

Artikkel ilmus Telegramis esmalt aprillis 2015.

 

Nõgese ravitoime

Nõges annab jõudu ja puhastab verd, tugevdab vereloomet ja parandab vere hüübimist – seda kasutatakse siis, kui verenäitajad on halvad ja väsimus kimbutab. Nõges soodustab seedimist, normaliseerib ainevahetust, langetab veresuhkrut, vähendab turseid ja aitab kaasa kaalust allavõtmisele. Nõges toimib põletikuvastaselt seede- ja hingamiselundite häirete puhul – viies organismist välja kusihapet, leevendab ta reumat, fibromüalgiat ja podagrat.

Nõges sisaldab rikkalikult räni ja atsetüülkoliini, mistõttu teda kasutatakse allergiate puhul nii profülaktikaks kui ka raviks. Nõges sisaldab ka palju kaltsiumi, sobides hästi piima mitte tarbivatele ja osteoporoosi põdevatele inimestele ja lastele luuvalu puhul. Nõgeses sisalduv atsetüülkoliin ergastab ajutegevust ja parandab mälu. Nõges tugevdab ja toetab neere ning leevendab hemorroide; välispidiselt parandab naha epiteelkudesid, elavdab ainevahetust ja vereringet ning aitab leevendada psoriaasi. Lisaks tugevdab nõges juukseid ja küüsi ning elustab neid, stimuleerides ühtlasi juuste kasvu. Kõige krooniks lisab nõges energiat ning suurendab seksuaalset aktiivsust (potentsi) ja elujõudu.

 

PS. Ravimtaimedest räägivad 7 Eesti taimetarka ka 24. mail toimuval Taimetarkuse Konverentsil, mida saad jälgida veebis oma kodu mugavuses! Osta pilet SIIT!

 

Nõgese korjamine ja nõgesetee

Droogiks korjatakse noori lehti, juuri, varsi, õisikuid ja seemneid. Lehti korjatakse mais ja juunis, seemneid augustis ning juuri ja juurikaid sügisel. Nõgeseid kogutakse kimbuna enne õitsemist. Koguda tuleks kindlasti kuival päeval, sest märg nõges läheb kergesti hallitama. Toiduks ja ravimiks tarvitatavat nõgest ei tohi korjata lautade ja prahipaikade lähedusest ning lämmastikväetisega väetatud

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt