Uuring: Kurkum ravib depressiooni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. jaanuar 2019 kell 12:29Tõsiasi, et ravimid teevad sageli rohkem halba kui head, on loodusravi ringkondades hästi teada. Samuti ei ole kellelegi üllatuseks, et toitudel, ürtidel ja muudel looduslikel ravimitel on farmaatsiatööstuses toodetud ravimitega võrreldav ravitoime, kuid puuduvad ebameeldivad kõrvalnähud. Seda teadmist on taas kinnitatud ka teadusuuringutega. Mõni aeg tagasi teadusajakirjas Phytotherapy Research avaldatud uurimus tõestas, et kurkum võib olla depressiooni ravimisel tõhusam kui paljud levinud depressiooniravimid.

 

Depressioon on tänapäeval väga levinud probleem, hinnanguliselt kannatab selle all 15–20% maailma inimestest. Kiire elustiil ja kõrged ootused, vähene sotsiaalne tugivõrk ning ebatervislikud eluviisid viivad sageli paljud inimesed olukorda, kus teraapiast enam ei piisa ja meeleoluhäiret tuleb kontrolli all hoida ravimite abil. Kõige levinumad ravimid on tänapäeval tritsüklilised antidepressandid ning serotoniini ja norepinefriini tagasihaarde inhibiitorid. Kõigil neil ravimitel on rasked kõrvalnähud.

India teadlased võrdlesid kurkumis sisalduva kurkumiini ja Prozaci (fluoksetiin) toimet nii koos kui ka eraldi 60 patsiendi puhul, kellel oli diagnoositud raskekujuline depressioon. Ravialused said kuue nädala vältel fluoksetiini (20 mg) ja kurkumiini (1000 mg) kas eraldi või kombineerituna. Ravi tulemust hinnati 17-pallise Hamiltoni depressiooni hindamise skaala alusel.

Uuringu kokkuvõttes leitakse, et kurkum on depressiooni ravimisel sama tõhus kui Prozac, kuid selles ei võeta arvesse apteegiravimi raskeid kõrvalnähtusid, nii et reaalsuses on nende ravimite võrdlemisel kaalukauss tugevalt kurkumi poolel. Prozacil on tuntud kõrvalnähtude hulgas näiteks suitsidaalsed mõtted ja psühhootilised häired. Kurkumiinil ei ole kõrvalnähtusid täheldatud ja on leitud, et isegi kuni 8 grammi kurkumiini päevas on patsientidele hästi talutav.

Eelkliinilised uuringud olid loomkatsetel juba korduvalt tõestanud kurkumiini tõhusust depressiooni ravis, kuid see ei olnud piisav, et veenda tõenduspõhise meditsiini esindajaid selles, et kurkumiin võiks olla Prozacile tõsiseltvõetav alternatiiv. Antidepressandid on farmaatsiatööstuse üheks suuremaks sissetulekuallikaks. Kuid sellised uurimused annavad tarbijatele uued potentsiaalsed võimalused vältida suurettevõtete ahne rahakoti täitmist.

Lisaks tõhusale toimele depressiooni ravimisel on sellel erkkollasel India köögis kasutataval vürtsil ka palju teisi häid omadusi. See aitab põletiku, diabeedi ja isegi vähi vastu. Samuti on leitud, et see aitab kaasa kaalukaotusele ning vähendab südame-veresoonkonna haiguste riski. On oluline, et aktiivne aine kurkumiin moodustab kogu kurkumijuure kogusest umbes 3–4% ning selle biokättesaadavus on madal, kuna see ei ole vesi- ega rasvlahustuv, vaid alkoholis lahustuv ainega. Seega, lihtsalt kurkumipulbri söömine ei ole piisav – raviefekti saavutamiseks peaks kurkumit sööma üsna suurtes kogustes või koos biokättesaadavust soodustavate ainetega nagu must pipar.

 

Allikad: Natural Society, Green Med Info, NCBI, Turmeric for Health

Foto: Shutterstock

 

Toimetas Katrin Suik

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt