Mida näitavad puu- ja juurviljade kleepsud?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. mai 2013 kell 14:14 

Kas keegi on kunagi mõelnud, miks on osal sissetoodud puu- ja juurviljadel peal tüütud kleepsud, mis lastele hirmsasti meeldivad? Kõige levinumad kleepsutatud viljad on banaanid, apelsinid, kiivid, virsikud, nektariinid, pirnid ja õunad. Kas need kleepsud on seal selleks, et me teaksime, kelle toodang see on või selleks, et lapsed saaksid neid külmiku peale kleepida või hoopis muul eesmärgil? Vastust otsis portaal Hingepeegel.

 

Puuviljade peal olevate kleepekate abil on võimalik teada saada näiteks seda, kas tegu on tavalise, öko või GMO-seemnetest kasvatatud viljaga. Kleepsudel on PLU (Price-Look-Up) kood, mille abil eristatakse viljad kasvatamise viisi järgi ning vastavalt sellele saab ka hinnad panna. PLU koodid on kasutusel alates 1990. aastast ja on rahvusvahelised. Paraku, 2006. aastast alates on neljakohaline PLU kood asendatud paljudel toodetel tavapärase ribakoodiga.

Kuidas neid kleepekaid siis lugeda? Näiteks banaanikleepsudel on peale logo veel üks numbrite rida, nelja-, viie- või kuuekohaline, ja seesama numbrite rida ütleb meile, kas need banaanid on orgaanilisel (öko), tavalisel moel või GMO-na kasvatatud.

Neljakohaline PLU kood vahemikus 3000–7999 tähendab seda, et toode on kasvatatud tavapärasel viisil. Kes aga mida tavapäraseks loeb – tõenäoliselt on neis kasutatud erinevaid pestitsiide, et kahjureid vältida.

Viiekohaline PLU kood, mis algab 9-ga, on ökoloogiliselt kasvatatud ja ilma igasuguste kemikaalideta – meile kõige parem ja loomulikult ka kõige kallim.

Kuuekohaline PLU kood, mis algab 8-ga, on GMO-toode. Viimasel ajal on tootjad jätnud selle numbri märkimata, sest inimesed on muutunud teadlikumaks ning paljud on hakanud nende numbrite järgi puuvilju valima, ja kuna GMO-d enamus ikkagi väldib, siis söödetakse seda viimasel ajal meile meie endi teadmata sisse.

 

Mida võiks teada

Banaanid on näiteks alati märgistatud numbriga 4011 – need on siis tavapäraselt kasvatatud banaanid. Ökoloogilised banaanid on märgistatud numbriga 94011. GMO-banaanid seevastu aga numbriga 84011.

Aga GMO trump on see, et GMO-vilja seemnetest on võimalik kasvatada ka ökoloogilist vilja. Seega on võimalik, et enda teades sööd ökoloogiliselt kasvatatud vilja, samas on see ökoloogiline vili kasvatatud GMO-vilja seemnetest… Nokk kinni, saba lahti.

USA suurim GMO-toiduainete tootja Monsanto tahab, et GMO-märgistus kõikidelt toodetelt eemaldataks ning inimestele ei antaks valida, mida nad söövad. Kes tahab, loeb sellest ise inglise keeles.

 

 

Allikas: Hingepeegel

Foto: notwriting.wordpress.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt