Millised tooted võivad sisaldada terviseohtlikke PFAS-ühendeid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. juuni 2023 kell 14:40



Foto: Pixabay / slavoljubovski

Kas teadsid, et sinu kontaktläätsedes võivad peituda mürgised polüfluoroalküül- või perfluoroalküülkemikaalid, koondnimetusega PFAS-ühendid? Neid ühendeid on nimetatud ka igavesteks kemikaalideks, kuna need lagunevad üliaeglaselt, ja neid on seostatud reproduktiiv- ja arenguprobleemidega, vähi, rasvumise, mittealkohoolse rasvmaksa (NAFLD) ja teiste haigustega. Järgnev artikkel ilmus Mercolas.

 

PFAS on tuntud pindade libedaks muutmise poolest, mistõttu on neid laialdaselt kasutatud mittenakkuvates kööginõudes. Neid leidub ka paljudes teistes tarbekaupades, sealhulgas toidukonteinerites, toidupakendites, pleki- ja rasvakindlates toodetes, mööblis ja isikliku hügieeni toodetes. Paljud inimesed ei tea, et need kemikaalid sisalduvad toodetes, mida nad igapäevaselt kasutavad, sealhulgas kontaktläätsedes, mis võivad olla teie silmas terve päeva.

 

Kontaktläätsed sisaldavad PFAS-i

Mitte-toksiliste toodete ettevõte Mamavation on koostöös Environmental Health Newsiga uurinud PFAS-i igapäevastes toodetes nagu riided, toit ja kosmeetika. Paljud sotsiaalmeedia kasutajad olid terviseblogilt küsinud, kas pehmed kontaktläätsed sisaldavad PFAS-i, mistõttu nad saatsid 18 eri kaubamärki USA Keskkonnakaitseagentuuri poolt sertifitseeritud laborisse, et testida orgaanilise fluori, PFAS-i markerit.

Kõik kontaktläätsed olid fluori suhtes positiivsed, vahemikus 105 kuni 20 700 ppm. Kui 44% testitud kontaktläätsedest sisaldas fluori üle 4000 ppm, siis 22% rohkem kui 18 000 ppm (vt uuringut siit).

Mida see sinu tervise seisukohalt tähendab? Keskkonnatervise teaduste juhtivteadlane Pete Myers

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt