WHO teadlased: kolmas vaktsiinidoos ei ole õigustatud – see on risk tervisele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. september 2021 kell 15:35Foto: Canva

Teadlased on jõudnud seisukohale, et COVID-19 tõhustusdoose pole rahvale vaja, seda kinnitavad ka kaks lahkuvat USA toidu- ja ravimiameti ametnikku ning mitmed Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) teadlased. Täna ilmus uudis “Teadlased ei soovita kolmandat vaktsiinidoosi: sellel pole mõtet ja see on risk tervisele“ ka portaalis Forte. Teadlased on seisukohal, et tõhustusdoosid võivad osutuda riskantseks, kui need võetakse kasutusele liiga vara või liiga sageli.

 

Teadlaste sõnul on tõhustusdooside tegemise õigustamiseks vaja rohkem tõendeid. See seisukoht ei lähe praegu aga kokku USA valitsuse plaanidega hakata juba järgmisel nädalal pakkuma paljudele täielikult vaktsineeritud ameeriklastele veel üks süsti.

WHO on seisukohal, et vaktsiine on vaja ikkagi esimeste annuste jaoks, mitte tõhustusdoosideks, mis võivad teha pigem kahju. “Praegused vaktsiinivarud võivad päästa rohkem elusid, kui neid kasutatakse varem vaktsineerimata populatsioonides,” kirjutasid meditsiiniajakirjas The Lancet ilmunud artikli autorid.

“Kõik otsused võimendamise või võimendamise ajastamise vajaduse kohta peaksid põhinema piisavalt kontrollitud kliiniliste või epidemioloogiliste andmete või mõlema hoolikal analüüsil, mis viitab tõsise haiguse püsivale ja sisulisele vähenemisele,” kirjutasid teadlased meditsiiniajakirjas Lancet.

Teadlased ütlevad, et riski ja kasu hindamisel tuleks kaaluda tõsiste COVID-19 juhtumite arvu, mida tõhustusdoosid peaksid ära hoidma, ning seda kas lisavaktsiinid on praeguste tüvede vastu ohutud ja tõhusad.

“Koroonaviiruse vastu täielikult vaktsineeritud inimesed ei vaja kolmandaid süste ehk niinimetatud tõhustusdoose, kuna antikehade taset organismis ei ole mõtet hoida kogu aeg kõrgel ning vaktsineeritute kehas on juba olemas mälurakud, mis taaskäivitavad vajadusel taas ise antikehade toomise, leiavad USA ja Euroopa ravimiametiga seotud teadlased,” kirjutab Forte.

“Inimestele, kellel ei ole immuunpuudulikkust, ei ole COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosid vajalikud,” on 18 teadlase seisukoht The Lancetis ilmunud artiklis.

Nende teadlaste hulgas on ka USA toidu- ja ravimiameti (FDA) vaktsiiniuuringute büroo eksdirektor Marion Gruber ja vaktsiiniameti asedirektor Phil Krause. Mõlemad teatasid augustis ametist tagasiastumisest, seda ka seetõttu, et Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus (CDC) ja selle nõuandev komitee püüavad survestada tõhustusdooside laialdast kasutuselevõttu.

Mõned riigid, sealhulgas Iisrael, on juba alustanud COVID-19 kolmandate süstide tegemist.

Ekspertide kogu, kes nõustab FDA-d vaktsiinide osas, kohtus 17. septembril, et arutada Pfizeri vaktsiini täiendavate annuste tegemis. Sellel veebikoosolekul tegi esitluse ka COVID-19 varajase ravi fondi tegevdirektor Steve Kirsch, kes väitis, et COVID-19 vaktsiinid tapavad tegelikult rohkem inimesi kui päästavad.

 

Loe pikemalt ka Harvardi ülikooli rahvatervise ülikooli lehelt SIIT.

 

Allikad: Reuters, Forte

Foto: Canva

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt