Uurimus: aastal 2020 on ligi pooled britid põdenud vähki

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. juuli 2013 kell 18:57Vastavalt vähihaiguste tugisaidi MacMillan Cancer Support raportile on aastaks 2020 peaaegu pooltel Briti elanikest diagnoositud elu jooksul vähk, kuigi neist neli inimesest kümnest sureb mingil muul põhjusel.

 

Eluea järjepidev tõus viib inimesi paraku ka kasvava vähki haigestumise suunas, sest kõrgemas vanuses vähirisk suureneb. Samas tähendab meditsiini pidev areng – varasemad diagnoosid, hoolitsus ja haiguste tõhusam ravi – seda, et surmaga lõppevate vähijuhtumite arv väheneb.

Nende inimeste arv Suurbritannias, kes on oma elu jooksul vähki põdenud, on suurenenud viimase kahe aastakümnega rohkem kui kolmandiku võrra, samas kui nende inimeste arv, kes on küll haigestunud vähki, aga surevad mingil muul põhjusel, on sama aja jooksul kahekordistunud 45 000 inimeselt (1992) 90 000-le (2010).

Vähijuhtumite kasv ja ellujäänute arvu tõus panevad aga Inglismaa haigekassale (NHS) ja teistele vähihaigustega seotud asutustele üha suurema koormuse. Terviseandmed näitavad, et 32 protsendil neist inimestest, kes surid 1992. aastal, oli elu jooksul diagnoositud vähk, samas kui see protsent tõusis 44-le aastaks 2010. Ajakirja British Journal of Cancer andmeil kasvab asjakohane näitaja 2020. aastaks 47 protsendile.

Asjatundjate sõnul on edukalt ravitud vähijuhtumine arvu tõus küll julgustav fakt, aga samas ei saavuta vähist võitu saanute elukvaliteet enamasti endist taset ja nad kannatavad selliste kõrvalnähtude käes nagu väsimus, valu ning ravist ja haigusest tingitud väheaktiivne eluviis.

Samuti läheb tulevikus vaja rohkem teenuseid, et vähihaiged saaksid kodus vajalikku ravi ega peaks jääma haiglaravile. MacMillani tugisaidi tegevjuht Ciarán Devane ütles, et see esitab haigekassale ja ühiskonnale Heraklese väljakutse. “NHS ei tule üha suureneva vähijuhtumite arvuga toime ilma korraliku järelravi süsteemita ega patsientide endi suurema hoolitsuseta oma tervise eest.”

Ühendkuningriikide vähiuuringute keskuse (Cancer Research UK) esindaja Claire Knight ütles: “Need numbrid tuletavad meile meelde, et oodatava eluea tõusuga suureneb paraku ka vähidiagnooside arv,” lisades, et hea uudis on see, et tänu uuringutele on ellujäämisprotsent viimase 40 aastaga kahekordistunud, aga kriitilise tähtsusega on leida uusi mooduseid vähihaiguste ennetamiseks ja uurimiseks ning alustada vähiravi varasemas staadiumis, et tulevikus oleks ellujäämisprotsent veelgi kõrgem.”

 

Allikad: The Telegraph 1, The Telegraph 2, The Independent, The Guardian

Foto: lungcancer.about.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt